Kilis’te çiftçiler şeb çadırda sıra tarlada

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerden etkilenen illerden olan Kilis’te avlu normalleşmeye başladı. Kilisli çiftçiler akşam çadırda gün tarlada çalışıyor.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerden etkilenen Kilis’te avlu yavaş yavaş normalleşmeye başladı. Kilisli çiftçiler, gece çadırda gündüzde arazide çalışıyor.

Kilis Kültür Mühendisler Odası Başkanı Yürek Özdemir, hayatın devam ettiğini belirterek üretime devam etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Kilisli çiftçilerin gece çadırda sıra tarlasında üretime devam ettiğini vurgulayan Özdemir, “Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerden 11 ilimiz etkilendi. Öncelikle ülkemizin başı sağlıklı olsun. Alelhusus, bu bölgelerimizde nebati üretimde Türkiye’nin yüzdelik 20’sini karşılıyor. Bu afete karşın çiftçilerimiz üretime başladı. Şuanda tarlalarda çiftçiler mecburen istihsal boşaltmak zorundalar. Çiftçilerimiz, akşam çadırda gündüzde arazide çalışmaya bitmeme etmektedir. Değme şartta üretime bitmeme ediyor. Şayet bunu yapmazsak besin sıkıntısı meydana gelecek. Zaten bu yıl kuraklık var bunla bu arada ara sıra ürünlerin çabucak ilaçlanması, çapalanması ve gübrelenmesi gerekmektedir” dedi.

Çiftçi Mehmet Canbakış ise “Şuanda Gaziantep fıstığı ilaçlanmasını yapıyoruz. Yaptığımız ilaçlanmanın sebebi ağaçların soğuğa karşı mücadelesidir. Biz bu mücadeleyi yapmazsak ileriye dönük hasar evet. Karagözde hasar olduğundan ufuk ürün düşüklüğü evet. Verimin bağan olması bizim ve tüketicinin zararınadır” diye konuştu. – KİLİS

Share: