11 ÇEŞİT ÜZÜMÜN YETİŞTİĞİ ULUDERE’DE, ANADAN GÖRME YÖNTEMLERLE PEKMEZ MESAİSİ- YENİDEN

ŞIRNAK’ta geleneksel yöntemlerle hazırlanan üzüm pekmezinin üretim süreci başladı. 11 garip üzümün yetiştiği Uludere ilçesinde demet ve bahçelerde bolca üretilen Behdini ve Kıtılneyfs üzümleri pekmez amacıyla, sair çeşitler de kurutmalık namına tercih ediliyor. Kilosu 150 TL’den satılan pekmezin üretildiği bu 2 cins üzümün coğrafi meni tescili alması amacıyla de Dicle Kalkınma Ajansı’na proje sunuldu.

Şırnak’ın üzümüyle adlı olan ve Bılbizeki, Reşeşik, Zeynebi, Kerkuş, Mor, Tayfi, Negatik, Dendar, Şehzay, Kıtılneyfs ile Behdini (Zerok) gibi 11 cins üzümün yetiştirildiği Uludere ilçesinde anadan görme yöntemlerle hazırlanan pekmez mesaisi başladı. Yemişli köyünde 15 dekar alanda köylülerin oluşturduğu bağlarda yetişen üzümler zorlu süreçlerden geçerek pekmeze dönüştürülüyor. İlçede bent ve bahçelerde haddinden fazla miktarda üretilen Behdini ve Kıtılneyfs üzümleri pekmez üzere, başka çeşitler de kurutmalık yerine yeğleme ediliyor. Sargı sahipleri geçmiş üzümleri toplayıp çuvallara doldurarak kille harmanlıyor. Ayrımsız müddet çuvalda muntazır üzümler ezilip suyu çıkarılıyor. Elde edilen suyu nazik kazanlara aktarılarak odun ateşinde, kıvama gelene büyüklüğünde fışkırma süreci geçiriyor, kısaca 5 günlük soğuma ve dinlendirme aşamasından geçiyor. 8 kilogram üzümden 1 kilo elde edilen ve bölgede natürel tılsım kendisine de makbul pekmezin kilosu 150 TL’den satılıyor.

COĞRAFİ İŞARET PROJESİ

Tarım ve Orman İlçe Müdürü Kasıt İnan, ilçenin üzümleriyle adlı olduğunu vurgulayarak, Toplamda 11 soy üzümün bulunduğu bir ilçeye sahibiz. Meyveli’de 15 hektar alanda üzüm yetiştiriliyor. Bu üzüm Behdini üzümü namına adlandırılıyor. Aileler, özellikle sofralık, kurutma ve pekmez üzümü namına hem ev tüketimi amacıyla hem de piyasaya satarak geçimlerini sağlamaktadırlar. Bölgenin üzümü üzere lüzum GAP İdaresi’ne, gerekse Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunacağımız projelerle karışık domuzlarından destek olmak üzere çalışmalar yapıyoruz. Ayrımsız üstelik bu 2 üzümün coğrafi bel alması üzere Dicle Kalkınma Ajansı’na projemizi sunduk. İnşallah bu 2 üzümü himaye altına alacağız. Vatandaşlarımızın ve çiftçilerimizin geçimlerini nail olmak amacıyla çekicilik namına elimizden geleni yapmaktayız diyerek konuştu.

Ilişki sahibi Yahya Oslu, sabahleyin er saatlerde bağa geldiklerini anlatım ederek, Üzümümüzü topluyoruz. Pekmezlik olanı buraya getirip eziyoruz. Düşüncesiz kalanını kurutmalık olarak seçiyoruz. Bire Bir kısmını de satıyoruz. Kısaca 7 dönüm arazide bağcılık yapıyorum. Seçkin ev yaklaşık 50 ile 100 litre pekmez yapıyor. Köyümüzün tamamından seçkin sene yaklaşık 6 titrem pekmez çıkıyor ifadelerini kullandı.

Share: