AİÇÜ’de 24 Teşrinisani Öğretmenler Günü tebrik kartı programı

Balkı İbrahim Çeçen Üniversitesinde (AİÇÜ), öğrenme sürecinin yer makro aktörlerinden biri olan öğretmenlere adanan 24 Son Teşrin Öğretmenler Günü münasebetiyle tebrik kartı programı gerçekleştirildi.

AİÇÜ Yetişek Fakültesi ile Balkı İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği, AİÇÜ Recep Tayyip Erdoğan Kültür ve Kurultay Merkezi Osmanlı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa, AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Sıkıntı’un yanı sıra Dert Valisi Dr. Osman Varol, Veca Şehremaneti Komutan Vekili Ayten Karakoç, AİÇÜ Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Önder Balkır, Balkı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, İl Protokolü, öğretmenler, akademik ve idari personeller ile öğrenciler katıldı.

Konferansın açılışında mütekellim AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, “Canan öğretmenler sizler geçmişimizin, bugünümüzün ve yarınlarımızın şekillenmesinde tumturak oynayan haddinden fazla nadir detay insanlarısınız. Öğrenmenin tarihine baktığımızda önce sarıklı Hz. Adem’e bilgiyi Rabbimiz öğretmiştir. İlk emri “oku” olan tıpkı dinin mensubu namına değme ahit öğrenmeye celi olmalıyız. Sizler, Rabbimizin muhatap aldığı zümresiniz. Söz Temsili Mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’de saha alan “Deki, On Paralık bilenlerle bilmeyenler ayrımsız olur mu”, “Deki, Allah, içinizden inanç edenlerin ve kendilerine tafsilat verilenlerin derecelerini yükseltir” ayetleri işinizin önemini ortaya koymaktadır. Değme ahit evlatlarımıza incelik ve tefehhüm öğreten öğretmenlerimiz, yürütme ettikleri mukaddes meslekleriyle cehil karşısındaki sunu iri engeldir. Tıpkısı hayat şekli olan öğretmenliği icra fail öğretmenlerimiz, evlatlarımızın kişiliğinin düz yazı edilmesinde yüce bire bir role sahiplerdir. Bu noktada biz eğitimciler birlikte eş âdem kalkışmak zorundayız. Haddinden Fazla balaban benzeri hoca namına kabul ettiğim rahmetli Nurettin TOPÇU, ‘Öğretmen, insanoğlunu beşikten mezara büyüklüğünde götürüp teyit eden, dünyanın sunma büyük mesuliyetine topluluk insandır. karakterimizin yapıcısı, hayatı yaşamayı değil ona hizmeti yeğleme fail fedakar insanlardır’ ifadeleri ile bu şanlı görevi anlatmaktadır. Umum bu görüşlerin öğretmenlik mesleğinin neden lahut tıpkı meslek kendisine görülmesi gerektiğini açıklar bir mahiyette olduğunu düşünüyorum. Bizler üstelik akademisyenler yerine yetişek camiasının birer üyesi ve birer öğretmeniz. lüks hızda mütebeddil, dönüşen ve gelişen dünyada bizim bile kendimizi yenilememiz zorunluluğu kendini ortaya koymaktadır. Teknolojiyle çöz içe önceki günümüz dünyasına uyarlanmış olabilmemiz için çokça çalışmamız lazım. Canan öğretmenlerimize yönelik Tezli ve Tezsiz Efdal Lisans programları amacıyla üstelik mücahede başlattığımızın müjdesini atfetmek istiyorum. Bu duygularla ebediyete ölüm eden ve görevi başında şehit düşen öğretmenlerimize Tanrı’tan rahmet, görevdeki meslektaşlarımıza sağlık, dürüstlük ve başarılar diliyor, yekpare öğretmenlerimizin 24 Teşrinisani Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” diyerek konuştu.

Balkı Valisi Dr. Osman Varol, “Yetişek, insanoğlunun varlığını sürdürmesi üzere gerekli olan sunma temel alanlardan biridir. Bu alanın icra edilmesinde en oylumlu payı öğretmenler ve öğrenciler oluşturmaktadır. Bugünün dünyasında Ülkemizin sözü güzeşte tıpkısı konuma gelmesinde öğretmenlerimizin yeri yadsınamaz. Muallimlik, Ülkemizin her alanda gelişmesi amacıyla mukteza eş kaynağının yetişmesinde sunu muhteşem göreve topluluk meslektir. Üste öğretmenlerimizin bizim sunma şanlı amme görevlimiz olduğunu düşünüyorum. Öğretmenlik mesleği çokça sağlam ve eşsiz bir meslektir. Sağlam diyorum zira ayrımsız hoca dokunuşu ve biraz yoğunlaşmasıyla bir toplumun geleceğini siyahla beyaz kadar değiştirebilir. Hele bu hafta içerisinde galiz tıpkısı yıldırı saldırısında hayatını kaybeden o gepegenç öğretmenimiz ilkin tevessül etmek üzere ebediyete ölüm eden bütün öğretmenlerimize Tanrı’tan rahmet diliyor, mecmu öğretmenlerimiz gününü kutluyorum” diye niteleyerek konuştu.

AİÇÜ Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alemdar Balkır, “Muallimlik, mübarek, mukaddes ve fedakârlık talip bir meslektir. Öğretmenler gününü elden bir günle tebrik etmek yeterli değildir. Terbiye Fakülteleri öğretmen yetiştiren kurumlardır. Okullarımız ise sarıklı ile öğrencinin buluştuğu muhteşem mekanlardır. Öğretmenleri yetiştiren Terbiye Fakülteleri ile Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı arasındaki büyü henüz de perçinlemek namına benzeri tören düzeni imzalayacağız. Canla başla çalışarak geleceğimizin nesillerini yetiştiren kızıl öğretmenlerimizin Ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine tart amacında fedakarlık göstereceklerinden eminim. Bu duygularla ebediyete irtihal fail özellikle Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Eksiksizlik ATATÜRK gelmek için bilcümle öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, çalışmalarını sürdüren öğretmenlerimizin gününü kutluyorum” diye niteleyerek konuştu.

Balkı İl Milli Terbiye Müdürü Hasan Kökrek, “Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Milletleri kurtaranlar bekâr ve fakat öğretmenlerdir’ sözünün ışığında geceyi gündüze koca tutarga fikir, değer ve im üretme noktasında çabalama gösteriyoruz. Geçmişten gelen birikimimizi bugünün bilimsel gerçekleri ve insani değerleriyle yoğuruyoruz. Terbiye faaliyetinin yürütülmesinde pattadak çok aktör olmasına rağmen anne oyuncu öğretmenlerdir. Medeniyetimizin mimarı öğretmenlerimiz Desise Bayrağın gölgesinin düştüğü gelişigüzel yerde bilgiyi görgüyü, iyiliği, sevgiyi, hoşgörüyü ve barışı işleyerek yarının gönençli ve tüvana Türkiye’sini düz yazı ediyor ve edeceklerdir. Çocuklarımız ve gençlerimiz günümüz dünyasında yaşanan kültürel erozyona karşı milli ve manevi değerlerimizle karşı koyacaklardır. Bu duygularla öğretmenlerimizin gününü kutluyorum” diyerek konuştu.

AİÇÜ Eğitim Bilimi Fakültesi ile Dert İl Milli Yetişek Müdürlüğü Arasında İmzalanan Koca Protokol

Programda, Eğitim Bilimi Fakültesi ile Veca İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü ortada bilimsel amaçlı organizasyonlardaki deneyimlerin ve yetişek-öğretim konularındaki anlayışların Balkı’dahi mevcut okullara ve öğretmenlere aktarılmasına imkan sağlayıcı iş birliği protokolü imzalandı.

Program, gösterici sergisi açılışı, sinevizyon gösterimi, müzik dinletisi, adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemin töreni ve zor öğretmenlere onurluk takdimi, kılık, koşuk ve kâtiplik yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi. – AĞRI

Share: