Yusufeli’nde akarsu altında kalacak köyde muhat durumdaki kapik botla kurtarıldı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde akarsu altında kalacak köyde çevrik durumdaki kapik, botla erişim sağlayıcı ekiplerce kurtarıldı.

İlçedeki Yusufeli Barajı ve HES’te baraj kapaklarının kapatılarak 22 Kasım’da su tutmaya başlanmasının peşi sıra su düzeyi seçme aktarılma yükselmeye bitmeme ediyor.

Su altında kalmaya başlayan geçmiş yerleşim yeri olan Irmakyanı köyünde benzeri köpeğin muhat durumda olduğu ihbar konusunda Artvin Hayvanları, Doğayı, İnsanları Koruma Derneği (HAYDİKO) üyeleri harekete geçti.

Köye karadan ulaşımı sağlayıcı yolların ve muallak köprünün akarsu altında kalması nedeniyle heveskâr tıpkısı ekibin kullandığı botla köye vasıl HAYDİKO gönüllüleri Burak Kişi Dağ, Önder Kamil Uyum, Berat Taşkesenlioğlu ve Baytar Doktor Boy Bos Kılınç kestirmece 3 saatlik benzeri kontrol çalışması sonucu köpeği buldu.

Bota koydukları köpeği emin bölgeye getiren gönüllüler, hizmet ve tedavilerini yaptıktan sonradan Yusufeli eskimemiş yerleşme yerine götürerek sokağa bıraktı.

Köpeğin istirdat operasyonu, gönüllülerce telefonla pusat altına alındı.

HAYDİKO yönetim kurulu üyesi Yasemin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısaca bir aydır, ilçede akarsu altında kalacak bölgelerdeki iyesiz pisik ve köpekleri toplayarak tehlikesiz bölgelere koymak için ceht sarfiyat ettiklerini söyledi.

Yılmayan, 750’ye yakın kedi ve köpeği güvenli bölgelere taşıdıklarını belirterek, “Geçtiğimiz günlerde tahliyesini yaptığımız Irmakyanı köyünde ayrımsız köpeğin mahsur kaldığı ve yükselen sular nedeniyle köyden çıkamadığı ihbarı üstüne yetkililerle konuşarak ayrımsız bot ayarladık. Arkadaşlarımız botla köye her an köpeği bulunduğu yerden aldı ve kurtardık. Tığ geride bir tane tıpkısı canlımızın üstelik kalmasını istemiyoruz, bunla ilişkin de canla başla çalışıyoruz” diye konuştu.

Share: