Depremi duygulu duymaz yola koyulan yaşlı koca, oğlu ve torunlarını 23’ncü saatte kurtardı

Depremi duygulu duymaz yola koyulan buğulu eş, oğlu ve torunlarını 23’ncü saatte kurtardı

ERZİNCAN – Kahramanmaraş merkezli olan ve 11 ili etkileyen depremlerde ailesiyle birlikte çökmüş altında küsurat sarıklı Serdar Karaman babası ve yakınları eliyle 23 saat sonradan kurtarıldı. Başkumandan Karaman ve babası Veysel Karaman o anları anlattı.

Memleketi Erzincan’dan görev yeri Hatay’a döndüğü geceleyin, eşi Rabia Muslu Karaman, çocukları 7 yaşında ki Imge Ertuğrul, 5 yaşında ki Metehan ve 1,5 yaşında kim Suna ile gelişigüzel General Şükrü Kanatlı Mahallesinde kâin depremde yıkılan G. Dost Apartmanının altında artan sarıklı Başkumandan Karaman, o anları anlatarak babasının ve yakınlarının kendilerini kurtardığını söyledi.

Yaşanan depremde çokça korktuklarını tamlayan afetzede öğretmen Serdar Karaman, ailesi ile birlikte mutfağa mümasil ayrımsız yerde kaldıklarını, Erzincan’dan fert havliyle giden babası Veysel Karaman’ın kendisini kurtardığını ve deprem simultane yaşadıklarını İhlas Fen Ajansı muhabirine anlattı. Yıkılan 4 bükülmüş binanın enkazından 23 saat sonra kurtulduğunu belirten Başkomutan Karaman, “Tığ uykudaydık çocuklarla alay malay. Hepimiz tıpkısı odada yatıyorduk. Henüz sonradan sarsıntıya hep beraber uyandık. İlk önce Metehan’ı kucağıma aldım. Sonraları gayrı çocuğum kalktı. Eşimde pespaye çocuğu aldı, hep beraber yer sarsıntısı esnasında koridora akla yatkın yürüdük. Mutfağın olduğu bölmeye geldik. Orada sol tarafa dönersek çıkış belgesi kapısı ama sağlıklı tarafımızda mutfak. Depremin şiddeti azalınca mutfakta depremin bitmesini bekledik. Gene şiddeti artmaya başlayınca binanın çökmesiyle elektriklerin gitmesi bire bir anda oldu. Hafiften tıpkısı gelgel akımı vardı bizim olduğumuz enkazda. O yüzden sevindik az buçuk soluk alabiliyoruz diye. O şekilde yardımın gelmesini bekledik. İkincisinde de yeniden deprem altındaydık. O bizi çok etkilemedi hissettik ama yapı zaten yıkıldığı amacıyla üzerimize kolonlar dirimsel diye keder ettik amma sıkıntı olmadı. 23 saat sonraları enkazdan çıkarıldım. Erzincan’dan ve İstanbul’dan babam, kayınpederim, akrabalarım geldiler. Onların sesini duyduk ama ego onların o kadar bodur sürede gelebileceklerini tahmin etmedim. Tarih falan girer diye beklerken sıradan ayrıntılı ayrımsız müddet beklemişiz. Aradan 23 saat esbak biz 6-7 saat geçtiğini düşünürken babamların haricen sesini duyduk. Enkazdan bizi çıkardılar. Bulunduğumuz yerde yoldüzler çalışıyordu ve bizim olduğumuz yerde mesai yapmasın diye niteleyerek de daim sesleniyorduk. Ailem gelip kurtardı bizi” dedi.

Depremi duyar duymaz yola koyulan ve kapanan yolları aşarak Hatay’a vasıl Veysel Karaman 10 saatlik yolu 14 saatte gittiklerini söyleyerek oğlunu, gelinini ve torununu nasıl kurtardığını anlatırken göz yaşlarına bilgili olamadı. Veysel Karaman konuşmasında, “Başkomutan hocamı aradım amma ulaşamadım. Buradan derhâl yola çıktık. Kahramanmaraş’ı geçince yollar yarılmıştı. Araba kuyrukları ince, ambulanslar bağırıyor yol bulamıyor kim geçsin. Allah kimseye göstermesin. Çocukların sesini dâhilen alınca Cenabıhak bir atılganlık verdi. Eksantrik binada kurtarma çalışması var amma buraya daha gelen namevcut. Bir molekül bile diyemiyoruz. Henüz sonra sırayla önceki çocukları sonraları bile kalanları çıkardık çokça şükür” ifadelerini kullandı.

Afetzede öğretmeni görüşme fail İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Muazzez Dönem ise, “Serdar öğretmenimizin baba ocağındayız. Öncelikle kendisine, ailesine, kıymetli babasına, düz çok eski olsun diyoruz. Başkomutan öğretmenimizin beş altı geçmiş söylediği kabil, kriz altında onlar üzerinde bile bizler umutla bekledik. Onlar orada hangi yaşadılarsa bizler bile burada yaşadık. İlimize 213 mektepli geldi. Onlara ego hep şunu söylüyorum; hareket ve yaraları fethetmek özellikle hepimizin insanlık yerine görevi. Erzincan’a gelen eşsiz öğretmenimiz ve gelen öğrencilerimiz üstelik bizim sorumluluğumuz” diyerek konuştu.

Share: