Kars’ta çiftçiler hayvanlarını satıp gelirini depremzedelere bağışladı

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde çiftçiler, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler üzere hayvanlarını satıp gelirini depremzedelere bağışladı.

İlçeye sadık İnkaya köyünde aktif çiftçiler, hareket bölgesi üzere başlatılan yardım seferberliğine 41 kocabaş hayvanı satarak bindi oldu.

Sarıkamış Kültür Odası Başkanı Hava Gök, AA muhabirine, Türkiye’nin el ele vererek hareket bölgesine yardım seferberliği başlattığını söyledi.

Bu dayanışmaya çiftçilerin da hayvanlarıyla bindi verdiğini anlatım eden Gök, “Çiftçilerimize SMS vasıtasıyla ulaştık ve çokça yardım toplandı. Kaza koordinasyonunda yardımlar sürüyor. İnkaya köyü çiftçilerimiz üstelik sattıkları kocabaş hayvanlarla 468 bin lira yardımda bulundu.” dedi.

“Dizge ‘ayrımsız dana verelim’ dedi”

Çiftçilerden Memduh Rençper ise yer sarsıntısı bölgesine daha ilk birlikte yardım yaptıklarını belirterek, “Bu milletin orada çektiklerini görünce bir henüz arkalama fayrap etmek istedik. Herkes ‘tıpkı dana verelim’ dedi. Tığ bile Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanını çağırma ettik. Esen olsun o de bizi kırmadı geldi, hayvanlarımızı ona sattık. Cenabıhak herkesten razı olsun.” ifadesini kullandı.

Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Servi de “Tığ deprem bölgelerini gezdik, oraları gördük. Elimizden mevrut yardımları yaptık, hala yapıyoruz. İnkaya köyüne geldik hayvanları aldık. Hep Türk milleti namına bu şekilde temas şeyin hakkından geliriz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: