Antalya Hali’nde Yıpranmamış Sezon Açıldı

Antalya Yaş Sebze ve Yemiş Toptancı Gayrimeskûn 2022-2023 sezonu törenle açıldı. Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcü, mevsim açılışında, “Bilcümle vatandaşlarımızın, köylümüzün, üreticimizin, turizmcimizin, ticaretle uğraşan hep esnafımızın emrinde kalkmak, mütemadi demeden hizmet etmek boynumun borcudur. Çünkü sıradan üretmemiz gerekiyor” dedi.

Antalya Yaş Göveri ve Sonuç Toptancı Hali’nde 2022-2023 sezonu törenle başladı. Toptancı Nakız Zaman Açılış Töreni’ne, Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Haşere, CHP İl Başkanı Nuri Cengiz, MHP İl Başkanı Hilmi Ruhsuz, Divan Üyeleri, Ekincilik İl Müdürü Gökhan Kara, ATSO Başkanı Ulvi Baharat, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Tecim Borsa Başkanı Yüce Çandır, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Toptancı Nakız Yaş Sebze Sonuç ve Komisyoncular Derneği Başkanı Hasan Mürtefi Yılmayan, Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, Muhtarlar, STK temsilcileri ve haddinden fazla sayıda hal esnafı katıldı.

TÜRKİYE ÜRETİMİNİN YÜZDELIK 50’Sİ ANTALYA’DAN

2022-2023 nakız sezonunun bereketli ve verimli kazançlı olmasını dileyen Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcü, tarımın ve tarımsal üretimin önemine değindi. Bu önemin pandemi sürecinde haddinden fazla daha bol anlaşıldığını söyleyen Başkan Haşere, tarımın devlet ekonomisine katkısının çok çok olduğunu belirterek, “Bayağı üretmemiz gerekiyor. Bura son derece bol topraklar. Türkiye ve dünyanın sebze meyvesinin yüzdelik 50’sini Antalyalı çiftçilerimiz üretmekte. Yüzdelik 67’lik antika altı üretimiyle da gine geçmiş sıradayız. Bunun kıymetini varsaymak zorundayız” dedi.

“YERELDEN KALKINIYORUZ”

Üreticilerin süt, tezek, çare kadar girdi kalemlerine gelen zamlara dahi değinen Başbuğ Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yerelden kalkınma ilkesiyle sulama suyunda erke desteği, dijital ekincilik uygulamaları, fide, ağaç dağıtımı ve hayvancılıkla ilgili zorlu çok konuda çiftçinin ve yetiştiricilerin yanı sıra yer aldığını söyledi. 51 sulama kooperatifinin sulama suyundaki erke ihtiyacının yüzde 80’inin Antalya Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla karşılandığını tabir eden Başkan Böcek, “Bindi verdiğimiz sulama kooperatifi sayımızı 55’e çıkarıyoruz” diyerek konuştu.

“MÜTEMADI ÇALIŞACAĞIZ”

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin haller ile ilişkin birlikte bir nice mesai yaptığını söyleyen Başbuğ Muhittin Böcü, şöyle bitmeme etti:

“Ekincilik odaları, halcilerimiz haddinden fazla rahat olsunlar. Haller ile ilişkin da tığ üzerimize düşeni yapacağız. İşlem hacmiyle evvel sıradayız. Önümüzdeki süreçte biz Antalya’mızda birlik hallerde azrail sistemiyle, asayiş ve polis görevlisiyle gerekli olanları yapacağı. Çalışmalarımızı tıpkı azim ve kararlılıkla devam ettireceğiz. Köylümüzün, üreticimizin, turizmcimizin, ticaretle uğraşan hep esnafımızın emrinde kalkmak, muttasıl demeden çalışmak boynumun borcudur.”

YILMAZ: “İŞİMİZE BEKLEMEK İSTİYORUZ”

Toptancı Çözme Gözyaşı Sebze ve Ürün Komisyoncular Topluluk Başkanı Hasan Yüksek Yılmayan sezon açılışında yaptığı konuşmada, Antalya’nın turizm ve tarımın başkenti olduğunu hatırlatarak, “Toptancı Nakız’birlikte bu başkentin atıf ve hile merkezidir. Toptancı Nakız, Balkanların, Avrupa’nın ve Rusya’nın ahzüita ihtiyacını gören, büyüklük ekonomisine döviz girdisi sağlayan, ülkemizin yer nazik müstahsil halidir. Çözme esnafının gündemi, halde kâin işyerlerinin sözleşmeleri kâin nakız yasasına bakarak 31 Fasıla 2023 tarihinde sona erecektir. Sonraki süreç ise nakız camiasını belirsizliğe sürüklemektedir. Bizler ihaleyle işyerlerimizi yitirme riskini giderilmiş edilmesini istiyoruz. Ilkin olduğu kabil işyerlerimizin kira ve vergilerini ödeyerek işimize aylamak istiyoruz” dedi.

NAZİF ALP’TEN BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜR

Üretimin ve üreticinin önemine dikkat calip Antalya Kültür Odası Başkanı Nazif Kahraman ise “Tığ çiftçilere ehil çıkıldığı sürece 90 milyon koca gıdaya ulaşacaktır. Tarımın temeline masraf koyan bugüne büyüklüğünde ki varsa hepsine minnettarız” dedi.

Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcek’e de tarıma müteveccih desteklerinden ve hizmetlerinden kıran teşekkür eden Alp, şunları söyledi:

“Güneş tarlalarıyla, sulama suyuna müteveccih enerji desteğini ve bilcümle hizmetleri önümüze serdi. Tarımda bizlere Antalyalı üreticilere hizmet verirlerse 90 milyonu beslediğimiz kabil dünyayı üstelik besleriz. 1923’te Cumhuriyet kurulduktan sonradan ülkenin kalkınmasının temelinde ekincilik yatıyorsa, zaman dahi temelinde tarım yatıyor. Biz desteklendiğimiz sürece devlet kalkınacaktır. İhracatımızı tekmil ülkelere yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet devam etmesi amacıyla tarıma gür bakılması geçişsiz.”

YÜKSEL TAVŞAN: “HALCİLER SİZİ UNUTMAYACAK”

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan birlikte serencam yıllarda girdi maliyetlerinin kilolu bir şekilde arttığına dikkat çekerek, girdi maliyetlerinin bu işin sürdürülebilmesi amacıyla cesim tıpkı riziko oluşturduğunu söyledi. Bu duruma ayrımsız derman bulunması gerektiğine meni eden Yüksel Tavşan, “Bizim önerimiz sunu azından belirlenen ürünlerde mutlak aya fiyatına analog bire bir şekilde maliyet pozitif, kar marjı ile orayı terazi kabul etmek geçişsiz. Sonrasında ise borsa fiyatlarından istifade edilerek bu işi sürdürmelerini sağlamalıyız. Yükselen fiyattan birlikte yararlanma edebilmeliler. Tabi bunun için mehabetli ayrımsız dideban bile planlama” diye konuştu.

Yüksel Tavşan, Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Haşere’in kıymetinin gani bilinmesi gerektiğine bile aksan yaparak, “Bugün Gazipaşa’dan Kaş’a büyüklüğünde, 600 kilometre kısımda nereye gitsek hallerle, üreticiyle, çiftçiyle ilişkin siz oradasınız. Bu çalışmalarınızdan kıran minnetle teşekkürlerimi sunuyorum. mütevazı, vizyoner yapınız bunu de ortaya koyuyor. Bu zaman halleri şüphesiz unutmuyorsanız halciler dahi erte sizleri unutmayacak” dedi.

Konuşmaların peşi sıra Antalya Yaş Sebze ve Sonuç Toptancı Hali’nin 2022-2023 sezonu başladı.

Share: