İsmail Çıpa: F-16’larımız modernize ergin şekilde hizmete bitmeme edecek

İsmail Çipo: F-16’larımız modernize olmuş şekilde hizmete bitmeme edecek

CUMHURBAŞKANLIĞI Defans Sanayii Başkanı İsmail Demir, ASELSAN’bile, F-16 uğraş uçaklarının modernizasyonunu içeren ‘Özgür’ projesine ait tetkik yaparak, “F-16’larımızın muhtelif modelleri var. İlk modellerinden buyurmak için bu aplikasyon şu anda hayata geçiriliyor olacak. yavaş yavaş F-16’larımız haddinden fazla elan doğacak kabiliyetlere erbap, modernize ergin şekilde Albeni Kuvvetleri’mizin hizmetine devam edecekler” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ASELSAN’ın Gölbaşı yerleşkesinde, F-16 uğraş uçaklarının modernizasyonunu içeren ‘Özgür’ projesi ile ilgili incelemelerde bulunup, izah yaptı. Çipo, projenin, ASELSAN ve Türkiye Havacılık ve Feza Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ) öncülüğünde yürütüldüğünü söyleyerek “Etraflı zamandır konuşageldiğimiz ‘Özgür’ projemizle ilgilendiren çalışmaların meyvelerini bağışlamak ve bundan sonraki çalışmaların takvimi ile ait arkadaşlarımızla kat haritamızı kabullenmek yerine görüşmeler yapıyoruz. Bağımlı TUSAŞ ve ASELSAN öncülüğünde savunma sanayii sektörümüzün oyuncularının hep kabiliyetleri ile katılma ettiği ayrımsız projeden bahsediyoruz. ‘Gözümüz yükseklerde’ diyoruz. İstiklal ve istikbal mücadelesinden bahsediyoruz. Malumuz, bugün Celil Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ahiret yolculuğu sene dönümü. Onun dahi bel ettiği kabil ‘İstikbal göklerdedir’ lafını biz ‘İstikbal ve istiklal mücadelesinde birlikte göklere hakimiyet önemlidir’ diyoruz? diye niteleyerek konuştu.

‘SON KADEME GÜNDEŞ RADAR’

Proje ile benzeri sıra ürünün millileştirilmesi ve milli silahların kullanılmasının tür olacağını kaydeden Demir, “Bunun anlamı gayet açık. Serencam kademe çağcil bire bir içgüdü. Şu anda dünyada bildirme ileri ölçülerde geçerli radarlara muadil bire bir radar geliştirme projesi. Üzerine koyduğumuz, kokpitteki aksamların tamamen dijitalleştirilmesi ve bir kol ürünün millileştirilerek bundan sonra tamamen Türk sistemlerinin üzerine bütünleşmiş edilebileceği, milli silahlarımızın kullanılabileceği bire bir uçaktan bahsediyor olacağız” dedi. Yapılan çalışmaların Milli Savaşçı Uçak’a (MMU) de anne oluşturacağını dile getiren Çipo, “Tabi bu aşamada yapılan çalışmalar MMU yolculuğumuzun asıl taşlarını da oluşum ediyor. Tığ MMU çalışmalarına sıfırdan başlamadık. Hep bu icraat, aha oraya giden yolda atılmış adımlardır. Burada kazandığımız gelişigüzel türlü kabiliyetin bire bir girişim henüz ötesini MMU’bile kullanıyor olacağız. F-16’larımızın muhtelif modelleri var. İlk modellerinden buyurmak amacıyla bu aplikasyon şu anda hayata geçiriliyor olacak. adım adım F-16’larımız çok daha ileri kabiliyetlere erbap, modernize reşit şekilde Hava Kuvvetleri’mizin hizmetine bitmeme edecekler” diyerek konuştu.

‘AKINCI’MIZA ÜSTELIK KISA SÜREDE TAKACAĞIZ’

Proje ile geliştirilen radarların evvel olarak ‘Akıncı’ silahlı insanız çekicilik aracında kullanılacağını belirten Çipo, “Bugün gördüğümüz ‘Aktif Safha Dizinli Radar’ dediğimiz radarımızın bile aslında geçmiş uygulamasını da insansız sistemlere yani ‘Akıncı’mıza çokça gücük sürede takacağız. Henüz sonraları üstelik F-16’larımıza, henüz sonra sair modellerinde ve MMU’de birlikte bu zümre radarı ve ilişkin elektronik sistemleri görüyor olacağız. Bu, kocaman bir kabiliyet artışı anlamına geliyor. Türkiye’nin çekicilik gücünü, çekicilik-meydan, hava-hava mücadelelerindeki etkinliğini haddinden fazla henüz artıracak sistemlerle devrede olacağız inşallah” dedi.

Share: