Ünye’de rate atık tesisi kuruluyor

Ordu’nun Ünye Belediyesi vasıtasıyla israfın önlenmesi ve kaynakların henüz bereketli kullanılmasına yönelik yürüttüğü çalışmalar neticesinde ‘Sıfır Atık Getirme Merkezi’ tesisi kurulacak.

Ünye’de yapılacak faaliyet ile atıkların ayrıştırılması ve ansız dönüştürülmesi sağlanırken, besin atıklarını dahi ayrıştırılarak sokak hayvanlarının beslenme ihtiyaçları karşılanacak. Bünye alanında bir izah yapan Belediye Reisi Hüseyin Şişman, “Kısaca 2 bin metrekarelik kayran üzerinde kurulacak tesisimiz Dünya’nın gündeminde olan ve arz makro konular ortada saha düz atıkların dönüştürülmesine hizmet edecektir. Toplanan atıkların ayrıştırılmasının yapılacağı tesisimizde ayrıştırılan atıklar ilişkin kurumlara gönderilecektir. Tesisimiz atıkların, idraksiz dönüşüm faaliyeti içerisinde yeniden ekonomiye kazandırılmasına çevirici olacaktır” dedi.

“Sokak hayvanlarının tagaddi sorununu bile çözecek”

Başkan Gödeş, tesisin ayrıca sokak hayvanlarının tagaddi sorununa üstelik çözüm olacağını ifade ederek, “Bu alan içerisinde, hele aşındırmak atıklarını ayrıştırarak çıkmaz hayvanlarımızın istifadesine sunacağız. Dimdik ortamda paketlenmiş ürünlerle sokak hayvanlarımızın beslemesi yapılacaktır. Site merkezinde mevcut restoranlarımız ve belediyemizin sosyal tesislerinden getirilen atıklar, burada sokak hayvanlarının tüketebileceği gıdalara dönüşecektir. İşe yaramayan kısımların ise örgensel gübreye dönüşümü sağlanacaktır” diye konuştu. – CIVIL CIVIL

Share: