Amasya Belediye Reisi Sarı’dan “zincir market” tepkisi

Amasya Belediye Reisi Mehmet Sarı, “Amasya yerine söylüyorum, uray başkanlığına geldiğim günden beri bilinen marketlerin hiçbirine cevaz vermedim. O kadar tartı, o büyüklüğünde arzu oldu, hiçbirine onay vermedim.” dedi.

Solgun, uray başkanlığında gazetecilere izah yaptı.

Kentte zincir marketlere yönelik denetimlerin devam ettiğini söyleyen Sarı, şunları kaydetti:

“Amasya yerine söylüyorum, uray başkanlığına geldiğim günden beri malum marketlerin hiçbirine destur vermedim. O kadar kalın, o büyüklüğünde rica oldu, hiçbirine cevaz vermedim.

Şehrimizde bu kabil marketlerin açılmasına müsaade etmedim. Alelhusus adı geçen marketin açılmasına cevaz etmedim. Ancak dün ne akla hizmetle ya üstelik kimler vasıtasıyla örgütlendiği anlaşılan olmayan ayrımsız gafilin, tıpkısı cahilin açıklaması Türk milletinin dikkatini çekmiştir.

Ego ona şöyle söylüyorum: Galip, yenmiş olmuştur. Onun haddi da değildir, hakkı da değildir. Türk milletinin liderine, Sayın Mehabet Bahçeli Bey’e vesile temdit cesaretini göstermesinin manasını anlayamıyorum. Bana göre camız yüreği ballıdarı olması lazım.

Herkes dilinin ayarını farz etmek zorundadır. Bilmezse haddini bildiren mutlaka olacaktır.”

Türk milletinin kendine taşlama edenlere, bulunmayan sayanlara gelişigüzel devir cezasını ödettiğini dile getiren Solgun, “Türk milletinin duygulu olduğuna ve hassasiyetlerine mümin birisiyim. Bu kendini bilmezin Türk milleti cezasını verecektir. Çabucacık tövbe etmeli, defo dilemeli. Yoksa bu işin altından kendini kaldıramaz.” diyerek konuştu.

Ekiplerin marketleri denetlediğini, ticari sakamet varsa lazım cezayı alacaklarını anlatan Soluk, “Kapanması gerekiyorsa kapanacak, ukubet alacaksalar ceza alacaklar. Usulüne uygunsa tabii ticari hayatına devam edeceklerdir. Fakat henüz önceki bizde bunların sabıkaları var, fahiş eşit üzerinden. Fahiş fiyatta ki muamelat yaparsa ego üstelik o marketleri kapatırım.” açıklamasında bulundu.

Soluk, yerli market ve mahalle bakkallarını desteklediklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu benzeri düşünce işidir. Ego bu zümre insanların vatandaşı soyduklarına inanıyorum. Özellikle şehrimize giren marketlerin katkısı olduğunu düşünmüyorum. Parayı akşam ezanı toplayıp gidiyorlar. Bunların ki olduğunu biliyoruz. Onların güvendikleri ana deniz ötesinde kaldı, o tarafa güle güle. Hem bu millete tezgah yapacaksınız, hainlik içerisinde bulunacaksınız hem üstelik bu milletin parasını alacaksınız. Buna müsaade etmeyiz.”

Share: