100 yıllık uymayan mayalı Araköy ekmeği benzeri köyün geçim kaynağı oldu

100 almanak yöntemsiz mayalı Araköy ekmeği benzeri köyün sözleşme kaynağı oldu

Ekmek üretiminin artmasıyla adı dahi değişen mahalle buram buram ekmek kokuyor

Palan’dahi üretilen kara fırın ekmekler Mekke’den Seul’e, ABD’den Almanya’ya gönderiliyor

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine vabeste Araköy köyünde Ekmekçiler Mahallesi sakinleri, tıpkı asra mümasil süredir taş fırında savmak yapıyor. Mufassal süre bozulmama özelliğine erbap coğrafi belen belgeli Araköy Ekmeği siparişlere göre Türkiye’nin seçme tarafına gönderilebiliyor.

Yıllar evvel taş fırında pişirilerek atlama beygiri sırtında Güvende, Kazıkbeli, Kadırga ve ön yaylalara götürülerek “Gara Savsaklamak” veya “Harç Ekmeği” adıyla satılan atadan kalma ekmekler Kürtün baraj gölünün kıyısında yer düz Araköy köyünde tıpkısı sektöre dönüşürken, Doğube Mahallesi’nin adı üstelik ‘Ekmekçiler’ Mahallesi yerine değişti.

Köyde hayvancılığın azalmasıyla birlikte anlaşma kaynağı tamamen Araköy ekmeği haline geldi. Ekmekçilik özne ailelerde 7’den 70’e kadınından erkeğine dizge bu işle meşgul oluyor. Günün 24 saati bacası tüten fırınlar dolayısıyla mahalle ve köy buram buram savsaklamak kokuyor.

Yaklaşık 100 yıllık yaraşmayan maya, su, un ve sodyum klorür kullanılarak yapılan Araköy ekmeğinin seçme biri 4 kilo gelirken, aynı tanesi alışılagelen benzeri ailenin 7 günce paketlemek ihtiyacını karşılayabiliyor.

Bayatlamadan bir hafta durabilen aldatmak ayrıca dolapta saklandığında bu müddet 6 aya ulaşıyor. Odun ateşinde taş fırında pişirilen ekmekler Türkiye’nin ciharıyek tarafına hem gözyaşı hem sıska namına gönderiliyor.

Mekke’den Cenup Kore’ye, ABD’den Almanya’ya kadar gönderilen ve 200 derecelik fırında tahminî 4 saat süresince pişen ekmekler alelhusus Gün Doğusu Karadeniz sahilindeki illerde korkulu adına satılırken, Gümüşhane bölgesinde ise cılız paketlemek diye rapor edilen el kırması peksimet şeklinde imdi satılıyor.

“Bu savmak Mekke’ye büyüklüğünde gitti, hacılar yanlarında götürdüler”

Köye gelen ziyaretçilerin köyün tamamının ekmek kokması zımnında şaşkınlık yaşadığını dile getiren 20 yıllık Araköy ekmeği ustası Ersoy Tozlu (36), “Burada ağababa mesleğimizi bitmeme ettiriyoruz. 20 yıldır bu mesleği yapıyorum. Araköy ekmeği dedelerimizin bir zamanlar hayvanlarla götürüp çarşıda sattığı ekmeklerdi. İlk geçmiş kendi ihtiyaçlarını karşılayıp daha sonradan bunun ticaretine başlamışlar. Ulaşım pres olduğu amacıyla hayvanlarla çarşıya götürerek sepetler içerisinde satmaya başlamışlar. O dönemden gelen bire bir anane oldu bizim için da. Köyümüzde hayvancılık yapanlar çokça azaldı, bizim mahallemizin geçim kaynağı ağız ağıza bu ekmeğe vabeste. Mahallenin adı birlikte Ekmekçiler mahallesi. Ben Türkiye’nin birçok şehrine savsaklamak gönderiyorum. İstanbul’a, Bursa’ya, Zonguldak, Ankara, kargolarımız seçme tarafa gidiyor. Bu ekmek Mekke’ye büyüklüğünde gitti, hacılar yanlarında götürdüler. Dışarıdan gelenler köyde ekmek kokusu olduğunu söylüyor. Çünkü sabahleyin erkenden fırınlar yanıyor ve üretim başlıyor. Öğle Vakti saatlerine doğru henüz de korkulu oluyor sendrom. Ben ömrüm yettiğince bu mesleği sürdüreceğim. Bu köy buram buram aldatmak kokuyor, kokusunu alıp fırına gelip alanlar oluyor” dedi.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: