Küçükbaş efsanevi pazarında kış mevsimi olması karşın alışverişler hızlandı

Küçükbaş efsanevi pazarında şita mevsimi olması rağmen alışverişler hızlandı

Pazarda kurbanlık alımları aylar öncesinden başladı

Kızışan pazarlıklar araya girenler ile çözülüyor

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’da kurulan küçükbaş hayvan pazarında kış mevsimi olmasına rağmen alışverişler hızlanırken, ağızotu fiyatlarından şikayet eden üreticiler ise aldıkları koyun ve kuzuları Kurban Bayramı’na kadar besleyip satacaklarını ifade ettiler.

Şuhut ilçesinde hafta sonları kurulan hayvan pazarı kentin küçükbaş çekicilik satımında adeta fiyatların belirlendiği Pazar haline geldi. Kentin tıpkısı çokça ilçesinde azrail ve satıcılar kurulan pazarda bire bir araya gelirken, pazara bazen belde illerden bile satıcılar geliyor. Sabah erken saatlerde pazarın yolunu tutan satıcılar ile alıcılar arasında pazarlıklar ise yine er saatlerde başlıyor. Kızışan pazarlıkları ise araya girenlerin sayesinde çözülüyor. Pazarda küçükbaş hayvanat kilogramına göre bin 500 ile 2 bin 550 TL arasında azrail buluyor.

Pazara koca fayrap etmek için mevrut Cezmi Dursun isimli besici kazandıkları paranın kendilerini memnun etmediğini kaydederek, hayat şartlarının edisyon olduğunu söyledi. Dursun, 40 kiloluk aynı koyunu 2 bin 500 TL’ye kadar sattıklarını rapor etti.

Bir ayrıksı yetiştirici Hasan Binek ise sabah er saatlerde pazara geldiğini ve aldığı küçükbaş hayvanları Kurban Bayramına büyüklüğünde besleyeceğini dile getirdi.

Share: