Fidanlar ormana döndü, geleceğe zaman oldu

Fidanlar ormana döndü, geleceğe içki oldu

Manisa’nın Demirci ilçesinde 14 sene evvel dikilen 195 bin fıstıkçamı hem dolay halkına hem koku oldu hem da dirimlik kapısı

MANİSA – Manisa’nın Demirci ilçesine tutkun Kayranokçular Mahallesi rast vadi düzlük 231 hektarlık orman alanına 2008 yılında dikilen 195 bin nüsha amut çıktı fıstıkçamı ormanına dönüştü. Fıstıkçamı ormanı civar halkına hem müvellidülhumuza ve hem inikat kaynağı oldu.

Manisa’nın Demirci ilçesinde 2008 yılında bölgenin ağaçlandırma projesini yöneten Orman Faziletli Mühendisi İbrahim Çolak, Kılavuzlar Orman İşletme Şefi İsmail Bilgili ve Kayranokçular Mahallesi Muhtarı Yüksel Alp ile gelişigüzel ağaçlandırma alanında incelemelerde mevcut Demirci Orman İşletme Müdürü Tayfun Doğan, ağaçlandırma çalışmaların başladığı 2008 yılında çekilen fotoğraflarla bölgenin şu andaki durumunu paylaşarak orman denizine dönüşen düz hakkında vukuf verdi.

Projenin yöneticisi olan Orman Efdal Mühendisi İbrahim Çolak, “2008 yılında başladığımız çalışmayı yerinde inceledik. 231 hektar alanda yaptığımız çalışmada 195 bin nüsha fıstıkçamı, kızılçam ve andız fidanı dikmiştik. Geleceğe zaman olacak inşallah” dedi.

Kayranokçular Mahallesi Muhtarı Yüksel Alp’in 1,5 yaşındaki oğlu Ertuğrul Kahraman’i kucağına alarak açıklamalarda bulunan Demirci Orman İşletme Müdürü Tayfun Doğan, “Kayranokçular’da bundan 14 sene geçmiş nazik mesai verilerek yapılan ağaçlandırma sahasındayız. Burada emeği geçen herkese teşekkürname ediyoruz. Bizler bile onlardan aldığımız emaneti ati nesillere ulaştırmak üzere çalışıyoruz. Kayranokçular Köyünden siftinlik Ertuğrul bu fıstık çamlığında büyüyecek ve gelecek de onları yetiştirecek ve beraber büyüyecekler” diye niteleyerek konuştu.

Doğan, Demirci Orman İşletme Müdürlüğü Kılavuzlar Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde mevcut Kuzuköy, Kovancı ve Kayranokçular mahallelerinde bulunan 134, 135, 202, 205, 206, 207, 208 nolu bölmelerde 2008 yılı programında toplanmış 231 hektar alanda 195 bin sayı kızılçam, fıstıkçamı ve servi fidanı dildiğini söyledi. Doğan, 2022 yılında koza verimini artırmaya yönelik budama, hizmet çalışması yapıldığını ve orman köylülerine hareket olanağı sağlandığını tabir ederek, ormanları bina etmek kadar korumanın üstelik heybetli olduğunu vurguladı. Orman İşletme Müdürü Tayfun Doğan, vatandaşlara ve dolay halkına üstelik oylumlu sorumluluklar ve görevler düştüğünü ormanları bilcümle alay malay koruyup ati kuşaklara koku adına doğrulama edeceklerini sözlerine ekledi.

Share: