Kırklareli’nde Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Ihtifal Günü töreni

– Kırklareli’nde Çanakkale Bahir Zaferi ve Şehitleri Yâd Günü töreni

KIRKLARELİ – Kırklareli’nde 18 Mart Şehitleri Ihtifal Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Kırklareli Şehitliği’ndeki merasim, gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Şehitlikte gerçekleşen anma programında Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve El Birliği Derneği üyelerince anıta çelenk konuldu. Toplum Örgütü Başkanı Yakup Yürükçü’nün konuşmasının peşi sıra Ilbay Vekili Yusuf Güler, Şehitlik Itibar Defteri’ni imzaladı.

Güler yaptığı konuşmada “Eren şehitlerimiz Çanakkale’de soylu ve yüce aynı çekişme verdik kül savaşlarımız kabil. Çanakkale türkün kahramanlık destanıdır, Çanakkale, Türk’ün destanlaşan bire bir galebe abidesidir. “Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” diyen şişman komutan genişlik nazik Türk Atatürk’ün müthiş askeri dehasıyla ve yüzbinlerce Mehmetçiğin şerif kanlarıyla yazılmıştır. Mehmetçiğimize ve kebir Türk ulusuna düşen bu zaferin ölerek ölmezlikler yeşerten kahramanlıklarını milletin sesini duyurmaktır. Bu zafer kendine genişlik uygun biçimde tebrik edilmesidir, kutlanmalıdır. Dünya durdukça Anadolu göklerinde şehit allarına bürülü tıpkı ay ve baht ve Atatürk’ün eseri Türkiye Cumhuriyeti kalıcı kalacaktır” dedi.

Konuşmaların arkası sıra Kuranı Verimli tilaveti okundu, dualar edildi.

Şehit mezarlarına çiçek bırakan Vali Vekili Yusuf Güler ve beraberindekiler, elan sonradan Firez Merkezi’nde öğrenciler eliyle düzenlenen gösterileri izledi.

Share: