Tüed Elazığ Idarehane Başkanı Vedat Iyi: “2000 Sonrası Emeklilere İntibak Yasası Çıkarılmalı”

Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Vedat Gür, emeklilerin ekonomik krizden sunu aşkın etkilenen itilaf olduğunu belirterek, 2000 sonrası için uyma yasasının çıkarılmasını istedi. Promosyon politikasını bile eleştiren Dolgunca, emeklilerin promosyon alabilmek amacıyla saatlerce banka kuyruklarında beklediğini, o bankadan bu bankaya boğuşmak zorunda kaldıklarına ilgi çekti. Bol, “Tekaüt olan bütün ayrımsız miktar üstünde odaklansın. Biz bu konuda devletimizden üstelik bankalar üzerinden say yapılmasını düzenlemesini istiyoruz” dedi.

Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Vedat Iyi, emeklilerin iktisadi kriz zımnında yaşadıkları sıkıntılara ilişik açıklama yaptı. Iyi, şunları söyledi:

“Aynı uyma yasamız var. Yıllardan beri devletimiz, bu uyum yasasını 2000 öncesi çalışanlarımıza uyum müjdesi vererek maaşlarında düzelme yaptılar. Ama o günkü şartlarda devletimiz yetkilileri öz ağzıyla dedi kim, tığ rastgele ne büyüklüğünde 2000 yılına kadar olan emeklilerimize uyma yasası çıkartıp maaşlarında bir düzelme yaptıksa birlikte 2000 sonrası da emeklilerimizi kıygın etmeme adına arz gelişmemiş sürede muktezi çalışmalarımızı yapıp, 2000 yılı sonrası emeklerimizin bile maaşları arasındaki bu açılımları, farklılıkları kapatıp ıslah yapacağını söyledi. Bizim genel merkezimizin bile bu konuda çokça özverili çalışmaları var. Bizler şubeleri adına birlikte Türkiye’de 118 şubemiz ve umumi merkezimiz bu konuda iri bire bir hassasiyetle çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda dahi devletimizden benzeri bağ bekliyoruz. Tek değilse bu intibak yasasının yılbaşında ivedilikle çıkarılmasını istiyoruz. Zaman 2000 sonrasında emeklerimizde hala 3 bin, 3 bin 500 teklik kayran zor sayımızın yüzde 40 civarında olduğunu hepimiz haddinden fazla ongun biliyoruz. Bu uyma yasası yapılırsa, madun tabandaki maaş düzlük insanlarımız az buçuk elan bolluk içerisinde hayatlarını yaşamlarını idame etmiş olurlar. İnşallah yer kısa sürede, seçme öncesi devletimiz bu konuda adamakıllı bire bir açıklama yaparak 2000 sonrası emeklilerimizi mutlu edecek tıpkı haberi bize verirler.”

“ÖZENDIRME RAKAMLARINA DÜZENLEME İSTİYORUZ”

Emeklilerin promosyon alabilmek amacıyla saatlerce vezneci kuyruklarında beklediğini, o bankadan bu bankaya yanmak zorunda kaldıklarını birlikte rapor eden Vedat Ferah, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye gündemindeki konulardan biri şu anda emeklilerin promosyon olayı. Emekliler bildiğiniz gibi yıllardan beri dizge zat bankasına odaklanmış. O bankalardan hem maaşını alıyor hem üstelik bu son zamanlarda bir promosyon olayı var, promosyonlarını alıyorlardı. Harbiden sonuç benzeri yıl içerisinde cesamet bankaları Tarım Bankası, Umum Bankası ve Vakıflar Bankası zat müşterilerine 7 bin liralık diretince diğer hususi bankaların de bu rakamı 7 bin 500- 8000 liraya çıkarttıktan bilahare bu celal bankalarından bu müşterilerin bu bankalara nakliyat yaptığını, ama bu olayın tığ üstelik emekleri külah ettiğimiz üzere bu olayın bizler yerine elem tıpkı olay olduğuna inanıyoruz dalavere kendisine. Bozukluk? Zira emekliler zaman burada, ferda oradan oraya sürüklenecek, oradan oraya taşınacak insanlar değiller. İnsanların hakları sonsuz oldukları yerde hangi büyüklüğünde korunursa emeklimiz o kadar rahat ölçü. Tığ oradan oraya selin sürüklediği benzeri yığma bayır değiliz, tıpkısı odun parçası veya yazboz tahtası parçası değiliz. Bizim insanlarımız, mahiye aldıkları bankalarda abat ve varlık içerisinde devletimizin belirleyeceği tıpkısı kuma misil üstünde birleşirlerse, emeklerimiz da bu teşvik üzerine bugün Ziraat Bankası veyahut üstelik ING Bank 8 bin lira verir. Yarın inanıyorum ki özge bir vezneci 9 bin liralık verdiği ahit, benim emeklim buradan maaşını alıp o bin lira için sair bankalara taşınacak. Ne emekliye bunu çok görüyorsunuz? Niçin zor bu kadar zahmetlere girsin, neden bu kadar baskı durumlarda kalsınlar? Bizim bu konuda devletimizin birlikte ortak aynı çalışması olsun, biricik bir noktada birleşsin. Mütekait olan sistem benzeri nicelik üzerinde odaklansın. Biz bu konuda devletimizden de bankalar üzerinden çalışma yapılmasını düzenlemesini istiyoruz. Emeklilerimizin bu konuda daha fazla yıpranmaması namına devletimizden ilişki bekliyoruz.”

Share: