Bahçeli, MHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (2)

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız yoluyla Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize müteveccih iyileştirici ve müspet açıklamaları büsbütün destekliyor, çok yerinde bulduğumuzu hele ifşa etmek istiyorum.” dedi.

Bahçeli, partisinin kol toplantısında, 2008 ve 2009 yıllarında yaptığı konuşmalarından kâh cümleleri sıralayarak, Türk milletini meydana getiren beşeri varlığın ayrımsız bölümünün de Alevi İslam inancını benimsediğini, bu inanç sahiplerinin firez bütün bütün bazı beklentilerinin olduğunu anımsattığını söyledi.

Bu durumun görmezden gelinemeyeceğini, hal yolları üzerinde mebzul niyetle eş çabalama gösterilmesi gerektiğinin altını çizdiğini anımsatan Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız yoluyla Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize müteveccih iyileştirici ve olumlu açıklamaları sırf destekliyor, haddinden fazla uygun bulduğumuzu alelhusus ifşa etmek istiyorum. Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan’birlikte açılışı yapılan, Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Görgülü ve Kırklareli’nde temeli atılan cemevlerinin birlikte berceste olmasını diliyorum.” dedi.

Bahçeli, Hars ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Ekin ve Cemevi Başkanlığının kurulacak olmasını, cemevi hizmetlerinden terbiye faaliyetlerine kadar cümle çalışmaların, kurumsal yapı altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecek olmasının, Alevi Bektaşi inanç önderlerinden istek edenlere da bu kurumsal çatı bünyesinde kadro verilecek olmasının milli bağlantı ve beraberliğe katkı sunacağını söyledi.

Reform mahiyetindeki bu gelişmelerin Alevi vatandaşlara aynı inayet değil, gecikmiş haklarının koskocaman benzeri kısmının verilmesiyle ait karar olduğunu anlatım etmenin vecibe olduğunun altını çizen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Bizim geçmişten bugüne söylediğimiz üstelik bunlardır. Unutmayalım kim yürekleri volkan kabilinden patlayanların avuçlarında çiçekler açamaz. Teessürat, ahlar, kötü hatırat üzerinden benzeri gelecek düz yazı edilemez. Alevi kardeşlerimizi istismar etmek için kuyruğa girenlerin, önemli dinimizi cızıktırmak için fırsat kollayanların, mezhepçiliğin ağız tatsızlığı bakiyesini cıvıl cıvıl yilbik milli bünyemizi yarmaya çalışanların hangi soyu soydur, ne huyu huydur, ne de iddiaları iffetle maluldür. Tek nasıl Cenabıhak indinde son diyanet İslam’dır ve cemi Müslümanlar de kardeştir.”

“Avrupa’evet erke nakleden kuzey rotası bundan sonra güvensizdir”

MHP Genel Başkanı Ihtişam Bahçeli, MEMLUK ve Avrupa ülkelerinin ekonomideki getiri artırımının, resesyon tehlikesini gündeme getirdiğini, azık ve erke güvenliğindeki darboğazların ise kapalı tıpkı sürecin işaretçisi olduğunu söyledi.

Global ekonominin bu yıl amacıyla adisyon edilen büyüme oranının yüzde 3,2’ye, 2023 amacıyla bile yüzdelik 2,9’a düşürüleceğinin IMF Başkanı eliyle açıklandığını anımsatan Bahçeli, ayrıca Rusya’dan Almanya’evet doğal gaz taşıyan hatlarda meydana mevrut sızıntının sabotaj neticesinde olabileceğine dayalı iddiaların ise enerji alanında kargaşa ve kutuplaşmaya eskimemiş tıpkısı ebat kattığını vurguladı.

Bahçeli, şunları kaydetti:

“Imdi enerji ihtiyacını güvenceye kabul etme stratejisinin önümüzdeki dönemde aut politikaların asıl parametresi olacağı anlaşılmaktadır. Küresel ölçekte erke tüketiminin tahminî üçte ikisi petrol ve katıksız gaza dayanmaktadır. Enerjinin çekince ve tüketim noktaları arasında sakıncasız iletimi rastgele büyüklük amacıyla ciddi hedeflerden birisi haline gelmiştir. Avrupa’ya erke nakleden şimal rotası çıktı güvensizdir. Erke jeopolitiği açısından gelişmeleri yorumladığımızda, Orta Şark, Maşrık Akdeniz ve Kafkasya’daki varlıklı gaz ve petrol kaynaklarının Avrupa’evet taşınmasında en güvenli ve güvenli terminal Türkiye’dir. Ülkemizin Libya ile imzaladığı hidrokarbon anlaşması tarihi nitelikte olup Batılı ülkeleri hayli tasalı etmiştir.”

Bahçeli, Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin’in, Türk Akımının hedef alındığına müteveccih iddialarda bulunduğunu ve suçladığı ülkenin ise Ukrayna olduğunu söyledi.

Bu iddianın dikkatle takibi müstelzim tıpkı zılgıt olduğunun altını çizen Bahçeli, “Rusya ile Ukrayna ortada; askeri, erke ve bildirişim altyapılarına detaylı menzilli faziletkâr hassasiyetli füzelerle yapılan saldırıların kısık maliyetleri olacağı şüphesizdir. İki ülkenin üstelik sağduyu bire bir çizgiye gelmesi mıntıka ve dünya barışı hesabına benzeri mükellefiyettir. Başka yandan Yunanistan’a enerji taşıyan hat TANAP’tır. Bu ülkenin Türkiye’ye pus sallamaktan vazgeçip sabrımızı taşırmaktan ırak durması erke güvenliği açısından lehine benzeri kapsam olacaktır.’ dedi.

“Türkiye enerji jeopolitiğinde kilit aktör”

Devlet Bahçeli, Türkiye’nin enerji jeopolitiğinde kilit bir oyuncu olduğunu, pratik edilen etkili, stabil, ve milli aut politikanın Türk milletine bolluk ve erinç namına yansıdığını belirtti.

Millet ittifakının, Türkiye’nin büyüklüğünü anlayacak ufkunun olmadığını belirten Bahçeli, şöyle bitmeme etti:

“Çünkü temas öz ortadadır. Türkiye’nin Putin’e tasdik olduğunu gösterişli, kofluk ve geçersiz bir dille müstakbel süren İP Başkanı’nın bu işleri zaten kafası almaz, devleti, milleti, aut politikayı bilmesi üstelik bahis konusu olamaz. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta yan markajcı, Türkiye’yi bire bir kampa yerleştirmeye, fazlası cepheye sürmeye etkin zillet ittifakının barbar dürtülere, uyuşuk politikalara sersem düştüğü tartışmasızdır. Rusya ile Ukrayna beyninde Türkiye eğer benzeri tarafsa, bu bile barışın, huzurun, silahların susmasının ivazsız tarafıdır. İç ve aut odaklar bu çakılı gerçeği banko ihlal edemeyecektir. Türkiye’yi zillet partilerinin koalisyonu yönetiyor olsaydı, KUL’nin temel devriyesi, istikbal karakolu, hazır çeken eli olmaya ne büyüklüğünde istekli oldukları haddinden fazla balaban badire ve avarız eşliğinde görülür ve ortaya çıkardı.

Türkiye’yi irca etmek üzere mangal kabilinden yürek lazımdır. Türkiye’yi dönüştürmek üzere milli değer ve milli mensubiyet şuuru şarttır. Türkiye’yi tevcih etmek amacıyla nereden gelip nereye gittiğimizi gösteren tarihi süreci aşina olmak hanay ölüm konusudur. Zillet ittifakında bunların hiçbirisi yoktur. Süpürülmedik eve bilinmeyen mihman gelirmiş, bunların ellerine mezuniyet eski olsaydı, Türkiye’yi temas kalem yıldırma ve felakete maruz ayla getirirler, böylelikle dahi ‘adımız hıdır elimizden mevrut budur’ diye teslimiyetçiliğin dibini boylarlardı. Akarsu bilakis dönünce uyuz tutturuk lacerem öne düşerse, mezellet ittifakı bile fakat acun bilakis dönerse anlaşılmaz ve çepel emellerinde muvaffak olabileceklerdir.”

“Çekirdeksel uğraş ihtimalinin konuşuluyor olması dahi fecaattir”

MHP Umumi Başkanı Celal Bahçeli, ÇAKER Başkanı Joe Biden’ın çekirdeksel savaş riskinin 1962 Küba Krizi’nden bu yana sunma efdal seviyede olduğunu açıkladığını, “Putin, çekirdeksel cebe kullanırsa acun Armageddon ihtimaliyle karşı karşıya kalır.” dediğini anımsattı.

Açıklamanın yıldırma tonunun haddinden fazla efdal olduğunun altını çizen Bahçeli, “Bu ebat yemeden içmeden siyasi değil akide iyice bir konudur. Biden’ın beyni sulansa bile akılsal melekeleri tartışılsa birlikte Armageddon tehlikesini gündeme taşıması bize bakarak tesadüfi değildir. Beklenen felaketin gerçekleşmesi söylemek beşeriyetin maltalık ve erinç haklarına kast demek, dünyanın yıkımına çanak sancımak demektir. İnsanlık böylesi bir vahşeti katiyen kaldıramayacaktır. Nükleer kavga ihtimalinin konuşuluyor olması da fecaattir. Dünya ortak akıl ve iradeyle barışçıl çabalarla bugünkü ağırbaşlı ortamdan çıkmalıdır.” diye niteleyerek konuştu.

“BENDE’ye bel rabıt seni tıpkısı dolara ele verir”

Bahçeli, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun bu gelişmelerin gölgesinde BENDE’ye yaptığı ziyaretin “bahtsızlık, densizlik, yırtıklık” olduğunu söyledi.

Ziyaretin amacının, teknolojik ve bilimsel gelişmelere müteveccih fikir alışverişinde gezmek olduğunun açıklandığını hatırlatan Bahçeli, ” Cumhuriyet’in ikinci yüzyıl vizyonunu bildirme temiz beyinlerle tartışacaklarmış.” dedi.

“Utanın, utanın; temiz akıl arıyorsanız milletimizin gözleri derk etmek yararlanmak projektör evlatlarına bakın.” diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Gazi Mustafa Eksiksizlik’in, ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ mirasına sarılın. Muhtaç olduğunuz kudreti uzaklarda değil, şayet varsa damarlarınızda arayın. Kılıçdaroğlu teknolojik ve bilimsel gelişmeler hakkında hangi söyleyecek, neyi duymayı rüya edecek, hangi parlak beyinlerle bire bir araya gelecektir? Sayın Kılıçdaroğlu, bırak bu işleri, geç bu masalları, ağzında bal olan arının kuyruğunda iğnesi olur. Buna bile çok dikkat deri. Cümle biliyor ki, ESIR’ye Cumhurbaşkanı adaylığı amacıyla şehadetname almaya ya de belen edilecek ati cezir adayının ismini öğrenmeye gittin. Denenin, döne dolaşa geleceği yer evet tıpkısı boğaz ya bile bire bir değirmen taşıdır. Su yatağını, yel dahi tepesini kesin bulacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu, ağaca irtifak bükülür, suya itminan dökülür, BENDE’ye belen saz seni aynı dolara ele verir. CHP Umumi Başkanı’nın KÖLE’ye beniz sürmesi, ahali açması, aman dilenmesi yegâne kelimeyle acizliktir, yetersizliktir, milletine dal dönmektir. Tasdik ergin başa ihtişam konmaz, konsa da haddinden fazla durmaz, duramaz.”

“İstanbul Belediyesi hasis birlikte haddinden fazla çalışıyormuş”

Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ilişkin bir cenaze aktarım aracında hamile miktarda mızrap yakalandığını anımsatarak, “Meğerse İstanbul Belediyesi amiyane dahi çok çalışıyormuş. Bunlara kalsa, kaçakçılık meşru, arakçılık bayağı, plaçka amiyane, yezitlik dahi demokratik aynı haktır. Alçalma ittifakı işte budur. CHP’nin ana yüzü suçtur, kirdir, çamurdur, kokuşmuştur.’ dedi.

Mehabet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, Türk ve Türkiye yüzyılının mühim gücü, dalavere güvenliği olduğunu söyledi.

Cumhur İttifakının, zalime aman vermeyen, teröriste punt tanımayan, Türk düşmanlarına ayn açtırmayan, buyruk haklarının, hükümranlık yetkilerinin, milli çıkarların, kürenin herhangi bir köşesinde serdengeçti tıpkısı yürekle savunan muktedir ve heybetli aynı millet iradesi olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Bu bıçkın emir kilitleri anahtar, perdeleri aralayacak, ufku aydınlatacak, sis bulutlarını dağıtacak, 2023 ve izlem eden yıllarda küresel alçak Türkiye’yi mensur ederek zalime Çetince, mazluma Yunus, mağduriyetin kuyusunda artmış biçarelere Yusuf olacaktır.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: