Afet bölgesinde fide ve amut üretiminde kabul işlemleri amacıyla serencam referans süresi uzatıldı

Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla zarar gören ve kıran bölgesi zar edilen illerde asık fidanı, çilek fidesi, sonuç fidanı ve pancar tohumluk sertifikasyonu beyannamelerin serencam verilme süreleri uzatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığının konuya ilgilendiren yönetmelikleri Resmi Gazete’üstelik yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna bakarak, asma direk ve üretim materyalinin sertifikalandırılabilmesi veya standart direk olarak adlandırılması üzere 2023 yılı amacıyla verilecek beyannamelerin serencam verilme tarihi afet bölgesi car edilen illerde 1 ve 2 no’lu damızlık üniteleri amacıyla 3 1 Mayıs’a, 3 no’lu damızlık ünitesi ve standart istihsal materyali ağaç üstelik karışma bilcümle aşamalardaki ağaç parselleri amacıyla 30 Haziran’a büyüklüğünde uzatıldı.

Çilek fidesinin sertifikalandırılabilmesi yahut standart olarak üretilebilmesi üzere 2023 yılı cümle fide üretiminde beyannameler birlikte 30 Haziran’a büyüklüğünde verilebilecek.

Bu sene yemiş direk ve üretim materyali beyannamelerinin, 1 ve 2 no’lu maya üniteleri üzere 3 1 Mayıs’a, 3 no’lu damızlık ünitesi ve ölçün üretim materyali/direk de karışma kül aşamalardaki fidan parselleri üzere 30 Haziran’a kadar verilebilmesine imkan sağlandı.

Pancar tohumluk ve sebze tohumluk sertifikasyonu beyannameleri ise bu sene ekiliş tarihinden itibaren 65 altmış ahit içre verilebilecek.

Tahıl tohumu amacıyla yapılan düzenlemeyle 2023 yılı üzere arpa, buğday, yulaf, çavdar ve tritikale türlerinde beyanname isnat etmek için yapılacak başvurular kıyamet bölgesi ilan edilen Akdeniz Bölgesi’nde bulunan iller için 1 Mayıs’a büyüklüğünde, Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde bulunan iller için 15 Mayıs’a kadar, Şark Küçük Asya Bölgesi’nde mevcut iller üzere 1 Haziran’a kadar uzatıldı. Ayrıksı nebat türlerinde beyannameler teşrinievvel tarihinden itibaren 60 periyot sonuna kadar akseptans edilecek ve üretimler, ilişik yönetmeliğin sair hükümlerine uygun olması halinde, tohumluk olarak değerlendirilecek.

Tohumluk patates sertifikasyonu ve pazarlamasında 2023 yılı tohumluk beyannameleri, dikiliş tarihinden itibaren, besili, lifli, tıbbi ve aromatik bitki tohumluk beyannameleri üstelik ekiliş tarihinden itibaren 60 dönüş süresince verilecek.

Yem bitkileri ve yemeklik parça baklagil tohumluk beyannameleri birlikte kışlık ekim yapılan üretimlerde 1 Haziran’a, yazlık ekimlerde ise ekim tarihinden itibaren 65 bölüm süresince başvuru kuruluşuna verilecek.

Öte yandan facia bölgesinde tohumculuk sektöründe planlı izin belgelerinin geçerlilik süresi dahi 31 Temmuz’a kadar uzatıldı.

Share: