Türkiye sonuç 22 yılın sunma düşük sülale yağışını aldı

Türkiye genelinde sabık ay yağışlar, normaline göre yüzdelik 52 azalarak, akıbet 22 yılın yeryüzü düşük seviyesinde kaldı.

AA muhabirinin Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Umumi Müdürlüğünün 2023 Eş Ayı Alansal Yağış Raporu verilerinden derlediği bilgilere göre, 1991-2020 dönemini kapsayan eş kocaoğlan yağmur ortalaması metrekareye 69,8 kilo namına gerçekleşti.

Metrekare başına güzeşte sene ocakta 87,3 kilo olan yağış miktarı, geçen ay 33,2 kilogramda kalarak, akıbet 22 yılın yer düşük seviyesini gördü. Türkiye geneli karı yağışları, normalin ve güzeşte yılki familya kocaoğlan miktarının altında kaydedildi. Yağışlar, familya kocaoğlan normaline bakarak yüzdelik 52, geçen sene eş yağışlarına göre yüzdelik 62 azaldı.

Bölge geneli yağışlar ise normal seviyelerin altında görüldü. Yeryüzü aşkın tenakus, yüzdelik 74 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kaydedildi. Yağışlar, Çanakkale- Antalya hattının batısında normallerin biraz üstünde görülürken, doğusunda ise azaldı. Tenakus oranı Kars, Ardahan, Erzurum çevreleri, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi ve güneyi, Şarki Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Şırnak, Mardin ve Şanlıurfa çevrelerinde yüzde 80’in konusunda çıktı.

Ocak ayında yeryüzü çok yağmur metrekareye 145 kilogramla Antalya, sunma beş altı yağış 4,7 kilogramla Kars’a düştü. Normallerine bakarak yağışlarda arz fazla tenakus yüzde 87 ile Çankırı, sunma fazla artım ise yüzde 31 ile Burdur’üstelik kaydedildi.

Yağışlı çevrim sayısı 7,3 oldu

Yağışlı dönem sayısı 1991-2020 ortalamasında 11,7 dönme yerine hesaplanırken, geçen ay Türkiye genelinde sayı farkı 7,3 dolaşma yerine gerçekleşti.

Yağışlı aktarılma sayıları, İç Anadolu ve Şarki Anadolu’nun doğusu ile Mardin, Şırnak, Batman çevrelerinde 3 dönüş ve altında, Şanlıurfa, Samsun, Antalya, Muğla, Manisa, İzmir, Balıkesir, Bursa çevreleri ile Marmara Bölgesi’nin yıldız kesimlerinde 10-15 çağ aralığında görüldü.

Ocakta yurdun bir nice kesiminde kuraklık eleştiri seviyelere ulaştı

Türkiye’de ocakta yağışların azalmasıyla yağışsızlık bile meydanda arkaç geldi.

Üçer maaş dönemler halinde elde edilen meteorolojik susuzluk analizlerine bakarak, “alışılmamış susuzluk” şeklinde tanımlanan müstakbel dozaj kuraklığın etkisini gösterdiği iller şöyle sıralandı:

” Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir’in kıran kesimleri, İstanbul, Yalova ve Kocaeli kıyıları, Düzce, Sakarya, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar ile Isparta çevreleri, Ankara’nın doğusu, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Nevşehir, Çankırı, Konya, Karaman, Rize çevreleri ile Bayburt ve Erzincan’ın doğusu, Kars, Muş, Bitlis ve Siirt, Van’ın doğusu, Mersin kıyıları ile Osmaniye’nin bağırsak kesimleri.”

Share: