Reisicumhur Erdoğan’ın TOGG töreninde söylediği “Devamı gelecek” sözleri Yunan basınında serbest düz buldu

Türkiye’de geçmiş eksiksiz gözler Bursa Gemlik’teki TOGG üretim merkezindeydi. Reisicumhur Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen etkinlik ev genelinde nazik bire bir coşkuyla karşılandı. Konuşmasında “Türkiye yüzyılı” vurgusu yapan Erdoğan, Yunanistan’a bile göndermelerde bulundu.

ERDOĞAN: DAHA DURUN BAKALIM, ARKASI GELECEK

Cumhur Reisi Erdoğan, geçtiğimiz günlerde test atışı yapılan Tayfun balistik füzesinin Yunanistan’üstelik hastalık olduğu paniğe değinerek, “Yunanistan’birlikte gazete ve televizyonların gündemi Tayfun füzesi oldu. Daha durun bakalım. Arkası gelecek” sözlerine meydan verdi.

“ÇILGIN TÜRKLER GELİYOR”

Bu sözler Yunan basınında geniş bir yankı uyandırdı. Palikarya gazetesi Kathimerini, Erdoğan’ın “Devamı gelecek” sözlerini başlığa taşıyarak açıklamalara saha verdi. Aynı zamanda haberde TOGG’dan de bahsedilerek, TOGG üretim tesisinin açıldığı ifade edildi. Erdoğan, TOGG’la ilgili “Avrupalılar TOGG’u yollarda görünce paniğe kapılacak. Ötede Türkler geliyor” diyecek ifadelerine yer verdi. Palikarya gazetesi Proto Thema da Erdoğan’ın ‘Türklerin tayfun füzesi’ ile hava duyduğunu söylediğini tabir etti.

“TAYFUN” PALIKARYA BASININDA GENİŞ YANKI UYANDIRMIŞTI

Tayfun füzesi bir süre önce Yunan basınını çok çalışır etmişti. Tayfun’un konu konu neler yapabileceğini inceleyen Yunanistan’birlikte bahis konusu genişlik basına birlikte yansıyınca izah fail Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “ROKETSAN firmamızın AR-GE çalışmaları sonucunda geliştirilen bu Tayfun’un menzili Atina’yı korkutabilir. Fakat henüz önce henüz büyüğünü üretmiştik” demişti. Vekil Varank’ın bu sözleri biraz gündür Yunan basınını berenarı meşgul ederken, Palikarya gazetesi Ta Nea ise Vekil Varank’ın sözlerine ilgi çekerek, “Hatalı aynı değerlendirme değil. Potansiyele erbap üretimler dikkat çekiyor” demişti. Gazete ‘asıl sorunun’ Türk silahlarının yüzdelik 80 ila 85’ini üretebilen Türk defans sanayiinin hızlı gelişiminde olduğuna ilgi çekmişti. TV kanallarında dahi Tayfun’un mezili endişelere bozukluk olmuştu. Yunanistan’da umulur murat bölgeleri ve vurulabilecek ciddi noktalara özen çekilmişti. Televizyonlarda yapılan Tayfun analizleri toplumsal medyaya bile taşındı. Geçtiğimiz günlerde tıpkısı Palikarya monitör kanalında Tayfun roketinin menzili gösterilmiş ve menzilin birlik Yunanistan’ı kapsadığına özen çekilmişti.

Share: