Artvin Mekân Platformu Sözcüsü Kaya: “Ardanuç’un Dağlarını Bunlara Delik Deşik Ettirmeyeceğiz”

MERAM İSTANBULLU

Artvin Belde Platformu Sözcüsü Gürsel Kaya, Artvin’in Ardanuç ilçesine 24 kilometre uzakta bulunan Gümüşhane köyündeki yaşananları, “Cerratepe’nin dışında Ardanuç’ta da bilinmeyen tıpkı düz Gümüşhane’nin tepesinde hakeza tıpkısı yağmaya başladılar. Ama biz biliyoruz kim mücadelemizde bunları püskürteceğiz. Artvin’deki doğa severler, toprağını sevenler, Artvin’i sevenlerin mücadelesi sonucu Cerratepe’bile bittabi yüzdelik onluk aynı yere hapsetmişsek Artvin ve Ardanuç’un dağlarını bunlara delik deşik ettirmeyeceğiz” sözleri ile aktardı.

Artvin’in Ardanuç ilçesine 24 kilometre uzakta mevcut Gümüşhane köyünde; 2009 yılında, maden aramak üzere başlatılan, ancak Temmuz 2016’bile durdurulan araştırı faaliyetlerine bu yılın başlarında baştan başlandı.

İYİ Parti Ardanuç İlçe Başkanı Selçuk Babacan şunları söyledi:

“Natür harikası ve doğa cenneti Gümüşhane köyüne geldik. Burada şu an eroin çalışması var. Bölgede beyaz zehir çalışmasına başlamadan esbak ÇED raporları alınması sürecinde köylüler cebin çıkmışsa birlikte ÇED raporunun müspet gelmesi, köylünün göstermiş olduğu götürüm kırmıştır. Burada gördüğümüz şeye orman katliamı diyoruz tığ. Arkada gördüğünüz makinalarla bu alanda 40-50 çıngı istikşaf alanı açılmıştır. Buradan yetkililere ve hükümet partisine sesleniyorum. Sayın hükümet partisi yetkililerimiz; tığ natürist insanlarız. Bizim Ardanuç’umuz doğasıyla, coğrafyasıyla, taşıyla, toprağı ve suyuyla harikalar diyarıdır. Bu makinanın burada say teyidinin alındığını ve makinanın dahi leasing karşılığında aldığını biliyoruz. Tığ birlikte makinanın burada çalıştığını örtmek amacıyla buraya geldik. Falsolu marifet, dalavere veri olmasın diye buradayız ve göreceğimizi gördük. Buradan sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum; öncelikle Doğruluğunuza ve ciddiyetinize önem verdiğimizi tercüman olmak istiyorum. Fakat teşkilatlarınızın yaptığı talanı yalanlarla örttüğünüzde size duyurmak istiyoruz saygılarımı sunuyorum.”

“ARDANUÇ’UN DAĞLARINI DELİK DEŞİK ETTİRMEYECEĞİZ”

Artvin Kasaba Platformu Sözcüsü Gürsel Kayaç ise şunları söyledi:

“Biliyoruz ki Artvin’imizin yüzde 72’sini eroin sahası yaptılar. Zaman Cerratepe’bile uğraş etmemize rağmen Cengiz Ana Ortaklık beyaz zehir sahasını işletiyor. Halkımız bunu hangi yaparsanız, yapın bunun önüne geçemezsiniz ve bunları yenemezsiniz, bunlar bildiklerini okurlar ve bunlar yağmalamalarına, talanlarına devam ediyor diyorlar. Ama tığ biliyoruz ki Cerratepe’de çokça serbest ayrımsız alanı Sirye’den, Borçka barajına büyüklüğünde olan alanı maden sahası alanı yerine zar etmelerine ve hassaten düzentileme ruhsatlarını almalarına karşın zaman yüzde 10’luk ayrımsız alana hapsolmuş durumdalar. Bunu biliyoruz ki bu Artvin halkının direnci sonucu oradaki o beyaz zehir sahasını genişletemiyorlar. Dağlarımızı, ormanlarımızı yağmalayamıyorlar ve bunun yegâne nedeni Artvin halkının direncidir. Cerratepe’nin dışında Ardanuç’ta dahi isimsiz bir yer Gümüşhane’nin tepesinde böyle tıpkısı yağmaya başladılar. Amma biz biliyoruz ki mücadelemizde bunları püskürteceğiz. Bunu buradan aynı yol henüz buradan car ediyorum diyorum kim Artvin’deki huy severler, toprağını sevenler, Artvin’i sevenlerin mücadelesi sonucu Cerratepe’dahi kuşkusuz yüzdelik onluk tıpkı yere hapsetmişsek Artvin ve Ardanuç’un dağlarını bunlara hapishane deşik ettirmeyeceğiz. Ormanlarımızı katlettirmeyeceğiz ve bunun zarfında sonuna kadar savaşım edeceğiz.”

Share: