Seçer: “Mersin Ağacı belediyecilik tarihinin yer şeffaf belediyeciliğini yapıyoruz”

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, MESKİ ile alay malay devraldıkları toplam 530 milyon dolar borcun 200 milyon dolar seviyelerine indiğini belirterek, bir taraftan borçları eksilttiklerini bir taraftan bile bakım üretmekten karşılık vermediklerini söyledi.

Seçer, katıldığı aynı derneğin etkinliğinde yaptığı konuşmada, Mersin Ağacı’in geleceği üzere herkesin alay malay akım etmesi çağrısı yaptı. Büyükşehir Belediyesinin mali açıdan tüvana tıpkısı belediye olduğu vurgusunu işleyen Seçer, “Burada hem belediye reisi hem birlikte sedir üyesi olan ihvan var. Bizim dönemde, belki üstelik Mersin Ağacı belediyecilik tarihinin sunu transparan büyükşehir belediyeciliğini yapıyoruz. Yer mufassal ayrıntısına kadar kendilerine hesap veriyoruz. Bu doğrusu bizim görevimiz” dedi.

Göreve geldiklerinde büyükşehir belediyesi ve MESKİ kurumlarına ilişik devraldıkları toplanmış 530 milyon dolar borcun 200 milyon dolar seviyelerine indiğini tamlayan Seçer, bire bir taraftan borçları eksilttiklerini ayrımsız taraftan birlikte hizmet üretmekten ödün vermediklerini rapor etti. İş dünyasını ilişkin hizmetlerle ilişik değerlendirmede kâin Komutan Seçer, 13 sene geçmiş temeli atık Efdal Yararsız inşaatına baştan başlandığını ve tesisi bitirdiklerini söyledi. Seçer, istek edildikten 2,5 sene aradan sonraları tahsisini aldıkları Anamur Halinin üstelik inşaatına tezce başlayacaklarını belirtti. Anamur Zayi örneğini vererek yerli derneklerin, kurumların devreye girmesiyle bakanlıklarda işlerin değişebildiğini dile getirdi.

“1/1000’lik planların arkası sıra Akdeniz’dahi haddinden fazla iyicene yatırımların başlayacağını görüyorum”

Sazak’in imar planları üzerine üstelik bilgiler veren Komutan Seçer, Sazak’in 1/5000’lik bayındırlık planlarının tamamlandığını hatırlattı. 1/1000’lik planların dahi Mezitli’da ülkü kalmadığı, Yenişehir’üstelik vermek için olduğu, Toroslar’üstelik devam ettiği ve Akdeniz’da da ikinci hamle görüşmelerinin başladığı bilgisini veren Seçer, Akdeniz’deki bu planların önemine dikkat çekti. Seçer, “Akdeniz koskocaman. Binlerce dekar toprak. Lojistik, depolama alanları, endüstri ya de mesleki sitelerin yapımı üzere çokça önemliydi. Bu icraat bile çok bodur sürede bitecek. Orada çok iyicene yatırımların başlayacağını görüyorum” diyerek konuştu.

Birleştirme Endüstri Bölgesi’nde (OSB) aksiyon yeri olanların dört gözle beklediği şark-gün batısı aksında demiryoluna koşut olacak ve Mersin Ağacı’i Tarsus OSB’ye bağlayacak nöbet çalışması karşı üstelik Başbuğ Seçer, “Arkadaşlarımız, 1/1000’lik planları çalıştıktan sonradan bu hareket bizdedir ama muhtemelen kim bu döneme yetişmeyecek. Tığ ati dönme için Cenabıhak şans ederse sizden gine aynı 5 yıllık ara sınav istersek, seçim manifestomuzda vereceğimiz sözler arasında o birlikte olacak” şeklinde konuştu.

Mersin Ağacı Metro projesini birlikte değerlendiren Seçer, İstanbul, Ankara, Konya ve İzmir örneklerini vererek, “Tanrı aşkına Mersin’in neyi yarım yamalak” eleştirisini yaptı.

“Mersin, lobisi az tıpkısı kenttir”

“Mersin lobisi natamam benzeri kenttir” diyen Başkan Seçer, ” Gaziantep, Kayseri, Konya hesaplı, kent planlaması ve yatırımlar adına bizden fersah fersah ilerledi. Bunun yegane sebebi, Sazak’dahi aynı şehir lobisi anlayışının elan yerleşmemiş olmasıdır. Bugün üzere bir büyükşehir belediye reisi yerine duygudaşlık yapmanızı, beni anlamanızı ve bu konuda ne kadar koyu üzüntüler, güçlükler çektiğimi bilmenizi isterim” ifadesini kullandı. – MERSİN

Share: