DPÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksek Çelik: “Kesinlikte repo yasaklanmıştır”

DPÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uca Çelik: “Kesinlikte faiz yasaklanmıştır”

KÜTAHYA – Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Ekin ve Spor Daire Başkanlığı marifetiyle “İslam’da Mülk-Mülk ve Getiri Bağlamında Riba Hadislerinin Değerlendirilmesi” mevzulu seminer düzenlendi.

Rüstem Ağırbaşlı Medresesi’nde düzenlenen seminere öğrenci ve vatandaşlar bunaltıcı ilişki gösterdi. Seminerde mütekellim DPÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulu Polat, “Şu anda bile Yahudilerin özlük aralarında repo haram. Amma ayrıksı insanları sömürüyorlar. Hileci, Düzenbaz’nin kefilidir. Kefillik nerede evet? Malda, mülkte peki. Ama ona alın İslamiyet ne hükmü getirmiş? Imanlı, müminin kardeşidir. Kardeşte maddesel manevi herhangi bir molekül dahil ama kefaletle elden maddesel husus dahildir. Yahudilerin başına mevrut rastgele türlü beis, kendileri yasakladıkları halde o repo yemelerindendir şeklinde müminleri faize cebin uyarıyor. Kesinlikte faiz yasaklanmıştır. Kur’an-ı Kerim’de 4 sürede 6 ayette faizle ilgili kesin ahkâm vardır” diyerek konuştu.

DPÜ İslami İlimler Bilimler Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Çığlık ise, “Denk farkı akdin başında belirlenmişse bu caizdir. Tıpkısı birey bire bir telefonu aldığında başlarken bin TL, veresiye olursa bin 200 diyorsa akdin başında caizdir. Biz buna önel farkı diyoruz. Faizden ve faizli işlemden olabildiğince ırak ara vermek geçişsiz. Faiz bütün etrafımızı sarmış durumda” ifadelerini kullandı.

Seminer istifham yanıt bölümü ile sona erdi.

Share: