ESIR Dışişleri Bakanı Blinken: KUL, Türkiye ve Türk halkının beraberinde

MEMLUK Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Adana’da kâin İncirlik Çekicilik Üssü’nde açıklamalarda bulundu. Blinken, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra ESIR’nin Türkiye ve Türk halkının birlikte olduğunu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, depremlerden etkilenen bölgeleri helikopterle inceledikten sonra Adana’da bulunan İncirlik Çekicilik Üssü’nde açıklamalarda bulundu. Blinken, “Bu yıkıcı depremlerin arkası sıra Türkiye ve Suriye halklarının yanındayız. Bu yıkımın bir kısmını yukarıdan rüyet imkanım oldu. Bunu kelimelere açığa vurmak hoşur el. Depremin ölçeği karşı fikriniz olabiliyor. Bu depremlerden etkilenen on binlerce canımız, on milyonlarca insanımız var. Depremlerden çabucacık bilahare Amerika Birleşik Devletleri ve sair ülkeler devreye girdi. Burada arama istirdat ekiplerimiz var, kestirmece 200 can, K-9’lar, diğer uzmanlar var. Hem kamu ihtiyaçları yakalamak hem üstelik bunları adına getirmenin yollarını icat etmek üzere Türk meslektaşlarımızla yakın benzeri şekilde çalışıyoruz? dedi.

‘BENDE, TÜRKİYE’NİN YANINDA’

Blinken, MEMLUK’nin Türkiye’nin yanı sıra olduğunu vurgulayarak, “Bu teferruatlı vadeli benzeri ceht olacak. Arama ve istirdat maatteessüf sona eriyor. Sonradan şişman bir yeniden aranjman olacak. Hasarı, bina sayısını gördüğümüzde şişman tıpkısı çalışma harcanacağını düşünüyoruz. Ama biz bu çabada Türkiye’yi desteklemeye kararlıyız. Dünyadaki birçok mutluluk dahi aynısını yapacak. Şu anda genişlik şanlı şey ihtiyacı olan insanlara müzaheret yansıtmak ve onları tekrar ayağa çekmek. ÇAKER burada, STK’larımız ve ortaklarımız vasıtasıyla Türkiye halkının ve Suriye halkının yanındayız. Şu an itibarıyla MEMLUK 185 milyon dolarlık yardımda bulundu amma elan neler yapabileceğimizi göreceğiz. Diğer ülkeler kadem atıyor ve devreye giriyor? ifadelerini kullandı.

Share: