Abdullah Orion: “Bütünün parçası olmazlarsa dışarıda bırakırım”

1 biten hazırlık maçının ardından anif ve net dille oyuncularını uyaran Trabzonspor Ustalık Direktörü Abdullah Orion, “Tek oyuncuyu beklemem. Trabzonspor’dahi köken var. Altyapıdan aktör alır oynatırım” dedi

Kasımpaşa ile 1-1 biten hazırlık maçının peşi sıra matbuat mensuplarının sorularını yanıtlayan ve kamp ile tedbir maçlarını değerlendiren Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı oyuncularına şiddetli püskürdü. Orion şu sözleri kaydetti: “Trabzon ve takiben Antalya sürecinin serencam haset. 22 maçlık yaptığımız umumi analizler, oynadığımız Avrupa kupaları, Şampiyonlar Ligi, lig süreci. Çokça yukarıda değiliz, aşağıda değiliz. İyi miyiz, üzücü müyüz? Arada giden, gri revan durumumuz vardı. Ritüelden çıkıp henüz ongun ve daha erdemli enerjili arkaç getirmemiz gerekiyordu. Temas şeyin ortamında varız ama az buçuk elan net olmamız lazım. İlk yarıda oynarken tayin ettiklerimiz; oyun ve aktör üzerinden ayrımsız takım ahval vardı. Bunu geçmiş oyuncularla paylaştık, oyun planlarında değişiklikler yaptık. Aktör üzerinden bazen mevkilerde fazla oynamadan bunu gerçekleştirmeye çalıştık. Sakatlardan iki tanesi dönmeye başladı. Ferdî performansları 22 maçta artmayanlar var. Özellikle buna, bugüne, bugünün birlikte balaban bölümüne, oyun anlamında akilane cevaplar verdi, kampta bizi mutlu etti. Özelikle Crystal Palace, Hull City maçları fiziksel ve taktiksel adına çokça iyi test maçları oldu.”

“İkinci yarıda oyundan memnun değilim”

Kasımpaşa maçında evvel 35 dakika oyunu domine ettiklerine değinen Avcı, “Topa erbap kendisine, sıkıntı kurarak, pozisyona girerek. 4-5 manzara vardı. 2-0, 3-0 devrede derun girebilirdik. İlk yarı rakibe biricik ağız ortası verdik. İkinci nısıf itibariyle süreler ve veriler var. Sakatlanma riski olanlara göre farklılık yapıyoruz. Oyunun anları vardır, süreleri vardır. Oyunun neyi istediği vardır ki oyunun gelişigüzel anının senaryosunu çalışıyoruz. İkinci yarıda lime lime oyundan ve performanslardan mutlu değilim. Akilane olan anlar var, akilane olmayanlar var, 3-4 aydır devreye girmeyen, bireysel performansı artmayan oyuncular var. Dinlenme Kampı dönemi haddinden fazla mebzul geçti. Ben rastgele maçı kısaltmak isterim. Trabzonspor rastgele yarışın içindedir. Bütün farkına varacak. Ego oyuncu beklemeyeceğim. Burası Trabzonspor. Oyuncu performansını artıracak. İçine kaldırmak üzere seçme çeşit gayreti; fiziki, zihinsel, erke adına içine sokacak. İçine sokmayacaksa Trabzonspor’bile gerçeklik var. Madun yapıdan aktör alır oynatırım. Tescilli sonuç şampiyondur. Seçkin yarışın ortamında var. Bunu net tıpkı şekilde söylüyorum” ifadelerini kullandı.

“Artık yarışma başlıyor, kimseyi beklemeyeceğim”

Kampın balaban bölümünden kıvançlı olduğunu nâkil görmüş geçirmiş teknik adam, “Oyunun anlarında akla yatkın cereyan etmeyen oyunculara mesajım olsun. Bütününde doğru işlemler var. Henüz iyisini muktedir olmak, gelişigüzel yerde yarışmak ve son ahzetmek için, benim olduğum rastgele yerde yarışma vardır, Trabzonspor olduğu temas yerde yarış vardır. Biz başardık, gene başarabiliriz. Bu inançla yola çıkacaklar, faziletkâr ve artı enerjide olacak bütün. Bunu sahaya bilcümle bu arada yansıtacak. Bu gizil var. Kul bunun baskısını yapacağım. Kimseyi beklemeyeceğim. Ki iyiyse ki öyle yaptık. Devreye kabul etmek için ant daraldı. Imdi yarışma başlıyor” dedi.

“Bütünün parçası olmazlarsa dışarıda bırakırım”

Aktör performansları üzerine da mütekellim Orion, “Üç aydır devreye girmeyen performanslar var. Antrenmanlarda enerjimiz efdal çalışıyoruz. Bundan vazgeçmeyeceksin. Seçkin ahit enerjini henüz yukarıya çıkaracaksın. Oynamadığınız zamanlarda dahi bando için antrenmanı arkadaşına doğru vereceksin, onun performansını yukarıya çekeceksin. Trabzonspor’un bol ve degaje kadrosu vardır, alternatifleri vardır 5 karşılaşma önce, 5 karşılaşma bilahare ayırt etmez. Bu zamanı kaçırmamak geçişsiz. Çokça netim. Basit gösterişsiz hakeza kesin konuşmam. Amma sabır ve müddet var. Trabzonspor’un sakil sorumlulukları var. Sahada çıktı bu baziçe; hem maharet, hem taktik, fiziki ve zihnî ve hep olacaksın. Bütünün parçası olmazsa kul dışında bırakırım” dedi.

“Gbamin bize akıllıcasına cevaplar veren ayrımsız aktör”

Teknik direktör Cebbar, penaltı yaptıran Gbamin için, “Gbamin’in ceza vuruşu dış performansı iyiydi. Gereksiz, bu seviyede olmaması gereken yaptırdığı benzeri ceza atışı var. Ama burada henüz bir zaman oynayan ayrımsız oyuncuydu. Bence akilane cevaplarda verdi, ceza atışı pozisyonu dünya. Maçın anlarını akilane oynamakla dayalı. Rakibe, oyuna bakarak kullanabileceğimiz, burada bize doğru cevaplar veren oyuncu” yanıtını verdi.

“Trabzonspor seçme yerde”

Kocaeli Stadı’nı doldurarak maç süresince kendilerinden desteğini fire etmeyen lehtar üzere ise Abdullah Orion, “Trabzonspor her yerde. Kocaeli’birlikte ve Sakarya’birlikte, benim bir ayağım da Sapanca’birlikte. İyi biliyorum. Bazı Bazı pazara çıktığımızda Trabzonlularla karşılaşıyorduk. Onlar değme yerde biliyoruz. Atmosfer sunturlu oldu. Öncelikle stadyum haddinden fazla sunturlu. Kocaeli’bile topçu olarak sakat statta çokça oynadık. Yetişkin bir kent, potansiyel bir yer. Bu stada ilk defa geliyorum. Umarım yeniden adalet ettikleri yere yavaş yavaş gelirler. Onlara da başarılar diliyorum” sözlerini kaydetti. – KOCAELİ

Share: