ÇAKER, petrol fiyatı tahminini yukarı taraflı revize etti

ESIR Enerji Müzakere İdaresi(EIA)’nin “Ağustos 2022 Kısa Çağ Enerji Görünümü Raporu”nda, bu yıl amacıyla Brent türü incelmemiş petrolün sayı farkı varil fiyatının 104,78 dolar olacağı hesap pusulası edildi. Bu nicelik temmuz kocaoğlan raporunda 104,05 dolardı.

Raporda, Mağrip Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatının bile bu yıl amacıyla 98,71 dolar olacağı öngörüldü. WTI’nın varil fiyatı orak ayı ayında 98,79 dolar adına hesap edilmişti.

Ati yıl ise Brent türü olmamış petrolün varil fiyatının 95,13 dolar, WTI türü kaba petrolün varil fiyatının ise 89,13 dolar olması bekleniyor.

Raporda, piyasalarda küsurat belirsizliğe meni edilerek, bu belirsizliklerin Rusya-Ukrayna Savaşı, DENIZ yaptırımlarının Rus petrol üretimine etkisi, OPEC+ grubunun istihsal kararları, MEMLUK yer yağı ve doğal gaz üretiminin artım hızıyla ait olduğu tabir edildi.

ÇAKER’nin tor petrol üretiminde yükseliş öngörüsü

Rapora göre, KÖLE’de günlük sayı farkı kaba yer yağı üretiminin bu yıl tahminî 11 milyon 860 bin varil olması bekleniyor. Geçen sene bu tutar, yaklaşık 11 milyon 190 bin varil namına kayıtlara geçmişti.

Üretimin 2023’te 12 milyon 700 bin varil seviyesinde gerçekleşeceği hesaplanıyor.

OPEC’in günce ham yer yağı üretiminin ise bu yılın ikinci yarısında ilk yarıya göre 150 bin varil artarak yaklaşık 28 milyon 340 bin varile ulaşacağı, yılın tamamında 28 milyon 470 bin varil, ati yıl ise 29 milyon 40 bin varil olacağı durum ediliyor.

Irak’ın yer yağı üretiminde çoğalma

 

Global ekonominin resesyona girmesi yer yağı fiyatlarını baskılayabilir

 

Acımasız petrolünün akışının durması fiyatları hareketlendirdi

 

Share: