Diyarbakır ekonomi haberi: DİSİDER, Reisicumhur Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti öncesi taleplerini açıkladı

Diyarbakır’a 15 Teşrinievvel Cumartesi günü şişman açılış töreni ve muhtelif programlara akmak üzere gelecek olan Cumhur Reisi Erdoğan’ın programı öncesi Diyarbakır Sanayici ve İş Dünyası Derneği (DİSİDER), taleplerini yayımlamak üzere matbuat toplantısı düzenledi.

Bir mızıka açılışlarda olmak üzere Diyarbakır’a ati olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın programı öncesi planlı toplantısında mütekellim DİSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Şeyhmus Akbaş, Diyarbakır Sanayici ve İş Dünyası namına taleplerini sıraladı.

Toplantıda mütekellim Akbaş, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürüne erbap çıkılması gerektiğine vurgu yaparak, “DİSİDER adına bizlere küsurat mirasa eş çıkmak, kentimizi adalet ettiği yere katlanmak, bakir hikayeler boşaltmak, istihdama yardım tedarik etmek, sanayicilerimizin ve girişimcilerimizin sesi tevessül etmek, ati nesillere fiyaka nüsha girmek amacıyla çıktığımız bu yolda değerlerimizden ödün vermeden doğruların beraberinde olacağımızı göstermek isteriz” dedi.

Özellikle kentte yakalanan geçim ve hamaset ortamının getirdiği değiş, tahavvül, ekonomik ve içtimai alanda gelişimden kıvançlı kaldıklarını tamlayan Akbaş, “Yakaladığımız bu güzel atmosferin sürdürülebilirliğini terazi üstüne özellikle siyasilerimiz başlamak üzere, bilcümle kesimlere fariza düştüğünü izhar etmek isteriz. Bu bağlamda oylumlu Amme Yatırımların yapıldığı ve özel sektörümüzün yatırımları ile ilimizi rastgele geçen periyot henüz koskocaman ve kurumlu arkaç getirmeye devam ediyor. Yapılan bu fedakarlık ve harcanan bu emek ilimize ve ülkemize faaliyet, kat ve akarsu kendisine geri döneceği kadar bildirme mail zamanda istihsal üsttü olacağı ve turizmi ile dünyanın şef kentleri arasında yerini alacağına inanıyor ve emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’a verdiği ehemmiyet ve hassasiyetten çevre Diyarbakır Sanayici ve İş Dünyası yerine taleplerini ileten Akbaş, “Şanlıurfa-Diyarbakır otoyol bağlantısının tamamlanması, Silvan Barajı’nın sulama kanallarının fire küsurat kısımların ivedilikle tamamlanmasını istiyoruz. Kent merkezi ortamında mütezayit aşağılık sanayi sitelerinin site dışına taşınması, kâin organize uran bölgesine ve oluşum önsezi tevhit uran bölgesine kilolu arzu üzerine ilave alan tahsis edilmesi, Bismil ve Silvan birlikte kurulacak yıpranmamış organize uran bölgelerinin bürokratik süreçlerinin kısaltılması ve altyapı programına alınmasını istiyoruz. Amme bankalarımızın sanayicilerimiz ve girişimcilerimize mali ulaşım üzerine henüz elastik davranmasını, 2024 yılında tamamlanması yöre tanıdık yatırıma alınan Mersin’den Gaziantep’e ati aceleci katar projesine Diyarbakır’ın da karışma edilmesini, arsıulusal ve kentler arası havayolu seferlerinin artırılması, Elazığ yolunu Silvan (Bitlis) yoluna bağlayacak Kuzeydoğu çevreyolunun açılmasını ve önemli ölçüde kent trafiğini rahatlatacak hafif raylı sistemin hayata geçirilmesini temenni etmekteyiz” diyerek konuştu. – DİYARBAKIR

Share: