AFAD’dan İzmir’de bin 200 nefis dev tatbikat

İzmir’de toplam 7 ilin AFAD müdürlüğünden 611’i sahada olmak üzere bin 200 personelin katıldığı Bölgesel Düzem 2022 Masabaşı ve Kayran Tatbikatı yapıldı. Manevra öncesinde açıklamalarda mevcut İzmir Valisi Çetince Sadık Köşger, “İnsanın başına afat temas zaman hazır olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. İzmir depreminin olduğu aktarılma AFAD müdürü bakir atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Sarsıntı olduğu zaman AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Güven müdürümüz birlikte işler olmuştu. Ego üstelik asansör dahi yakalanmıştım. Temas cins doğal afete anbean hazırlıklı girmek hayati öneme cemaat” dedi.

Lehçe Düzey 2022 Masabaşı ve Meydan Tatbikatı, İzmir’deki AFAD Yetişek ve Manevra Alanında İzmir Valisi Yavuz Dürüst Köşger’in üstelik katılımıyla başladı. AFAD’ın İzmir ekiplerinin birlikte, Manisa, Ziyalı, Denizli, Çeltek, Muğla ve Balıkesir AFAD iklim müdürlüklerine sadık, 611’i sahada fariza düz toplamda bin 200 personelin katıldığı manevra öncesinde açıklamalarda bulunan İzmir Valisi Yavuz Muhik Köşger, tatbikatın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Herkese kazasız belasız ve afetsiz eyyam diliyorum. Afetler bilindiği amacıyla nerede, ne zaman, ne büyüklükte ve lacerem meydana geleceği baştan adsız ve anlayış edilemeyen ahval. Bu nedenle, insanın çoğu antlaşma afetlere tedariksiz yakalandığı ve can ve dünyalık kaybına dahi illet olduğu malumumuz” dedi.

Afetlerin, her ant mücehhez olunan zamanda meydana gelmediğini ifade eden Ilbay Köşger, “30 Ilk Teşrin depreminde AFAD müdürü yeni atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Zelzele olduğu ahit AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Güven müdürümüz üstelik operasyon olmuştu. Ben birlikte asansörde yakalanmıştım. Elazığ, Manisa ve Van depremleriyle sonuç adına ilimizde gerçekleşen 30 Teşrinievvel 2020 depremi ve akabinde gerçekleşen tsunami, zelzele gerçeğini tıpkı kere elan bizlere hatırlattı. Afet ve ivedili durumlarda devletimizin tam imkanları zarar gören vatandaşlar amacıyla seferber edilerek, yekpare müdahale ve düzeltme çalıştırmaları yürütülmektedir. Bugün icra edilecek bu tatbikatta, İzmir Kıran Müdahale Planında alınan eğitimlerin tatbikatla pekiştirilmesi ve her an fariza almaya amade kuzuluk getirilmesi, hizmet gruplarının birbirleriyle koordineli şekilde mesai yapması amaçlanmıştır” diye niteleyerek konuştu.

Senaryo gereği 5.9’luk zelzele

Tatbikatta; senaryo gereği İzmir’birlikte gerçekleşen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından harekete güzeşte ekipler, enkazda arama ve istirdat, selde kontrol ve istirdat, suda kontrol ve istirdat faaliyetleri, asayiş ve asayişin sağlanması, afiyet müdahaleleri, yangına engelleme, enkazın kaldırılması ve buna müteveccih maharet desteğin sağlanması, akarsu patlaması, zindelik ve gaz kaçağına müdahale, haberleşmenin sağlanması, cenazelerin itici hava depolarına nakledilmesi, küçükbaş hayvanların sevki, hasarlı yapıların hasar tespitinin yapılması, zarar görmüş tarım alanlarının tespiti, ve afetzedelere psikososyal bindi verilmesi kadar çalışmaları gerçekleştirdi.

Tatbikatta; Veli Kalaba Komutanlığına ilişkin 3. Kara Havacılık Bayram Komutanlığı, manevra alanlarında helikopterle dolay hasar keşif uçuşu gerçekleştirdi. Yaka Düzenlilik Ege Bahir Havza Komutanlığı ekipleri üstelik helikopterle İnciraltı Kent Ormanı ve Engelliler Tabiat Parkında kâin manevra alanında yanık alınması desteği verdi.

184 aracın katıldığı tatbikat çerçevesinde TCDD İzmir Limanı Manevra Alanı, Balçova Engelliler Zevk Parkı ve Bornova Çamkule Mahallesi bile tevessül etmek için, toplamda 4 ayrımlı lokasyonda değişik arama istirdat çalışmaları yapıldı. – İZMİR

Share: