Safiye Soyman – Üstün Öztürk… SAVCI BERAATLARINI ARZU ETTİ!

Savcı, iddianamede haklarında 10 yıla kadar cezaevi cezası maksut ortaklık yöneticisi Berrin Canbolat’ın yanı sıra Soyman ve Öztürk üzere dolandırıcılık suçlamasına ilişkin ‘tutamak elde edilemediğinden’ mahkemeden beraat kararı rica etti.

Safiye Soyman ve eş Faik Öztürk, bir şirketle 2016 yılında Eskişehir’e 50 kilometre mesafedeki Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki aynı AVM’de ‘Safiye Soyman Istirahat Tesisi’ adını verdikleri bir itilaf yaptı.

Şirket bire bir müddet sonraları tesisi kapattı.Tesis amacıyla Eskişehirli benzeri unlu mamuller toptancısından kestirmece 100 bin TL’lik iz alındığı ve parasının ödenmediği kanıt edildi.

Unlu mamulleri toptancısı, alacaklarını öğrenim edemediğini ve dolandırıldığını öne sürerek Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Soruşturma kapsamında Safiye Soyman ve Yüksek Öztürk’ün yanında şirket yöneticisi olduğu tamlanan Berrin Canbolat üzerine ‘Tacir veya şirket yöneticiliği ile kooperatif yöneticilerini dolandırıcılığı’ suçlamasıyla Eskişehir 1’inci Korkulu Ukubet Mahkemesi’ne dava açıldı.

İddianamede iştirak yöneticisi Berrin Canbolat, Safiye Soyman ve Faik Öztürk üzerine 3 yıldan 10 yıla büyüklüğünde mapushane ve 5 bin güne büyüklüğünde adli nakdî ceza istek edildi.

SAVCI BERAATLARINI MURAT ETTİ

Sanıklar Safiye Soyman ve Yüksek Öztürk ile şeriklik yöneticisi olduğu belirtilen Berrin Canbolat’ın tutuksuz yargılandığı davanın üçüncü duruşması görüldü.

Üç maznun bile duruşmada düz almazken, avukatları katıldı.

Mahkeme savcısı, hazırladığı kanaat ile sanıklar karşı ‘Tacir yahut ortaklık yöneticiliği ile kooperatif yöneticilerini dolandırıcılığı’ suçlamasına ait tutamak elde edilemediğinden ve suçun tanıt edilemediğinden beraat kararı verilmesini temenni etti.

Müddeiumumi mütalaasında şöyle denildi:

“Sanıklar Yüksek Öztürk ve Safiye Soyman’ın borçlu şeriklik olan SF Çalgı Aleti Yapım Gıda Turizm İnş. Tic. Ltd. Şti.’nin sahibi olmamalarına rağmen haddizatında sahibi üzere hareket ettiklerinin veya isimlerinin mir harflerinin yazılmış olduğu ve iştigal halinde oldukları işi anımsatan SF Enstrüman ünvanlı şirketi gerçekte kendilerine ait olmasına karşın maznun Berrin Canbolat adına kaydettirdiklerinin tanıt edildiği düşünülse dahi, sanıkların bu eylemlerinin, dolandırıldığını öne süren şeriklik ile olan ilişkilerinde bastan beri basit ayrımsız ticari ahzüita niyeti olmaksızın bu şirketten alınan ürünlerin bedellerini ödemeyip menfaat elde etmeye yönelik olduğu tanıtlama edilememiştir.

Sanıklar Yüksek Öztürk, Safiye Soyman ve Berrin Canbolat’ın hileli davranışlarla katılanı aldatıp katılandan mahsulat aldıklarına dair stabil ve seçkin cins şüpheden ırak beyyine elde edilemediğinden, üzerlerine atılı suçu islediklerinin çakılı olmaması cihetiyle 5271 az CMK’nin 223/2.e hükmü gereğince değişik beraatlarına karar verilmesi gerektiği amme hesabına nabız olunur.”

Share: