Sancaktepe’de Kars, Ardahan, Iğdır rüzgarı esti

Sancaktepe’birlikte Kars, Ardahan, Iğdır rüzgarı esti

Kars, Ardahan ve Iğdır’a ilişik dernekevi ürünlere vatandaşlar kırıcı sargı gösterdi

İSTANBUL – Sancaktepe’birlikte düzenlenen etkinlik ile, Kars, Ardahan ve Iğdır’a ilişik yöresel mahsulat ve yerel lezzetler tanıtıldı. İstanbullular, yerel tatlardan olan şavalak eti, kaşar peyniri ve Kars balına sakil deste gösterdi.

Doğal güzelliği ve bozulmamış havasıyla bildik Kars, Ardahan ve Iğdır’ın yöresel lezzetleri İstanbul Sancaktepe’de Vadi Otopark aktiflik alanında sergileniyor. Dün açılışı yapılan Kars, Ardahan ve Iğdır tanıtım günlerine, Sancaktepe Belediye Reisi Şeyma Döğücü, Dernek Başkanları, STK temsilcileri ve çokça sayıda yurttaş katıldı. Yöresel ve tabii tatların buluştuğu “Kars, Ardahan ve Iğdır” lansman günleri festivalinde; aklı kıt hitit, Kars kaşarı, Kars Balı, tereyağı İstanbullular ile buluştu. Öte yandan Kars, Ardahan ve Iğdır’ın iflah dolu lezzetleri ve adlı yemekleri 4 çevrim süresince Sancaktepe Düzlük Park Yeri etkinlik alanında sergilenmeye bitmeme edecek.

“Bura çıktı Yenikapı ve Maltepe Meydanları kadar tıpkısı etkinlik alanı haline gelmiş oldu”

Konu hakkında konuşan Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, “Sancaktepe’dahi kültür turlarımız bitmeme ediyor. Zaman Kars, Ardahan, Iğdırlı hemşehrilerimizle bire bir aradayız. Daha önce burada çok değişik memleketlerin stantları, ürünleri sergilendi. Burada çokça güzel tıpkı kardeşlik yaşandı. lokal, kültürel anlamdaki yiyeceklerle, hem yerli sanatçıları, hem kıyafetleriyle, kültürlerini Sancaktepe’nin meydanında Karslı, Ardahanlı, ve Iğdırlı kardeşlerim yaşatacaklar. Tığ üstelik buna tanıklık edeceğiz. Bilcümle İstanbul’u bekliyoruz. İstanbul’daki bilcümle Karslıları, Ardahan, Iğdırlı hemşehrilerimizi da buraya bekliyoruz. Bura üstelik imdi Yenikapı ve Maltepe Meydanları kabil ayrımsız etkinlik alanı haline gelmiş oldu.” dedi.

“Kars’ın ve değişik illerimizin güzelliklerini burada İstanbul’bile yaşayan insanlara ulaştırmış oluyoruz”

Ürünlerini Kars’tan getiren vatandaşlardan Gürcan Merey, “İlimiz Kars’ın tekmil ürünlerini buraya getirdik. Kars’ın tereyağı, Kars’ın meşhur kaşarı, Kars’ın göğermiş peyniri ve birçok ürünü getirdik. Kamu Karslıları dahi bekliyoruz. Hakeza etkinlikleri elbette ki heybetli buluyorum. Serhat ilimiz Kars’ın ve gayrı illerimizin güzelliklerini burada İstanbul’üstelik aktif insanlara ulaştırmış oluyoruz. Onlar de yakından tanımış oluyor.” ifadelerini kullandı.

Kars, Ardahan, Iğdır lansman günlerine mevrut vatandaşlardan Ahmet Yıldız ise “Bire Bir Kars Sarıkamışlı yerine geldik, buradayız. Bu evire çevire ürünlerimizi burada gördük. Adeta gençliğimize gittik. O büyüklüğünde iyice günlerimizi yaşadığımız eyyam ayağımıza geldiği üzere haddinden fazla mutluyuz. Burayı bize sunduğu için Sancaktepe Şehremaneti Başkanına de çok teşekkür ediyorum.” diyerek konuştu.

Share: