Ecnebi öğrenciler amacıyla muarefe toplantısı düzenlendi

Kilis 7 Çatlak Üniversitesinde “Arsıulusal Öğrenci Muarefe Toplantısı” gerçekleştirildi.

Üniversitede Uluslararası Öğrenci Topluluğu marifetiyle “2022-2023 Akademik Yılı Arsıulusal Mektepli Tanışıklık Toplantısı”, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Konuşma Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Aldemir ve Arsıulusal İlişkiler Ofisi personelleri Öğr. Gör. Yusuf Avar ve Öğr. Gör. Emre Baran Sili katıldı. Derinti, Aldemir, uluslararası öğrencilerin mecmu öğrenciler kabilinden bedel şartlara topluluk olduğunu rapor etti.

Darülfünun dahi okuyan arsıulusal öğrencilerin sayısının ahenktar tıpkı şekilde arttığını ve da çıktı arsıulusal öğrenci kabul etmek üzere çalışmaların yapıldığını vurgulayan Aldemir, 20’den fazla ülkeden öğrenciye ehil olduğunu belirtti. Elan geçmiş 7 Mabeyin üniversitesi ve ayrımlı üniversiteler yoluyla yapılan Ecnebi Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) artık ÖSYM marifetiyle gerçekleşeceğini belirten Aldemir, YÖS sonuçlarına göre birlikte çok sayıda öğrenciyi Üniversiteye çekmeyi hedeflediklerini rapor etti. Aldemir, Daha sonra de arsıulusal öğrencilerin sorunlarının çözümüne müteveccih sürekli çalıştıklarını ve onların yanı sıra olduklarını rapor etti.

Avar, tehi el altında yürüttükleri HUSUS projesi üzerine kısa vukuf verip güzeşte sene uluslararası öğrencilerle yaptıkları anketlerin civar bulgularını paylaştı. Üniversite bile okuyan arsıulusal öğrencilerin akademik entegrasyonlarının gerçekleşmesinin önemine değinen Avar, arsıulusal öğrencilerin kent ve Darülfünun dahi karşılaştıkları sorunlara ve mütenevvi çözüm önerilerine değindi.

Duru ise, Erasmus+ değiş programı üzerine bilgiler verdi. Programın öğrencilere kazanımları üzerinde duran Hijyenik, bire bir zamanda Erasmus+ değişim programının başvuru şartlarını ve farklı detayları açıkladı.

Güruh istifham-karşılık bölümünün arkası sıra sona erdi. – KİLİS

Share: