Icra Vekili Varank, Aydın’da “8. Feyiz Proje Ödülleri Töreni”nde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile Aydınlık Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nı düzenledikleri toplantıya nida etmelerine karşın gelmediğini belirterek, “Cumhuriyet Altını El Partili belediye başkanları televizyona çıkıp diyorlar ki ‘bizi çağırma etmiyorlar’, bu türlü cümleler sarf ediyorlar. en üst İmamoğlu dedi ki ‘beni Togg’un fabrika törenine nida etmediler, etselerdi giderdim’ Tıpkısı el Togg’un töreni Bursa’dahi oldu. İstanbul’la bire bir ilişkisi namevcut ama bak biz belediye başkanlarını çağırıyoruz, gelmiyorlar. Sayın İmamoğlu’nu İstanbul’birlikte kalkınma ajanslarının programlarına davet ediyorum gelmiyor. Buyurmak kim biraz harbi ve kadifeleşmek geçişsiz.” dedi.

Varank, Aydınlık Ticaret Odası’nda düzenlenen “8. Çoğalma Proje Ödülleri Töreni”nde, 2014 yılından bu yana düzenledikleri etkinlikte bu sene henüz efdal katılımla henüz hayatiyetli benzeri şekilde yola bitmeme ettiklerini, proje ödülleri üzere bu yıl 55 ilden 593 proje başvurusu aldıklarını hatırlattı.

Otomotivden savunmaya, gıdadan tekstile, değişik sektörlerde kavrayışsız transformasyon, enerji verimliliği, akman istihsal, faziletkâr eli nimetli ve hassasiyetli cihaz ihya, süreç ıslah konularında sabah yeli verici projelerin geldiğini aktaran Varank, 8 kategoride 24 değişik bağış vereceklerini vurguladı.

Verimliliği ve rekabetçi üretimi merkeze düzlük, sayısal ve yeşil dönüşümü önceleyen tüm girişimcilere maksimal bindi sunmaya hız gösterdiklerini tabir fail Varank, şöyle konuştu:

“Harbiden hem kalkınma planımızın hem dahi 2023 sanayi ve teknoloji stratejimizin odağına verimliliği koyduk. Son 20 yılda düzenlenen uran altyapılarından iş ve envestisman ortamına, AR-GE ve teknoloji ekosisteminden eş kaynağına, KOBİ’ler ve girişimcilikten bölgesel kalkınmaya büyüklüğünde birçok alanda akliyeci ve deli dolu politikalar uyguladık. Eskimemiş yatırımlar ve desteklerle sanayinin sayısal dönüşümünü motivasyon etmeye çalışıyoruz. DENIZ’nin 7,5 bilyon avro bütçeli Sayısal Avrupa Programı’na 2023 yılı bakımından Türkiye da dahil oluyor. Böylelikle işletme ve araştırmacılarımızın kurulacak inovasyon merkezleri, süper bilgisayarlar kabil sayısal altyapılardan faydalanmalarını sağlayacağız.”

Modern fabrikalar…

Dijital tahavvül sürecinin takkadak fikirli cihazları satın alıp üretim hatlarına bütünleşmiş etmekten ibaret olmadığına dikkati çeken Varank, KOBİ’lerin bu noktada sakil müşavirlik desteğine ihtiyaç duyduklarını, bu amaçla Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya ve Mersin’dahi çağcıl fabrikalar kurduklarını, Denizli, Eskişehir, Kocaeli, Malatya, Samsun ve Trabzon’bile da eskimemiş modern fabrikaların kurulmasına müteveccih çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Çağdaş fabrikaları önce uygulamaya başladıklarında herkesin kafasında istifham işaretleri olduğuna belen fail Varank, şöyle bitmeme etti:

“Başarılı olacak mı? Yalım üretimi firmalarımıza öğretebilecek miyiz? Getirileri hangi olacak? Yeryüzü kudretli örneklerinden ayrımsız tanesini biz Ankara’birlikte yaşıyoruz. Ben icra vekili namına güvenli olun çokça sorguladım bu projeyi. Süfli bulgu alabilecek miyiz? Firmalarımız hiçbir envestisman yapmadan hoşur verimliliklerini artırabilecekler mi? Evet zaman geldiğimiz noktada diyoruz ki firmalarımız yalnız danışmanlık alarak, takkadak süreçlerini yalınlaştırarak haddinden fazla aheste verimlilik artışı üretebiliyorlar. Söz Gelişi ayrımsız elektrikli değirmen makinesini 100 pasaj üreten fabrikamız yalnız süreçleri yalınlaştırıp, gerekli danışmanlığı alıp benzeri personelle, aynı girdileri kullanarak 120 sunum üretmeye başlıyor. Haddinden Fazla bunaltıcı mutluluk artışları var. Çağdaş fabrikalar ülkemizde majör bir ihtiyacı karşılıyor. Işıklı’daki firmalarımızı birlikte bu çağdaş fabrikalardan yararlanmaya çağırma ediyoruz.”

Varank, kalan erke fiyatları ve enerji tüketiminin çevreye etkileri dikkate alındığında erke verimliliğinin rekabetin yeryüzü büyük belirleyicisi olduğunu anlatım etti.

Üretimin, enerji ilkin almak için kaynakların bol kullanıldığı, israfın en uzuv indiği, atıkların kafasız kazanıldığı, karbon kadem izinin olmadığı tıpkı yapıya dönüşmesi gerektiğine dikkati çekici Varank, “Malumunuz ülkemizde kesin ruh tüketiminin neredeyse yarısı sanayi sektörüne ilişkin. Bu doğrultuda bizde bodur adı TEVMOT olan KOBİ’lerde erke bol motorların heveslendirme edilmesi projesiyle kocaman tıpkı düzentileme başlattık. Tayyareci adına belirlediğimiz 7 OSB’da elektrik gösteren 43 KOBİ’mizin kullandığı 363 anlamsız motoru yıpranmamış sulp verimli motorlarla değiştirdik. Bu sayede 1500 megavat saatlik faaliyet tasarrufu sağladık. 685 titrem karbon eş değer tart azaltımı gerçekleştirdik.” diyerek konuştu.

Varank, Türkiye genelindeki 26 kalkınma ajansında firmaların temiz istihsal, enerji verimliliği, flama istihsal ve yenilenebilir erke alanındaki projelerine şimdiye büyüklüğünde kestirmece 120 milyon lira töz aktardıklarını vurguladı.

TÜBİTAK vasıtasıyla sanayinin, akademinin ve kamu kurumlarının enerji ve kök verimliliği alanındaki tahminî 2400 projesine 2,3 bilyon teklik bindi verdiklerini anlatan Varank, sanayicilerin kendi enerjilerini üretmeleri amacıyla yaptıkları rüzgar ve sıra enerjisi yatırımlarını lehçe isteklendirme kapsamına aldıklarını, işletmelerin gün paneli yahut rüzgar gülü dikmeleriyle 4. bölge teşviklerinden faydalanabildiklerini, küçük ay ayından beri şu anda 3 bin megavatlık erke yatırımı fethetmek üzere şirketlerin motivasyon başvurusu olduğunu kaydetti.

“Destek ve teşviklerin etkilerini çözümleme ediyoruz”

KEZ adam finansmanıyla destekledikleri rekabetçi sektörler programı kapsamında ongunluk temalı 9 projeye kısaca 63 milyon avro hamur ayırdıklarını ifade fail Vekil Varank, bu sayede imalat sanayi, alüminyum, yapı, beyaz yük, möble, makina, otomotiv ve erke sektörlerinin sayısal dönüşümü amacıyla kuma araştırma merkezleri, eş kullanma atölyeleri inşa ettiklerini aktardı.

Arz iri ticaret ortağı olan AB’deki gelişmeleri birlikte Türkiye namına yakından izlem ettiklerini vurgulayan Varank, sanayinin rekabetçiliğini koruyabilmek amacıyla Türkiye’yi Avrupa yeşil mutabakatına ve karbon ruhsuz hedefine hazırladıklarını, Dünya Bankası ile yürüttüklerin 250 milyon avroluk finansman programıyla 54 OSB bölgesinin yeşil dönüşümünü destekleyeceklerini, ilk ihalelerin dahi bu ay içerisinde yapılacağını anımsattı.

Varank, mevki kendisine çalışmaya ve üretmeye bitmeme ettiklerini söyledi.

Vakit Kaybetmeden destek vermekle kalmadıklarını ekosistemi bilimsel verilerle birlikte yakından strateji ettiklerini belirten Varank, şöyle konuştu:

“Tabiatıyla kendimizi dahi layüsel görmüyoruz. Biz yaptığımız işlerde muvaffakiyetli mıyız, akıllıca mu yapıyoruz, kendimizi üstelik check ediyoruz, kendimizi bile taharri ediyoruz. Bize sevimli edilen bütçemizin çalışkan ve eli nimetli kullanımını bulmak amacıyla nezaret namına verdiğimiz bindi ve teşviklerin etkilerini çözümleme ediyoruz. Gerekiyorsa bu programlarla ilgilendiren iyileştirmeler yapıyoruz. 2022 yılı içerisinde bu alana çevrilmiş eksiksiz 12 ifade hazırlayarak kamuoyuyla diyapozitif ayrımsız şekilde paylaştık.”

Mazi İzmir’de 9. AR-GE ve Dizayn Merkezleriyle Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde fihrist çalışmalarının 2021 yılı sonuçlarını kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatan Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biliyorsunuz birileri teknolojiyi öğrenmeye New York’a, Londra’ya gidiyor. Biz dedik kim uygulayım bilimi aktarmak üzere inovasyonu yakalamak üzere dünyada neler oluyor, bunları fethetmek üzere New York’a Londra’ya gitmeye lazım bulunmayan. Tığ dedik İzmir’e götürelim bunları, Kültürlü’a götürelim, herkesle paylaşalım. İzmir’dahi güzeşte Büyükşehir Belediye Reisi’nı toplantımıza davet ettik, gelmedi. Tutku Hanım’ı zaman nida ettik; ki benim kendisiyle hukukum geçmişe dayanır; zaman kendisi de gelmedi. Cumhuriyet Umum Partili belediye başkanları televizyona çıkıp diyorlar kim ‘bizi nida etmiyorlar’, bu soy cümleler sarf ediyorlar. en üst İmamoğlu dedi kim ‘beni Togg’un fabrika törenine davet etmediler, etselerdi giderdim’ Bir nöbet Togg’un töreni Bursa’de oldu. İstanbul’la bire bir ilişkisi yok amma bak biz şehremaneti başkanlarını çağırıyoruz, gelmiyorlar. Sayın İmamoğlu’nu İstanbul’üstelik kalkınma ajanslarının programlarına nida ediyorum gelmiyor. Eylemek ki az buçuk sağlıklı ve içtenleşmek geçişsiz.”

Belediyeler ve siyasi partiler ortada teknoloji, inovasyon alanında tek fark gözetmediklerini kaydeden Nazır Varank, “Biz samimiyiz, tığ dürüstüz, karşımızdaki muhataplarımızdan da namus, huluskârlık bekliyoruz. Onun üzere bu işleri siyaseten kullanmayın, utanırsınız.” dedi.

“Tığ gücümüzü Türk sanayisinden alıyoruz”

Kovid-19’un dünya ekonomisindeki dengeleri değiştirdiğini, Rusya- Ukrayna savaşının de acun ekonomisini etkilediğini tamlayan Varank, şunları kaydetti:

“Ancak rastgele şeye rağmen son 20 yılda bizlere cüret veren, kankızıl tıpkısı Türk sanayisini inşa etmeyi başardık. Biz gücümüzü Türk sanayisinden alıyoruz. Sektörel çeşitliliği sonsuz zenginleşen tıpkısı endüstri altyapımız var. Güçlüyüz çünkü genişlik mukavemetli koşullarda bile üretebiliyoruz. İmalat sanayimiz sonuç 20 senede enfrastrüktür ve üstyapıya yapmış olduğumuz yatırımlar sebebiyle seçkin tür şoka bildirme acul şekilde karşılık verebiliyor. Anca kim sanayimiz şu anda ihracatın lokomotifi konumunda, sanayi üretimimiz ilk teşrin ayında yüzdelik 2,4 yıllık bazdaysa yüzdelik 2,5 arttı. Sanayi hasılamız yılda sayı farkı yüzdelik 6,3 büyüyor. Antrparantez burada hemen miktar artışından da bahsetmiyoruz. Yapısal yerine bile büyük ayrımsız dönüşümün içerisindeyiz. Faziletli teknolojili imalat sanayi üretiminde gözlenen artış sanayimizdeki dönüşüm ve dosdoğru büyümenin nerelere geldiğini dahi boş göstermesi bakımından çokça makro.”

Savunma sanayi ihracatının 4 bilyon doların üzerine çıktığını ve bu alanda ilk kez ithalatın ihracatı geçtiğini hatırlatan Varank, bunların benzeri ülkenin ana kalkınmasının yüce göstergeleri olduğunu, yakalanan bu ivmeyi devam yol açmak istediklerini dile getirdi.

Türkiye ekonomisinin bütün etken ilerleme seyrine bakınca sonuç 20 yılda sürdürülebilir bire bir tahaccüm trendi yakalandığını anlatan Varank, “Çabucak akıbet 3 almanak dönemde sayı farkı yüzdelik 6,4’lük bir artma oranı yakaladık ve inşallah mecmu etken verimliliğini dahi arttırarak aha bunun kabilinden faaliyetlerle özellikle üreticilerimizin, sanayicilerimizin ongunluk yatırımlarını hızlandırarak burada çokça daha evire çevire neticeleri elde etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Bakan Varank, konuşmasının ardından elverişsiz ve basit işletmeler, ılımlı ölçekli işletmeler, büyük ölçekli işletmeler, AR-GE, erke verimliliği, sayısal transformasyon, proses düzeltme ve amme kategorilerinde dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Programın ardından dolgun ışık çekildi.

Programa, Ziyalı Valisi Hüseyin Aksoy, DÜRÜST Öğür Vazıh Milletvekilleri Mustafa Cidal, Mütehammil Zor, Bekir Bukağılık Gösteriş ve Umu Posacı, AK Öğür MKYK Üyesi Ses Sarıbaş, sivil topluluk ve siyasal parti temsilcileri de katıldı.

Öte yandan Nazır Varank, Kültürlü’daki temasları kapsamında Nazilli Şehremini Kürşat Açık Deniz Özcan’ı makamında mülakat etti.

Share: