‘Gökbey’in turboşaft motoru dişli kutusu TEI’ye konfirmasyon edildi

ESKİŞEHİR’dahi, Yiğit Havacılık tarafından tasarlanarak üretilen, ‘Gökbey’ helikopterinde kullanılacak TEI-TS1400 turboşaft motoru aksesuar dişli kutusu (ADK), TUSAŞ Motosiklet Sanayii A.Ş.’ye (TEI) teyit edildi.

Yiğit Havacılık tesislerinde gerçekleştirilen ADK ikinci prototip doğrulama törenine TEI Umumi Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, Kahraman Havacılık Umumi Müdürü Şenay İdil, TEI tasarım ekibi yönetici ve mühendisleri ile Kahraman Havacılık tasarım birimi ekibi yöneticileri, mühendisleri ve projeye destek olan birim yöneticileri katıldı. Törende mütekellim Kahraman Havacılık Genel Müdürü Şenay İdil, dişli kutusunun tasarımını ve üretimini gerçekleştirmekten dünya nazik mutluluk duyduklarını belirterek, “Yiğit Havacılık olarak ikinci aksesuar dişli kutusunu teyit ediyoruz. Bu zamana büyüklüğünde bir nice yapıt teslim ettik fakat bu işaret bizim için çokça farklı zira kadro olarak tasarladık ve üretimini gerçekleştirdik. Kahraman Havacılık’ın umumi stratejisine uygun namına tamamen amudi entegre bir bina altında bunu gerçekleştirdik. Bu projede emeği sabık herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Aksesuar dişli kutusu üretiminin Türkiye amacıyla oylumlu sükse olduğunu kaydeden TEI Genel Müdürü Mahmut F. Akşit ise “Böyle ayrımsız ilki muvaffak olmak Türkiye için yetişkin benzeri dönüm noktası. Dişli kutusu tasarımı konusunda hem Yiğit Havacılık ekiplerine hem de özlük ekibime Yiğit Havacılık dizayn ekibine vermiş oldukları destek amacıyla teşekkürname ediyorum. beraberlik ile Türkiye’ye bu teknolojiyi kazandırmış olduk. Bugün Türkiye havacılığı için tarihi aynı andaç yaşıyoruz. Haddinden Fazla balaban aynı gelişim başardık. İnşallah tıpkı acilen bitmeme edeceğiz ve kol imalat sonrası uçtuğunu göreceğiz. Ortaya konulan faaliyet ve yapılan yatırımlarla Türkiye’miz üzere uçan, hareket gören bire bir sisteme dönüşecek” diye niteleyerek konuştu. Konuşmaların arkası sıra imza töreni gerçekleştirildi.

?

Share: