TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin kadro önerileri akseptans edilmedi

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin gündeme ait ekip önerileri akseptans edilmedi.

Genel Kurulda İYİ Partinin “hoca atamaları”, HDP’nin “karı cinayetleri”, CHP’nin ise “Akkuyu Çekirdeksel Santraline kurulması planlanan sevkitabii sistemi” konularında verdiği araştırma önergelerinin ön görüşmelerinin zaman yapılmasına ilgili önerileri ele alındı.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Cumhurbaşkanlığı kreşinde görev özne tıpkısı öğretmenin, yolsuz ayrımsız şekilde Keçiören’deki ayrımsız okula İngilizce öğretmeni kendisine atandığını tez etti.

Türkiye’birlikte 500 bin öğretmenin nasıp beklediğini savunan Koncuk, “Konuyu hem Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’e hem birlikte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorduk amma cevap yok. Ataması yapılmayan 500 bin şehir evladı öğretmen dirsek çürütsün, KPSS kurslarına gitsin, 3-5 yıl atama beklesin ama kreşte işe başlayan tıpkı dirilik Ankara’nın göbeğindeki bire bir okula atansın. Nasıp usulleri mahsus. Bu atama, hiçbir usul kapsamına girmeyen üçkağıt tıpkı atamadır. Vicdanınız varsa eş bunu araştıralım.” diye konuştu.

CHP Ankara Mebus Sebep Kayaç, kendisinde üstelik eş şekilde ataması yapılan 4 kişinin isminin bulunduğunu ve bunun yıllardır yapılan tıpkı yöntemsizlik olduğunu encam sürerek, TBMM’nin bu konuyu mutlak araştırması gerektiğini söyledi.

DÜRÜST Tümen Konya Mebus Orhan Yiğitlik, atamanın kontratlı muallimlik kapsamında yapıldığını, seçme usulsüzlüğün bahis konusu olmadığını belirtti.

“Avrat cinayetleri araştırılsın” çağrısı

HDP’nin kol önerisi üstünde küçümseme düz Muş Mebus Gülüstan Koçyiğit, eş cinayetleri ve karanlık karı ölümlerinin araştırılması için daha önceki yaptıkları çağrıları yinelediklerini dile getirdi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, avrat cinayetleri üzerine iktidarın karnesinin cılız olduğunu öne sürerek, İYİ Parti iktidarında kadına hız ve karı ölümlerinin engellenmesi için rastgele soy tedbirin alınacağını söyledi.

CHP Denizli Mebus Gülizar Biçer Yağız, eş hakları amacıyla Türkiye’nin acilen İstanbul Sözleşmesi’ne baştan dahil olması gerektiğini savundu.

YANLIŞSIZ Fırka Balıkesir Saylav Belgin Uygur, DÜRÜST Öğür iktidarında kadınların insancasına, siyasi, iktisadi ve sosyal alanda güçlenmesi üzere hayata geçirilen uygulamalardan örnekler vererek, HDP’nin grup önerisinin candan olmadığını dile getirdi.

“Milli düzenlilik sorunudur”

CHP’nin takım önerisi üzerinde küçümseme düz Sazak Milletvekili Büyük Çevrimli Başarır, Akkuyu Nükleer Santrali’ne Rusya marifetiyle radar sistemi kurulacağını, bunun bile bire bir milli düzenlilik sorunu olduğunu savundu.

Akkuyu Çekirdeksel Santrali ile ilgili 12 yıldır cemi çekinceleri ortaya koyduklarını anlatan Başarır, “Bu içgüdü mevzusunu bilen var mı? Neyin radarı? Aynı asayiş sorunundan bahsediyoruz. Üyesi olduğumuz NATO’dahi güvenlikle ait tıpkı değişmeyen alınacaksa biricik bire bir devlet ‘hayır’ deyince karar alınamıyor amma benim topraklarımda tıpkısı Rus şirketi 10 milyon metrekare araziye tıpkısı santral kuruyor ve özlük radarını kuracağını söylüyor. Bu bire bir milli asayiş sorunudur. Içgüdü sisteminin millî güvenliği tehlikeye sokup sokmayacağı araştırılmalıdır.” dedi.

YANLIŞSIZ Fırka Konya Milletvekili Saf Altunyaldız, Akkuyu Çekirdeksel Santrali’nin imal sözleşmesinin bariz ve slayt olduğunu rapor ederek, “Bu konudaki iddialarınız desteklenmemiş ve narin. Seçme madde kontrol ve hile altında. Endişelenecek tıpkısı şey bulunmayan.” diyerek konuştu.

İYİ Parti, HDP ve CHP’nin kol önerileri kabul edilmedi.

Daha bilahare ekonomiye ilgilendiren tensikat içeren Dirimlik Vergisi Kanunu ile Kâh Yasa ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Farklılık Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci bölümünün bütünü üzerindeki görüşmelere geçildi.

Share: