Konya Büyükşehir Belediye Reisi Altay’a “BM UN-Yerleşme Değer Parşömeni Ödülü” verildi

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Insan Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Reisi Meram İbrahim Altay’a “BM UN-Yurt Onur Parşömeni Ödülü” verildi.

Belediyeden yapılan kayıtlı açıklamada, Global Dünya Yurt Günü etkinlikleri kapsamında Mürekkep Uluslar (BM) İcra Direktörlüğü Başkanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin eş sahipliğindeki programın, Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Gurur, Acun Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, BM Umumi Kâtip Yardımcısı ve UN-Yurt İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, uray başkanları ve çok sayıda ülkeden temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer sunulan Altay, misafirperverliğinden kıran UCLG-MEWA Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a ve Sharif’e teşekkür ettiği belirtildi.

Başkan Altay, ödülü başkanlığını ve adam başkanlığını yürüttüğü UCLG yerine aldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Acun Belediyeler Birliği yedi kıtada, 240 binden fazla üyesi olan domestik yönetimlerin bildirme yaşayan örgütü. BM’birlikte üstelik korkulu ayrımsız emek yürütüyoruz. Özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin şehirlerimizde uygulanmasıyla ilgili bugüne kadar çok hız gösterdik bundan sonra birlikte göstermeye bitmeme edeceğiz. Ayrıca müstevli döneminde ve abuhava değişikliğinde gördük ki yerel yönetimler, merkezi hükümetlerin yeryüzü cesim paydaşları. Akse anında alay malay cereyan etmemiz bizim için kıymetli ve kocaman. Antrparantez bu yıl Habitat’ın de mottosu olan ‘Boşluğa Ilgi Ten, Kimseyi ve Hiçbir Yeri Geride Bırakma’ evcil yönetimlerin ve UCLG’nin sunma oylumlu önceliklerinden birisi. Hakeza bir ödülü almak bizim için çokça eşsiz. Kül UCLG ailesi yerine teşekkürname ediyorum.”

Share: