Yengi Yolu kafilesi Takmak’ta

İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı zımnında İzmir Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla planlı Yengi Yolu Yürüyüşü bitmeme ediyor. Afyon ve Kütahya etabını mütemmim Galibiyet Yolu kafilesi Uşak etabının sonuç noktası Eşme’nin Geçirmek köyüne ulaştı.

13 kamer süresince düşmana argıt vermeyen Kolankaya’dan bir zamanlar ilçe merkezi olan Takmak köyüne yürüyen Galibiyet Yolu kafilesini, köy girişinde zeybekler ve köy halkı karşıladı. Takmaklılar antagonist işgalinden kurtuluşlarının 100. yıl dönümünü Galebe Yolu kafilesi ile birlikte kutladı. Bayram oluşturup ay boş bayraklarla Gazi Dalı adına aşina ağacın meydan aldığı Mezikler tepesine revan kafileye köy halkı dahi haremlik etti. Buradaki ihtifal töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Ertuğrul Liva, İzmir’in kurtuluşunun 100. yılında düzenledikleri Utku Yolu Yürüyüşünün kıvanç ve çalkantı içre sürdüğünü belirterek, Takmaklıların bile halas gününü kutladı.

Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşlarının Takmak köyünde koyuverme verip gölgesinde karargah kurdukları ve bugün koruma altındaki tescilli meşe ağacını İzmir’den götürdükleri akarsu ile sulayan barhana, halas müjdesinin filizlendiği ağacın gölgesinde bol verimli ajanda fotoğrafı çektirdi.

Şehitliklerde ihtifal töreni

Yürüyüş güzergahındaki şehitlikleri görüşme eden Zafer Yolu kafilesi, Etmek Kurtuluş Savaşı Şehitliğine da uğradı. Palikarya defans hattının 120 kilometre gerisinde mevcut Elvanlar İstasyonunda istihkam edilmiş mühimmatı imha ederken kalbinden vurulup martir sakıt Vardar Müfrezesi Kumandanı Selanikli Yüzbaşı Ulu Bey ve Abdullah Çavuş’un anısına işlenmiş mezar ile 56 şehidimizin düzlük aldığı Tespit Etmek Kurtuluş Savaşı Şehitliğinde yatanlar üzere dualar okundu.

Kemalpaşa etabı kayıtları başladı

Adım hamle İzmir’e ilerleyici tutum kafilesi Kemalpaşa’nın kurtuluş günü olan 8 Eylül’de Hamzababa- Bağyurdu etabını yürüyecek. 8 Eylül’dahi düzenlenecek Kemalpaşa etabına gelmek isteyenler www.bizizmir.com sayfasından araç olabilecekler. – İZMİR

Share: