Akciğer kanserini yenen hastadan “sigarayı ve alkolü bırakın” çağrısı

Kırıkkale’dahi etraflı müddet sigara ve etanol kullanımına kapalı yakalandığı akciğer kanserini yenen 62 yaşındaki Sezai Bulut, kullananlara sigara ve alkolü tevdi çağrısında bulundu.

Sezai Keder, AA muhabirine, 2019 yılında batar teşhisiyle Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine yattığını peşi sıra akciğer kanseri teşhisi konulduğunu söyledi.

Sonraki süreçte bir hastanede faaliyetler edildiğini, önceki Allah’ın sonradan da doktorların sebebiyle akciğer kanserini yendiğini anlatan Endişe, “Hastalığı önce moral, dimdik yaşam ve tütün ürünlerinden uzak durmak kaydıyla atlattım. Öncesinde kısaca 40 sene alkol aldım, 50 sene sigara kullandım. Hele sigarayı haddinden fazla kullandım, bazı bazı 3 paket içtiğim günler oldu. Pazarcılık yapıyordum, bütün dışarıda çalıştım.” diye konuştu.

Endişe, insanlara sigara ve etil alkol kullanmamaları tavsiyesinde bulunarak, bu hastalıkta moralin bile çokça oylumlu olduğunu aktardı.

İnsanların sağlıkları üzere doktorların uyarılarını de dikkate almaları gerektiğine dikkati çekici Bulut, “Bütün hocalarıma çokça teşekkür ediyorum. Şu anda sağlığım haddinden fazla ferah, zımba gibiyim. Koşarım, yürürüm. Şu anda benim canımı acıtacak bire bir hastalığım yok.” dedi.

Endişe’un tedavisini gerçekleştiren KKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bili Dalı Başkanı Doç. Dr. Esaslı Sarp dahi akciğer kanserinin hem kadınlarda hem üstelik erkeklerde görülen mehabetli bir kanser türü olduğunu belirtti.

Farkındalık oluşması için kasım kocaoğlan süresince hastalıkla ait etkinlikler düzenlendiğini ifade fail Yalman, şöyle konuştu:

“Akciğer kanseri, ölümlerde bir numara tam olan benzeri amansız hastalık türü. Akciğer kanserinde hem ölümleri azaltmaya hem farkındalık oluşturmaya hem da tedavilerimizi yapmaya çalışıyoruz. Bağımlı ki seçkin hastalıkta olduğu üzere bunda da er teşhis çokça şanlı yer tutuyor. Er teşhisle birlikte akciğer kanserini oluşturacak ayrımsız mızıka faktörlerden birlikte ırak ara vermek gerekiyor. Sigara ve esrar maddelerinde uzak ara vermek en eke apotr sebep. Tagaddi üstelik bu aşamada büyük bir canlı.”

“İmmünoterapi tedavisi koskocaman tıpkı merhale teşkil etti”

Sert, akciğer kanseri tedavisinde kemoterapinin mefret saha tuttuğunu anlattı.

Yaklaşık 10 yıldır da hedefe müteveccih tedaviler uyguladıklarını dile getiren Sarp, “İmmünoterapi ile hastanın bağışıklık sistemi üzerinden yük ederek tümörün küçülmesine ve yok edilmesine yönelik ayrımsız topluluk tedavilere başladık. Tekrar aşı tedavilerini da uyguluyoruz. İmmünoterapi tedavisi, bizim amacıyla çok mehabetli bir kademe yapılanma etti. Yeni tedaviler hasis hastalar üzere şişman fırsatlar doğuruyor.” dedi.

Sert, Sezai Bulut’un birlikte sigaraya sınırlı mütekâmil akciğer kanserine yakalandığını belirterek, hastasının er teşhisle ameliyatın peşi sıra mütemmim tedaviler ve sigarayı bırakması sebebiyle hastalığı atlattığını dile getirdi.

Share: