Wimbledon değil, Balkı

TÜRKİYE’nin çatısı adına nitelendirilen Ağrı Dağı’nın tanıtılması ve alan topu sporunun yaygınlaştırılması amacıyla bu sene 2’ncisi planlı Dert Dağı Alan Topu Turnuvası başladı. 35 ilden 30’u kadın, 90’ı erkek koyulmak üzere hep 120 sporcunun katıldığı turnuva 4 çağ sürecek.

Balkı İbrahim Çeçen Üniversitesi ocak sahipliğinde, Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı, Ağrı Valiliği, Ağrı Belediyesi, Türkiye Alan Topu Federasyonu ve Serhat Kalkınma Ajansı katkılarıyla gerçekleştirilen 2’nci Ağrı Dağı Alan Topu Turnuvası başladı. Türkiye’nin değişik kentlerinden mevrut sporcular, benzeri art tura geçebilmek üzere rakipleriyle korkunç savaş ediyor. Turnuvada dereceye giren sporcular ödüllendirilecek.

Veca Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Hizmetleri Müdürü Cemil Budak, “Veca’dahi iyice şeyler oluyor. 35 ilden 120 sportmen katılım sağladı ve turnuva 4 dönüş sürecek. Balkı gerçekten bir spor kenti oldu. Hem kasılma hem dahi sporun değişik branşlarında olsun oldukça el katedildi. Şu zaman tenisin birlikte gayrı spor dallarında dahi mutluluk geneli düzenlenecek organizasyonlara aile sahipliği yapacak kapasitedeyiz. Bundan 10 yıl önceki Ağrı’dahi tenis sporunun başlangıcından bugüne çokça şişman mutluluk katettik. ‘Zengin sporu’ algısı yıkıldı. Bugün Ağrı’nın sunu ücra ve ağız mahallelerindeki gençlerimiz bu sporu yapıyor. Türkiye’nin herhangi bir durumunda bu alanda düzenlenen turnuvalara sporcu gönderiyoruz ve büyük başarılar elde eden sporcularımız var. Türkiye’nin çatısı olan Balkı Dağı’nın tanıtılması ve alan topu sporunun tabana yayılması, gençlerimizi kortlara kaldırmak üzere düzenlenen turnuvaya katılan bütün sporcularımıza teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz” diye niteleyerek konuştu.’TURNUVANIN AĞRI’DA OLMASI BİZİM İÇİN İYİ OLDU’Turnuvaya Tunceli’den katılan Ilkgüz Tığ (16), “2’nci sınıfta hocamız alan topu üzere sporcu taraması yaparken bu sporla tanıştım ve o zamandan beri yapıyorum. Dert’ya bu sene ilk defa geldim. Sabık yılki turnuvaya katılamamıştım. Maçlara olabildiğince güzel hazırlanıp çıkıyorum. Bu turnuvanın burada olması de bol oldu. Çünkü bize mümasil tıpkı el. İlk maçım domuzuna geçti ve kazandım. Benzeri düzey elan ilerlediğimi düşünüyorum. Bir sportmen arkadaşla henüz tanıştım. İleride kariyer planımı tenis üzerinden bitmeme yol açmak istiyorum ve gidebildiği kadar başvurmak istiyorum” dedi.’SERENA WILLIAMS’LA KARŞILAŞMA AÇMAK İSTİYORUM’Turnuvaya Doğubayazıt ilçesinden mevrut Perihan Parafin (18), şampiyon olup kupayı, hocası ve arkadaşlarına götürmek istediğini söyledi. Teniste hedefleri olduğunu tamlayan Parafin, “Hedeflerime ulaşmak amacıyla de haddinden fazla iş gider edip, çalışmamız gerekiyor. Amma şu dakika için Doğubayazıt’ta vabeste alan topu kortumuz bulunmayan. Olmadığı için üstelik kışın mücahede yapamıyoruz. Bu eksikliğin giderilmesi için yetkililerimizden bindi bekliyoruz. Ailem, arkadaşlarım ve çevredekiler bana destek oluyor. Turnuva iyice geçiyor. İleride Maria Sharapova ve Serena Williams kadar tenisçilerin seviyesine geçmek istiyorum. Onlarla maçlara çıkmak istiyorum. Bu hat organizasyonların olması bizim için çokça fena hâlde” diye konuştu.Share: