Muş’ta köylerdeki kadınlar tandırları depremzedeler amacıyla yaktı

Muş’ta köylerde hararetli kadınlar, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremde mağdur olan vatandaşlar üzere tandır ekmeği pişirdi.

Merkeze 40 kilometre uzaklıktaki Müzakere köyündeki kadınlar, depremzedelerin yaralarının sarılmasına yönelik çalışmalara imkanları doğrultusunda ulama seçmek amacıyla bir araya geldi.

Günün önceki ışıklarıyla ağır yağız karşın tandırlarını yakan kadınlar, imece usulü, depremzedeler amacıyla atlatmak pişirdi.

Kartonlara bırakılan ekmekler, muhtar Hüseyin Alay marifetiyle, AFAD Lojistik Deposu’ndaki yetkililere tasdik edildi.

Muhtar Şenlik, AA muhabirine, yaşanan depremlerden hava nazik çeki yaşadıklarını söyledi.

Yaraların sarılması amacıyla başlatılan çalışmalara ellerinden geldiğince destek çevirmek istediklerini anlatan Şenlik, şöyle konuştu:

“Köylüler namına giysi ve besin desteği yaptık amma basından duyduğumuz kadarıyla savsaklamak ihtiyacı var. Onun üzere geç bayatlayan tandır ekmeği pişirdik. Buğday unuyla kadınlar tandırda atlatmak pişiriyor. Köyümüzün kadınları yoluyla 2 binin üstünde aldatmak hazırladık. Bu ekmekleri AFAD yetkilileriyle yer sarsıntısı bölgesine ulaştıracağız. Bu konuda sağduyulu olan kadınlara teşekkür ediyorum. Kadınların bütünü ayrı ayrımsız fariza üstlendi. Bu hisse senedi takım işi oldu. Bu süreç hakeza bitmeme edecek. Kar şita demeden oradaki kardeşlerimiz açgözlü kalmasın diye bu tandırlar on paralık sönmeyecek bilcümle yanacak. Onlara atlatmak yetiştireceğiz.”

Savmak pişiren kadınlardan Minnettarlık Özkılıç ise “Bu tandırı depremzedeler için yaktık. Hamam aldatmak yapıyoruz. Ekmekleri deprem bölgesine göndereceğiz.” dedi.

Hayriye Bayram dahi “Depremzedeler üzere tandırı yakıyoruz. Cümle oraya yardım yapıyor amma tandır ekmeği dahi olsun dedik. Bizim birlikte katkımız olsun. Bu savuşturmak geç bayatlıyor. Onun amacıyla pişiriyoruz. Tanrı depremzedelerin yardımcısı olsun.” ifadelerini kullandı.

Share: