KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU’NUN FESHEDİLMESİ DAVASINA KATILMA TALEPLERİNE RET

KADIN Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin tüzüklerine ters davrandığı iddiasıyla feshedilmesine ilgilendiren açılan davada, cinayete kurban giden kadınların ailelerinin katılma talepleri reddedildi.

İstanbul 13. Asliye Ünsiyet Mahkemesindeki duruşmaya, mahkemeli dernek başkanı Fatma Gülsüm Önal, Topluluk Komutan Yardımcısı Dikme Ataselim ve mahkemeli topluluk üyeleriyle avukatları hazır bulundu.  TBMM Eş Punt Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Çiğ Aydın Süllü, CHP İnsan Haklarından Sorumlu Umumi Başkan Yardımcısı ve Denizli Mebus Gülizar Biçer Esmer, Norway Pen Derneğinden Caroline Stockford, İsveç Konsolosluğu Başkonsolos Yardımcısı Björn Johnson, Hollanda Başkonsolosluğu Başkonsolos vekili Karin Cones Scapen, Türk Üniversiteleri Kadınlar Derneği Sazak Bölüm Başkanı avukat Şerife Arıcı Yıldız, İstanbul Barosu Başbuğ Yardımcısı Nazan Moroğlu dahi duruşmaya seyirci kendisine katıldı.

Mahkemede saraka düz cemiyet avukatları, derneğe açılan kapatma davasının hukuka ters olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini savundu. Avukatlar, davanın açılmasına neden olan ve dosyada tutamak sevgili polis güçleri fezlekelerinde vadi düzlük suçlamaların, tabir özgürlüğü kapsamında kaldığını söylediler.Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Mor Çatı Avrat Sığınağı Vakfı, Geçmiş Kadınlar ve Dallar Derneği ile öldürülmüş kadınların aileleri da davaya katılma talebinde bulundu. Kaynak Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, “Bulak kaybolduğu ahit Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimse yokken bu platform vardı. Birlik duruşmalara gittim. Değme duruşmada, kar, kış, sıcak altında saatlerce benimle gelişigüzel beklediler, bana bindi oldular, avuntu ettiler. O aktarılma bugündür temas ahit yanımdalar. Kimesne yarar kendisine düşünmesin, manevi destek verdiler. Sıra bu platforma gelene büyüklüğünde Türkiye’de kapatılması müstelzim çok cemiyet var. Bunların kapatılacağı yerde, insanlığa hayır, halka bakım fail bu derneğin feshedilmek istenmesini anlamıyorum. Davaya karışan kalkışmak istiyorum” dedi. Topluluk avukatlarından Sevi Aydınlık Saraka, bilcümle müdahillik taleplerinin kabul edilmesini ve birlik tanıkların dinlenilmesini kâm ederek, bire bir sonraki duruşmada tüm dosya kapsamında savunma yapmaları amacıyla müddet istedi.

KATILMA TALEPLERİNE RETMahkeme, müdahillik taleplerinin reddine karar verdi. Bilgili, tanıkların dinlenilmesine ve tüm dosya geldikten sonradan avukatların beyanda bulunulması için süre vererek duruşmayı 11 Aile 2023 tarihine erteledi.

DAVA KONUSU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sınai Hukuk Soruşturma Bürosunca hazırlanan davanamede, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 29 Mart 2021 tarihli yazısında, Şişli Kurtuluş’ta hayatiyet gösteren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği için şikayetlerde bulunulduğu belirtiliyor. Davanamede, bu şikayetlerde derneğin, kadın haklarını himaye kisvesi altında karı mevhumunu, kadınları ve çocukları namevcut sayarak parçaladığı, toplumda kargaşa yaratıp mağduriyetleri artırmayı amaçladığı, Cumhurbaşkanı karşı hakaret söylemleri olduğu, derneğin amacına, yasa ve ahlaka aykırı hayatiyet gösterdiği belirtilerek feshine karar verilmesi murat ediliyor.

– İstanbul

Share: