Kabin memuru adayları uçağı aratmayan ortamda eğitim bilimi görüyor

Muş Alparslan Üniversitesinde Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü öğrencileri, pervaz emniyeti, inanma kuralları, yaya hizmetleri ve bildirişim derslerini, cins uçak parçalarından oluşturulan “uçak kabine benzetim” sınıfında işliyor.

Sosyal Ulum Patika Yüksekokulunda asıl tayyare parçalarının kullandığı ve uçakların özgün ölçülerine makul yapılan kabine simülasyonunda, öğrenciler derslerini kılgısal görüyor.

Akademisyenler vasıtasıyla derslerin verildiği, tayyare kabinlerindeki tamlık bölümlerin vadi aldığı simülasyonda, öğrencilere ağırlama servisi, sıhhi imdat, güvenlik kemeri, arızi izzetüikram ve acil durumda yapılması gerekenler öğretiliyor.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, AA muhabirine, iki sene evvel açtıkları bölümün kontenjanının dolduğunu söyledi.

Üniversite amacıyla koskocaman tıpkı projeyi hayata geçirdiklerini tamlayan Polat, “Kabin simülasyonu amacıyla çok iş harcadık. Simülasyonunun içindeki hep bölümleri parçalanmamış yerine tamamladık. Bu bölümde kabin hizmetleri memurlarımız yetişiyor. Antrparantez sivil havacılık vadi hizmetleri personeli bile yetiştiriyoruz. Şark Küçük Asya Bölgesindeki dezavantajları, avantaja vermek istiyoruz. Bu anlamda öğrencilerin artağan vakitleri var. Tayyare ve vadi hizmetlerinden uzun süreli yararlanma edebiliyorlar.” diyerek konuştu.

Muş Alparslan Hava Meydanı yetkilileriyle protokol imzaladıklarını nâkil Polat, “Öğrencilerimizi kimi zaman mahiyet uçakların içine alıyoruz. Öğrencileri, hostes ve zeybek pilotlarla buluşturuyoruz. Onları genişlik dolgunca şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

“Eğitimlerini tayyare ortamındaymış kabil görüyorlar”

Sivil Havacılık Eriştirme Hizmetleri Bölümü Başkanı Hekim Öğretim Üyesi Okan Türk ise kabine simülasyonunun Boeing 737, Airbus A370 uçaklarının otantik ölçülerine göre yapıldığını tabir etti.

Simülasyonda uçakta yiyeceklerin hazırlanması ve vikaye edilmesi için munfasıl çağ, abdesthane, ser üstü dolapları ve otantik koltukların bulunduğunu nâkil Türk, şunları kaydetti:

“Öğrenciler, kabine hizmetleri eğitimlerini uçak ortamındaymış kadar görüyorlar. Aldıkları nazari bilgilerini simülasyonda uygulama imkanı buluyorlar. Bölümümüz 50 kişilik kontenjanla faaliyet gösteriyor. Öğrenci sayımız giderek artıyor. Mezunlarımız ferah ferah hisse senedi bulabiliyorlar. İlk mezunlarımızdan bazıları Muş Alparslan Hava Meydanı’nda ve havacılık şirketlerinde çalışıyor.”

Toplumsal Ulum Çığır Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Özalper da bölümün 2019’bile YÖK’ün onayıyla açıldığını, burada kendini geliştiren öğrenciler yetiştirmeye çabalama gösterdiklerini vurguladı.

“Kabine simülasyonunda eğitim bilimi başlamak nazik yarar”

Öğrencilerden Ümmügülsün Ayyıldız de bölüme isteyerek geldiğini bildirerek, “Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümünü kavzamak hayalimdi. Kabin simülasyonunda yetişek yok etmek balaban kazanım. Ayrımsız uyum ve kalça süresince derslerimiz işleniyor. O kurallar kişisel gelişimimize ulama sunuyor. Bu bölümü okumanın mutluluğunu yaşıyorum.” diye konuştu.

Share: