TMO fındık alımlarına başladı

Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO), Kalabalık’bile fındık alımına başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının arkası sıra hazırlıklarını tamamlayan TMO, Kalabalık’nun Altınordu ilçesindeki Tevhit Endüstri Bölgesi’nde depo kiraladı.

TMO, önceleri “www.tmo.gov.tr” adresi üzerinden randevularını alan üreticilerden, Giresun kalite fındığın kilogramını 53, levant kaliteyi 52 ve katmerli kaliteyi 51 liradan alıyor.

Bahçelerin hasadını tamamlayarak ürününü patoza veren ve arkası sıra fındığını kurutan üreticilerin TMO’ya ilgisinin ise önce dönem az çok aşkın olduğu gözlendi.

Cıvıl Cıvıl Valisi Tuncay Sonel, TMO’nun Altınordu ilçesindeki fındık gurur deposunu görüşme ederek, çalışmaları yakından inceledi.

Yetkililerden vukuf kayran Sonel, gazetecilere, fındığın dolay halkı amacıyla oldukça önemli tıpkısı ekincilik ürünü olduğunu vurgulayarak, “Halen şişman bire bir keyifle fındık bahçelerinden ürünlerin hasadı sürüyor.” dedi.

Kalaba’üstelik fındık rekoltesinin 240 bin ton olduğunu ifade eden Sonel, “Zaman bakımından TMO, Cıvıl Cıvıl’bile fındık alımlarına başladı. Öncelikle sezonun, tüm üreticilerimize ve büro temsilcilerine güzel olmasını diliyorum.” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kalaba ziyareti sırasında açıkladığı fındık fiyatının, üreticiler yoluyla memnuniyetle karşılandığını kaydeden Sonel, “Şu anda temas aksaklık yok. TMO ahenkli şekilde fındık alımlarına başladı ve devam ediyor. Buraya ürününü getiren çiftçilerin de gayet memnun olduğunu gördük.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin fındık üretiminde dünyada bir numara tam kayran aldığını hatırlatan Sonel, “Ülkemizde bile Kalabalık önceki tam. Dekarda 250 kilograma kadar verim aldığımız bahçelerimiz oldu. Burada say gösteren İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerini de kutluyorum.” sözlerini paylaştı.

Sonel, TMO’ya önce fındık getiren üreticinin yapıt analizinin yapıldığı bilgisini dahi vererek, “Üreticimizin verim kalitesi 53 geldi. Bu ürünün değer karşılığı ise 55,12 teklik oldu. Üreticimiz bahçesine hizmet yaptığı antlaşma verim bile mebzul oluyor.” açıklamasında bulundu.

Üreticiler TMO’nun devrede olmasından kıvançlı

Cıvıl Cıvıl’dahi TMO’ya fındık getiren üreticilerden Mehabetli Çıpa ise TMO’nun geçen yıllarda olduğu gibi bu zaman bile devreye alınması karşısında çok mutlu olduklarını söyledi.

İlk posta bu rakamlarda fındık fiyatının açıklandığını aktaran Demir, Cumhur Reisi Erdoğan’a ve emeği geçenlere teşekkürname etti.

Demir, bu süreçte Reisicumhur Erdoğan’ın, üreticinin yanı sıra olduğunu belirterek, “Fındığı çok olanlar bu fiyata seviniyor. Bana göre kıymet çok adamakıllı.” dedi.

Okumuş Yüksel de “TMO’nun fındık alımı yapmasına çok sevindik. Şayet TMO fındık alımı yapmasa erkin piyasada kıymet çokça düşük kalırdı. Burada mağdur olan bile bizler olurduk.” diyerek konuştu.

Share: