Vekil Muş: “Türkiye üreterek, dış satım yaparak büyümek istiyor”

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Türkiye üreterek, dış satım yaparak gelişmek istiyor. Türkiye, sınırları, yetki alanları içerisindeki doğal kaynakları görmek istiyor. Türkiye’nin hep zenginliklerini yerin altından çıkartıp, 86 milyon vatandaşımızın istifadesine sunacağız.” dedi.

Çeşitli temaslarda mevcut olmak üzere Bingöl’e mevrut Vekil Muş, Solhan ilçesinde esnafı ülfet etti, vatandaşlarla görüştü, tıpkısı kahvehanede çay içti.

Burada vatandaşlara seslenen Muş, aynı ülkedeki gelişmenin, ilerlemenin bilcümle illere, ilçelere üstelik sirayet ettiğini belirterek, ülkenin ekonomisi ilerlediği antlaşma değme bölgeye bunun katkısının olacağını söyledi.

“Türkiye üreterek, dış satım yaparak gelişmek istiyor. Türkiye, sınırları, izin alanları içerisindeki natürel kaynakları idrak etmek istiyor. Karadeniz’bile, Akdeniz’üstelik yapılan çalışmalar bunun eseri.” ifadelerini kullanan Muş, Türkiye’nin basiret projeleri ortada düzlük düz Togg’un sıra üretiminin yapılacağı TOGG Gemlik Kampüsü’nün geri açılışının yapıldığını, Togg’un ilk akil cihazının seri üretim bandından indiğini hatırlattı.

“Inhina” otomobilinden sonra Türkiye’nin öz markasının genişlik gücük zamanda vatandaşla buluşacak noktaya geldiğini dile getiren Muş, bunun büyük bir başarı olduğunu bildirdi.

“Türkiye’nin geleceği temiz”

Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Motorlu araçlardan elektrikli araçlara geçişin yaşandığı dönemde bakir teknolojiyi kullanabilecek ayrımsız otomobil yapıldı. Bunlar Türkiye’nin eseri, değeri. Ayrımsız birçok yıl içerisinde burada sokaklarda, caddelerde görülecek. Kendi teknolojimizi üretiyor, kendi aracımıza biniyor olacağız. Seçkin şeyden önemlisi yakıtlı tıpkısı miftah olamaz. Elektriği üretebiliyoruz amma diğerini ithal etmek zorundayız. Bizim sabık sene averaj yer yağı, gaz ve enerjiye verdiğimiz rakam tahminî 35-40 bilyon dolar. Akan münhal meselesini ilk kez gündemden çıkartmaya yakın olduk. Bunlar şişman, akan açığa etkisi olan yatırımlar. Ülkede hangi büyüklüğünde artırım ve anamal birikimi olursa vatandaşın teferruatlı vadede sıkıntılı finansmana erişimi o kadar mahdut oluyor. O devir insanlar burada ona göre envestisman yapıyor. Fabrikasını, gelişim yerini ona göre büyütme imkanına kavuşuyor. Türkiye senelerce bu sarmalla uğraştı. DÜRÜST Öğür döneminde Cevdet Yılmaz’ın birlikte çok nazik emekleri var, planlamasını yaptılar, bu yatırımları o tarafa makul kanalize ettiler, akan açığı azaltacak yatırımları öncelediler ve zaman bunlar bire bir noktaya geldi. Akan açığı azaltıcı yatırımlar Türkiye’da akıbet evre acul tıpkı şekilde artıyor. Yenilenebilir enerjiye yani güneşe ve rüzgara yavaş yatırımlar yapılıyor. Oradaki tek sıkıntı yenilenebilir enerjiyi depolamanız gerekiyor. Pil teknolojisi haddinden fazla gelişmemişti ama deminden bu teknoloji birlikte gelişmeye başladı. Türkiye’nin geleceği parlak.”

“Tek abra adası mutluluk burası”

Muş, enflasyonun hayatı, çekicilik gücünü etkilediğini belirtti.

“Türkiye’nin etrafına bakın. Bir Tane istikrar adası ülke burası. Suriye’dahi yaşananlara bakın. Irak’ta birçok sene sonra henüz eskimemiş hükümet kurulabildi. Türkiye’nin kuzeyinde Ukrayna- Rusya savaşı var. Hep etrafımız maalesef çatışmalarla, gerginliklerle sınanıyor. evet politik istikrarsızlıklar var ya da çarpışma halleri.” diyen Muş, iradenin olmadığı yerde idarenin bile olamayacağını kaydetti.

Muş, tecrübenin olmadığı yerde de bir madde olamayacağına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Recep Tayyip Erdoğan tecrübeli aynı reis. 20 yıldır Türkiye’yi yönetiyor, dünyayı biliyor, dünyadaki gelişmeleri biliyor. Anca anlar gelir kim aynı değişmeyen verirsiniz, evet ülkenizi feraha çıkartırsınız veya benzeri değişmeyen verirsiniz ülkeyi bambaşka tıpkı yere sürüklersiniz. İşte o kararı almayı ne etkiliyor biliyor musunuz, bilgelik birikiminiz ve tecrübeniz. Dünya haddinden fazla çap bir süreçten geçiyor, iradenin, zinde liderliğin, tecrübenin olmadığı yerlerde maalesef yönetimde tehlikeli sıkıntılar var. Bu süreci etkili bire bir şekilde bütün bu arada atlatmamız lazım. Atlatmayı başarırsak Türkiye 5 sene bilahare alelacayip aynı noktaya gelmiş olacak. Türkiye’nin bütün zenginliklerini kavuşum altından çıkartıp, 86 milyon vatandaşımızın istifadesine sunacağız.”

Bakan Muş, henüz sonradan Bingöl Tecim ve Endüstri Odası’nda planlı toplantıda hareket insanlarıyla benzeri araya geldi.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya, Ilbay Porte Ekinci, Ticaret Nazır Yardımcısı Mutlak Yanardağ Ağar, Ticaret Bakanlığı İç Tecim Umumi Müdürü Ademiyet Başar, TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Bingöl Belediye Reisi Erdal Arıkan, Bingöl Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Haysiyet Çintay, Solhan Belediye Reisi Abdulhakim Baht, DÜRÜST Öğür Bingöl Mebus Feyzi Berdibek, YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanı Haşim Sağlar da katıldı.

Share: