Etken bağlantıyla Kocaeli’den Antalya’ya operasyon ve faaliyetler eğitimi

Faal bağlantıyla Kocaeli’den Antalya’ya faaliyetler ve cerrahi müdahale eğitimi

Prof. Dr. Sadettin Hülagü:

“Avrupa’birlikte birlikte hakeza balaban bire bir eşkâl yok”

KOCAELİ – Kocaeli Üniversitesi Araştırı ve Uygulama Hastanesi’nden etken bağlantıyla Antalya’bile planlı 10. Gastroenteroloji Cerrahi Kongresi’ne katılma sağlayan 2 bin uzmana kullanışlı yetişek verildi. Burada uzmanlar marifetiyle gerçekleştirilen bakir operasyon yöntemleri hakkında bilgiler verildi. Deli Dolu bağlantıyla Antalya’daki katılımcılara yetişek veren Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Hastanemizde yaklaşık 3-4 yıldır yıldır naklen yayın yapıyoruz. Avrupa’de bile böyle balaban bire bir forma namevcut. Türkiye’üstelik ve dünyada yapılabilen endoskopik uygulamaların ıcığı cıcığı bu tesiste yapılabiliyor. Irak’tan, Beyrut’tan, Suriye’den Tayvan’dan, Avrupa’dan terbiye amacıyla gelen doktorlar var” dedi.

Antalya’de düzenlenen 10. Gastroenteroloji Cerrahi Kongresi’ndeki 2 bin katılımcıya Kocaeli Üniversitesi Araştırı ve Uygulama Hastanesi doktorları aracılığıyla kullanılmamış uygulamalar ve cihazlarla ilişkin etken bağlantı yapılarak yetişek verildi. Daraç içi ve elverişsiz dışından kongreye ortaklık sağlayıcı katılımcılar, hem sorularını istifsar fırsatı hem üstelik öğrendikleri yeni bilgileri kişi merkezlerinde aplikasyon fırsatı buldu.

“Hastanemizde yaklaşık 3-4 yıldır yıldır naklen yayın yapıyoruz”

Yetişek veren Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Hastanemizde yaklaşık 3-4 yıldır yıldır canlı yayın yapıyoruz. Bu yılki yayınımız 39. Gastroenteroloji kongresi ve 10. Gastroenterolojik cerrahi kongresi. Bunlar hem millî hem birlikte arsıulusal toplantı. Zaman endoskopideki makbul bakir teknikleri göstereceğiz. Avrupa’bile bile böyle nazik bir şekil namevcut. Burada haddinden fazla şişman bir merkezimiz var. 8 şerha odada canlı yayın yapılabiliyor. Konferans salonlarıyla, aplikasyon ve tatil alanları ile oldukça iri benzeri ünite. Türkiye’birlikte ve dünyada yapılabilen endoskopik uygulamaların topu topu bu tesiste yapılabiliyor. Alet, donanım ve personel açısından ehliyetli eğitimi tamamlamış tıpkı kurumuz” dedi.

“Er derece kanserlerin tanısında kullanılan yöntemlerle ilgilendiren cerrahlara, uzmanlara eğitim verdik”

Yapılan işlemlerle ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Rektör Hülagü, “Bugün erken kademe kanserlerin tanısında geçer not yöntemlerle ait cerrahlara, uzmanlara yetişek verdik. Tanıya giderken hangi yoldan gidilmesi ve ne aletlerin kullanılması gerektiğini anlattık. Erken adım kanserlerin endoskopik yöntemle işler etmeden çıkarılma tekniklerini gösterdik. Bununla ilgili uygulamalar yaptık. İkinci bire bir uygulama alanımız endosonografi dediğimiz yöntem. Ucundaki ultrason cihazıyla pankreas hastalıkları, safra yolları hastalıkları ve başka ulaşılamayan bölgelere endoskopik yolla girdik ve bu yöntemleri gösterdik” diyerek konuştu.

“Uygulama amacıyla er basamak majör”

Aut ülkelerden da eğitim bilimi amacıyla buraya doktorların geldiğini aktaran Prof. Dr. Hülagü, “Tümör şüphesi olan kanalların içerisine girip biyopsi alabiliyor ve aplikasyon yapabiliyoruz. Safra yollarında kırılamayan nazik taşları lazerlerle kırabiliyoruz. Pankreas kanallarında içeriye kaçan stentleri çıkarabiliyoruz. Tabi kim bunlar haddinden fazla peş düzey ustalık ve uygulamalar. Nezif olan bölgeleri lazerle yakabiliyoruz, müdahale edebiliyoruz. Ur şüphesi varsa çıkarabiliyoruz. Bağımlı bunların hepsi er adım olması zaruri. Antalya’ya hareketli angajman kurduklarını söyleyen Hülagü, “Bu çalışkan yayını 2 bin güç izledi. Az Çok de liyakatli benzeri uygulama oldu. Bizde sonraki nesil bu yetişek merkezinde sancak yarışını sürdürecek. Arkadaşlar buradaki yeni teknikleri bizden öğreniyor ve kendi merkezlerinde yapıyor. Irak’tan, Beyrut’tan, Suriye’den Tayvan’dan, Avrupa’dan terbiye için gelen etibba var. Onları galiba tıpkı izlence dahilinde akseptans ediyoruz. Türk Gastroenteroloji derneğinin Türkiye eğitim bilimi merkeziyiz. Onların akıllıca gördüğü kişileri fakülte ve üniversitelerden 1-2 kamer kadar sürelerde terbiye veriyor ve sertifikalarını veriyoruz” şeklinde konuştu.

Share: