Bakir Basamak Finansman Programı’na ait yasa teklifi TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda

DOĞRU Fırka Ankara Saylav Orhan Yegin, TOKİ’nin 38 almanak tarihinde, AK Öğür iktidarından eski dönemde 45 bin, AK Tümen döneminde 1 milyon 170 bin ev ürettiğini belirterek, “Bu birlikte mı seçme yatırımı?” dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda, Kullanılmamış Bölük Finansman Programı’na ilgili Kamu Finansmanı ve Namus Borcu Yönetiminin Düzenlenmesi Karşı Yasa’da Ayrım Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sürüyor.

CHP Ankara Saylav Bülent Kuşoğlu, Türkiye’da en son yapı sayımının 2000’birlikte yapıldığını anımsatarak, “O sene belirleme edilen bina sayısı 7 milyon 838 bin 675 oldu. 22 yıldır sayım yapılmadı. Demin üstelik 12 milyon çatı olduğu hesap ediliyor. Nüfusumuz 67 milyondan 84 milyona imdi, 10 milyon bile yabancı geldi. Göz alıyorlar. Konut arzının çokça elan fazla olması geçişsiz amma İstanbul’de mı olması geçişsiz?” diye konuştu.

Konut stokunun illere bakarak belirlenmesi ve desteklerin buna göre verilmesine gerekseme olduğunu belirten Kuşoğlu, bu bağlamda özellikle bağan sağlık grubundaki vatandaşların desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Kuşoğlu, “Türkiye’üstelik bundan sonra ücretli, iştirakçi, vazifeli familya alamaz. Bunlara reçete bulmamız geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan, teklifin, bölük fiyatlarını yüzde 20 artırdığını öne sürerek, “Ayrımsız yıl önceki fiyatı 1 milyon liralık o lan aile, 3 milyon lira olmuştu. Bu kanun teklifiyle 3,5 milyon liraya, 4 milyon liraya çıktı. Kim kazandı? Müteahhitler Birliği kazandı. O birlikte kazanırsa ayrı. Yurttaşımız kaybetti. ’50 bin lira, 100 bin lira isteklendirme vereceğim.’ diyorsun, gayrı yanda lüp fiyatını 500 bin lira, 1 milyon teklik artırıyorsun.” sözlerini harcama etti.

Program kapsamında ödenecek yüreklilik tutarlarına değinen Paylan, “3 milyon teklik konut kredisi için maaş 13 bin 500 lira yüreklilik ödemesi gerekecek. Yurttaşlarımızın üçte ikisi asgari ücretli. Düşüncesiz kalan bile karnını doyurmaya çalışıyor, kirasını ödüyor. Ki ödeyebilecek bu krediyi? Varlıklı ailelerin çocukları alacak bu evleri.” değerlendirmesinde bulundu.

“İnşaat sektörü amacıyla birey suyu olacak”

İYİ Parti Ankara Mebus Durmuş Yılmayan, bu pratikte artık ılımlı gelirli grubun olmadığını savunarak, “Bu, aynıyla düzem korumalı tevdiat ve başka uygulamalarda olduğu üzere tıpkı servet transferine dönecek.” dedi.

Özel bankaların bu uygulama kapsamında yüreklilik vermeyeceğini gelecek süren Yılmaz, “Yük kamu bankalarının üzerinde kalacak. Amme bankalarında örneğin 2,7 milyon teklik kredinin 15 sene böylelikle şişkinlik üstüne indirgediğimizde ellerine güzeşte bugünkü değeri 1,99 milyon lira. 2,7 milyon ile 1,99 milyon liralık arasını bankalar görev zararı yazacak, kamunun konusunda yüklenmiş olacak.” diye konuştu.

Yılmayan, uygulama kapsamında menkul kıymetleştirme yapılacağını da anımsatarak, “Münasebet bu söylenegelmiş değer ihraç ediliyor? Bunlar ikincil piyasada alınıp satılacak mı, ki takanak, kim satacak?” sorularını yöneltti.

MHP Konya Saylav Mustafa Kalaycı, teklifte sıfır konut desteklendiği üzere bölük arzının teşvik edildiğini belirterek, “Bu inşaat sektörü amacıyla birey suyu olacak.” değerlendirmesini paylaştı.

Evi sıfır vatandaşlara çok balaban ayrımsız imkan sunulmuş olacağını vurgulayan Sahtekâr, itimat ödemesinin 15 yıl yerine belirlenmesinin da sevinme verici olduğunu söyledi. Kalaycı, “Hazne katkısı 8. yıldan itibaren öğrenim edilecek. Maliye Bakanlığı açısından bütçeye katma aynı dara gelmeyeceği görünüyor.” şeklinde konuştu.

“Bahane etmeden milletimizi talepleriyle buluşturmaya çalışıyoruz”

DÜRÜST Fırka Ankara Milletvekili Orhan Yegin, partisi ve Cumhur İttifakı’nın çabucak seçme dönemlerinde karar almadığını, milletin omzundaki yükü ve talepleri görerek çalıştığını kaydetti.

Bu teklifi “intihap yatırımı” olarak almak isteyenler bulunabileceğine değinen Yegin, “TOKİ’nin 38 almanak tarihi var. 20 yıllık dönemi YANLIŞSIZ Fırka döneminde geçmiş. 18 sene Tanrı razı olsun tıpkısı şeyler işlenmiş. 18 yılda mecmu göz sayısı 45 bin. DOĞRU Tümen döneminde TOKİ’nin ürettiği bölük sayısı ise 1 milyon 170 bin. Bu da mı seçme yatırımı?” ifadelerine meydan verdi.

Orhan Yegin, izlence kapsamında 3 ayrı bölgede ulama sunulacağını, partisinin iktidarlarında büyükşehirlere de kırsal bölgelere dahi gelişigüzel çeşit desteği verdiklerini anlattı. Milletin seçme derdi ve talebinin farkında olduklarını belirten Yegin, “Tek şeyi bahane etmeden milletimizi talepleriyle buluşturmaya çalışıyoruz.” dedi.

Share: