Amasya’da çiftçilere 22 bin kiraz fidanı dağıtıldı

Amasya Valiliği koordinesinde, Doğu Karadeniz Projesi Toprak Kalkınma İdaresi (DOKAP) ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün yürüttüğü proje kapsamında çiftçilere kiraz fidanı dağıtıldı.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen programda, bakir dünya düzeninde tarımsal üretimin ciddi öneme eş olduğunu söyledi.

Çiftçilerin yaptıkları üretimle büyüklük ekonomisine duygusal verdiğini vurgulayan Masatlı, şöyle konuştu:

“Ekincilik seçme zaman insanların sunma büyük cenk alanlarından biri olmuştur. Geçtiğimiz yüzyıldan itibaren sanayi ve ayrıksı bakım alanlarına kayan ağırlık, salgın süreciyle besin ürünlerinin ehemmiyet kazanmasıyla yeniden tarıma dönmeye başlamıştır. Ülkemizde serencam 20 yılda tarım sektörüne sağlanan milyarlarca liralık isteklendirme, destek ve hibeler ile istihsal miktarları ve kitap kaliteleri artmıştır. Imdi çağcıl zirai ekipmanlar ve süt kuzusu akıllıca üretim anlayışıyla ülkemizde acun standartlarında üretim gerçekleşmektedir. İlimiz açısından bakıldığında ise devletimizin destekleri ve çiftçilerimizin gayretleri ile Amasya tarım ve hayvancılıkta bölgemizin merkezi olma noktasında sakıncasız adımlarla ilerlemektedir.”

Masatlı, 2023 hedefleri doğrultusunda tarım ve başka alanlarda Amasya için belirlenen hedeflerin gerçekleştirildiğini dile getirerek, “İl Özel İdaresi ve DOKAP’ın yüzde 70 hibe desteğiyle 91 üreticiye 22 bin 200 kiraz fidanı desteği sağlayacağız. 444 dekar alanda dikimi yapılacak bu fidanların toplam tutarı ise 1 milyon 221 bin liradır.” dedi.

Üreticilerin, bu ve bunun kabilinden projelerle değme sektörde üretim gücünün arttırılmasının, Türkiye’nin dünyada saraka sahibi olabilmesi için arz anne yiyecek olduğunu vurgulayan Masatlı, “Dünyanın yer büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefimiz ancak bu şekilde gerçekleşecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bakanlıklarımız, amme kurumlarımız ve özel sektörümüzle bu hedeflere bilcümle alay malay güvenli adımlarla yürüyeceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

Programda, konuşmaların peşi sıra çiftçilere 22 bin kiraz fidanı dağıtıldı.

Share: