Deprem bölgelerine yardım seferberliği sürüyor

Karabük, Kocaeli ve Bartın’birlikte, “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, depremin peşi sıra bölgeye sevk edilen ekiplerin çalışmaları bitmeme ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, Keyif Bakanlığı, AFAD ve MÜSİAD aracılığıyla Hatay’ın Develik ilçesine 54 yataklı konteyner sahra hastanesi yapımına ilgilendiren ekipler, altyapı çalışması yürütüyor.

Sahra hastanesi için İstanbul’dan gerçekleştirme edilen 14 konteyneri taşıyan 7 tır yola bundan sonra. İlçeye hep 96 taşımalık atıf edilecek.

Öte yandan İzmit ilçesinde bulunan Atatürk Mesleki ve Ustalık Anadolu Lisesi eroin atölyesinde, öğretmenler ve öğrenciler, depremzedeler için soba üretimine başladı.

Sobalar, Valiliğe konfirmasyon edildikten sonra tırlara yüklenerek sarsıntı bölgesine gönderiliyor.

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Umumi Heyet Başkanı Necmi Keder, depremzedelere 2 milyon 353 bin teklik müzaheret ulaştırdıklarını, bölgeye keçe solmak için bile emek başlattıklarını bildirdi.

Bulut, yaptığı açıklamada, hareket sabahı, alışılmamış umumi heyet toplantısında, yardım kararı aldıklarını aktararak, şöyle dedi:

“Bu kararımızı daha birlikte uzun uzadıya, berceste uzuv üyelerimizi bile sürece karışma ettik. yönetim kurulu, divan, komite ve üyelerimizin kayran aldığı 183 destekçinin nakdi bağışlarıyla toplamda 1 milyon 353 bin 86 lira topladık. Bölüm bütçemizden birlikte dışarıdan 1 milyon liralık mukabele ayırdık. Kahramanmaraş’a görevlendirilen Kocaeli Valimiz Sayın Seddar Yavuz ile temasa geçerek rüçhan ihtiyaçları tayin ettik. İvedilikle satın alma süreçlerimizi başlatarak ihtiyaç malzemelerini hazırlık ettik.”

Satın aldıkları 126 bin 835 ürünü, nazar bakım binasından tırlara yükleyerek bölgeye gönderdiklerini tamlayan Endişe, nakdi yardımların yanında ayni yardımları dahi bölgeye ulaştırdıklarını, 11 tır gerekseme malzemesini, muhtelif antlaşma dilimlerinde bölgeye yolladıklarını kaydetti.

KOTO heyetinin dahi yer sarsıntısı bölgesine gittiğini aktaran Keder, Kahramanmaraş’ta Ilbay Ağır ile ayrımsız araya geldiklerini ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla gerçekleşen müzaheret eş güdüm çalışmalarına katıldıklarını anlattı.

Endişe, deprem bölgesindeki katabolizma ve şita şartlarının, vatandaşların hayata tutunmasını zorlaştırdığına dikkati çekerek, “Sizler ve üyelerimizin destekleriyle 200 oba göndermeyi hedefliyoruz. Siz ve bu derinti vesilesiyle üyelerimize deri bağışına destek çağrısında bulunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

KOTO Meclisi Toplantısında, divan üyelerinin görüş birliğiyle 1 yıllık huzur haklarının deri bergüzar kampanyasına aktarılması ve kıyamet komisyonu kurulması kararı alındığı bildirildi.

Karabük

Karabük Valiliği koordinasyonunda başlatılan yardım kampanyaları devam ediyor.

Valilikten yapılan açıklamada, toplanan yardımların 253 araçla sarsıntı bölgesine gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, yardımlar ortada 471 paket ana azık, 522 palet akarsu, 2 bin 480 ster odun, 82 ton un, 1240 oba, 4 bin 815 battaniye, 362 palet hijyen ürünleri, 147 palet ustalık materyal, 95 tırtıl başmak, 5 seyyar tuvalet, 2 mobil mutfak, 26 palet tıbbi gereç, 1574 ısıtıcı, 882 yatak, 115 bin 850 atlatmak, 327 tırtıl giyit, 112 halı ile 30 ton saman ve ant vadi aldığı rapor edildi.

Ayrıca Safranbolu, Eskipazar, Eflani, Yenice ve Ovacık belediyeleri ile sivil toplum kuruluşları ve esnaf bile yardımları sarsıntı bölgesine ulaştırmaya devam ediyor.

Bartın

Bartın’dahi vatandaşların bağışladığı besin kolisi, soba, hijyen malzemeleri, bot, ezik, ellik kadar kışlık kıyafetlerin beraberinde battaniye, bala bezi ve maması, temiz malzeme tırlarla depremde etkilenen illere gönderilmeye devam ediyor.

Bartın Mesleksel Terbiye Merkezi ve Bartın Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesinde üretilen sobalar ile Amasra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri vasıtasıyla hazırlanan ekmeklerin da deprem bölgesine gönderimi bitmeme ediyor.

Öte yandan Kıran Eş Güdüm ve Kıymetlendirme Toplantısı Bartın Valisi Nurtaç Arslan başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik 15 Temmuz Şehitleri Güruh Salonu’ndaki toplantıda Ilbay Arslan, toplumun herhangi bir kesimi kadar depremin önceki anından itibaren seferber olan amme kurum ve kuruluşlarına teşekkürname etti.

Arslan, yardımların bölgede ortaya sâdır ihtiyaçlara göre cevvaliyet kesmeden bitmeme etmesi gerektiğini belirtti.

Toplantıya, Garnizon Komutanı Bahir Mümessil Albay Erkan Şahin, Şehremini Cemal Akın, Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, İl Bitirmiş Komutanı Albay Ersin Arslan, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Detaylı ile gayrı ilgililer katıldı.

Share: