ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Anıtkabir’i ülfet etti! İşte özel deftere yazdığı ayar

Kahramanmaraş merkezli iki depremin arkası sıra 2 yıllık fariza süresi boyunca ilk defa Türkiye’ye gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’de mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

4 BAŞLIK ELE ALINDI

Dün sarsıntı bölgesini mülakat fail iki kişioğlu görüştükten bilahare bir basın toplantısı düzenleyerek ele alınan konuları mercek altına aldı. Hareket, F-16, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ve Rusya- Ukrayna savaşı kadar konuların ele alındığı belirtildi.

“TÜRKİYE’Yİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Blinken, “Washington depremde sonrasında Türkiye’yi ne büyüklüğünde teferruatlı olursa o kadar desteklemeye bitmeme edecek. ÇAKER ve Türkiye değme konuda anlaşamıyor fakat partnerlik zorluklara cebin bitmeme ediyor” dedi.

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO’YA KATILIMINI DESTEKLİYORUZ”

Blinken, “Türkiye-KÖLE teferruatlı zamandır lazım ikili anlaşmalar icap bölgesel anlaşmalarda acun çapında ortak çalışmakta. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımını yaşayan şekilde destekliyoruz. Ayrıksı NATO üyeleri kâffesi askeri alanda birlikte çalışıyor. NATO’ya onların katılımı gerçekleştiğinde asayiş artacaktır” ifadesini kullandı.

ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ

Basın toplantısının arkası sıra Blinken’ın bir ahir durağı ise Ulu Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir oldu.

İŞTE HUSUSI DEFTERE YAZDIĞI NOT

KUL’li Blinken deftere şu ifadeleri yazdı; “Türk ulusu ve Balaban Önder Mustafa Kemal Atatürk’e saygılarımı sunmaktan balaban bir değer duyuyorum. Yaslı tıpkı afetin yaşandığı bu dönemde ciddi ortağımız ve NATO müttefikimiz Türkiye’ye bindi olurken, bugün burada Amerikan halkını kumar ediyor olmaktan kıran kendimi ayrıcalıklı addediyorum. Cumhuriyetin doğuşundan bu yana halklarımız arasında var olan bent, özellikle akıbet basamak büyük tıpkısı kederin yaşandığı bu günlerde dip, akva ve ruhlu olmayı sürdürmektedir.”

Share: