Okullarındaki yetenek taramasında seçildikleri judo ve kuraşta başarıya odaklandılar

Bilecik’te ortaokulun evvel yılında beden terbiyesi öğretmenleri vasıtasıyla gerçekleştirilen kabiliyet taramasında kuraş branşına seçilen Haticenur Göktaş ve Fatihcan Erhan ile judoya yönlendirilen Mikail Zaloğlu, kısa sürede elde ettikleri uluslararası başarılara yenilerini yetiştirmek üzere çalışıyor.

Toyluk ve Spor Bakanlığınca liyakatli sporcular tavlandırmak üzere ölçülü “Sportif Yetenek Taraması ve Spora Manipülasyon Programı” kapsamında 7 sene önceki Bilecik’teki okullarda görevlendirilen beden eğitimi öğretmeni Serkan Birey, Martir Ilçebay Muhammed Fatih Safitürk Ortaokulunda öğrenim gören Haticenur Göktaş ve Fatihcan Erhan ile Meram Hüdavendigar Ortaokulunun öğrencisi Mikail Zaloğlu’nun judo ve kuraş branşlarına yeteneklerinin olduğunu belirledi.

Judo antrenörü ve Bilecik Judo İl Temsilcisi de olan Serkan Birey marifetiyle çalıştırılan 16 yaşındaki Göktaş ve 17 yaşındaki Erhan kuraş branşında, 16 yaşındaki Zaloğlu de judoda Türkiye şampiyonalarında elde ettikleri derecelerle milli takıma seçildi.

Göktaş ve Erhan, sabık kamer Yunanistan’ın Kozani şehrinde yapılan Avrupa Kuraş Şampiyonası’nda, Zaloğlu dahi ilkgüz ayında planlı Ümitler Balkan Judo Şampiyonası’nda değerli madalya kazandı.

İlk nöbet katıldıkları arsıulusal turnuvalarda elde ettikleri başarılarla ayn dolduran sporcular, yurt dışında Türk bayrağını yeniden göndere çektirmek amacıyla antrenörleri Serkan Can eşliğinde gelişigüzel dolaşma 3’er saat iş yapıyor.

Liyakatli sporcuların antrenörü Serkan Fert, AA muhabirine, 2015 yılından beri milli sporcular Haticenur Göktaş, Fatihcan Erhan ve Mikail Zaloğlu ile çalıştığını belirterek, söz konusu sürenin ardından çalışmaların meyvesini almaya başladıklarını söyledi.

Sporcularını Türkiye şampiyonalarına götürerek sınama kazanmalarını sağladığını anlatan Fert, şöyle konuştu:

“Katıldıkları müsabakalarda evre yapıp milli takıma seçildiler. Bu sene sporcularım Avrupa ve Balkan şampiyonalarında kalburüstü oldu. 2023 ve 2024 yıllarında heybetli hedeflerimiz var. Antrenmanlarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Çocuklarımızı bir kur elan arttırmak istiyoruz. Bilecik’ten olimpiyatlara sporcu çarpmak istiyoruz.”

“İstiklal Marşı’mızı okutmaya devam edeceğim”

İbn-i Sina Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi 11’inci dershane öğrencisi olan milli kuraşçı Haticenur Göktaş, 2015 yılında ortaokulda ayak topu maçında kalecilik yaparken karışma olduğu kabiliyet taramasında antrenörü Serkan Fert tarafındın seçilip, kuraş sporuna başladığını anlattı.

İlk defa 2018’da katıldığı ve Karaman’bile planlı Ekol Sporları Türkiye Şampiyonası’nda bir numara olduğunu nâkil Göktaş, şunları kaydetti:

“Çokça çalışmaya başladım ve çabalarım serencam verdi. Kuraşta 2020 yılında Bilecik’te ve 2021’bile üstelik Elazığ’dahi Türkiye birinciliğim bulunuyor. Milli takıma seçildikten bilahare sabık ay Yunanistan’dahi planlı Avrupa Şampiyonası’na katıldım ve böke oldum. Benim amacıyla kocaman olan Yunanistan’üstelik bayrağımızı dalgalandırmak ve İstiklal Marşı’mızı okutmaktı. Bunu da başardım. Çokça gururluyum ve mutluyum. İnşallah İstiklal Marşı’mızı okutmaya devam edeceğim. Bunun için birlikte haddinden fazla ağırbaşlı ve tempolu antrenmanlara devam ediyorum. Kuraş branşında yapılacak Avrupa ve acun şampiyonalarına gidip esasen benzeri şekilde güzel derecelerle yaklaşmak istiyorum.”

Şeyh Edebali Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi 12’nci dershane öğrencisi olan milli kuraşçı Fatihcan Erhan ise 7 yıldır hem eğitimi hem de sporu benzeri arada yürütmenin yaşattığı zorluğu dile getirdi.

Yunanistan’daki Avrupa Şampiyonası’nın finalinde Makedon rakibini yenip zer madalyayı kazandığına değinen Erhan, “Ailem, evden aynı Avrupa şampiyonu çıktığı üzere sevindi. Çekicilik duydular. Çalışmazsak sükse gelmez. Çalışmadan muvaffakiyet gelmeyeceğine bakarak terlemek de gerekir. Terlemezseniz hakeza şampiyona elde edemezsiniz.” diyerek konuştu.

Bilecik Sınav Kolejinde 11’inci sınıf öğrencisi olan milli judocu Mikail Zaloğlu bile Türkiye’deki çeşitli derecelerinin yanında Kocaeli’de gerçekleştirilen 2022 Ümitler Balkan Judo Şampiyonası’nda 90 kiloda Bulgar rakibini yenerek böke olduğunu vurguladı.

Küçükken herhangi bir yavru kabil topçu olmayı istediğini nâkil Zaloğlu, şunları söyledi:

“Ancak judocu oldum. Şappadak tıpkısı kararla başlamış olduk. Genişlik edisyon spor branşlarından biri. Güç amacıyla atletizm, yüzme kabilinden sporları dahi yapıyoruz. Liyakatli doğmak amacıyla zorlanmamız gerekiyor. Seçkin çağ 2-3 saat idman yapıyoruz. Ati sene Portekiz’dahi düzenlenecek Avrupa Judo Şampiyonası’nda ve Hırvatistan’de gerçekleştirilecek Dünya Judo Şampiyonası’nda kabile açıklamak amacıyla çalışıyorum. Mindere çıkarken aklıma yaptığımız antrenmanlar, çektiğimiz güçlük geliyor. O anda liyakatli olmam gerektiğini düşünüyorum.”

Share: