40 yıldır ürettiği sebze ve meyveleri el kenarına kurduğu tezgahta satıyor

40 yıldır ürettiği göveri ve meyveleri kere kenarına kurduğu tezgahta satıyor

MUŞ Muş’ta 40 yıldır ürettiği sebze ve meyveleri karayolu kenarına kurduğu tezgahta pazarlayan 70 yaşındaki Dursun Gelgeç, elde ettiği gelirle geçimini sağlıyor.

Site merkezinden 35 kilometre uzaklıktaki Akpınar köyünde zinde 70 yaşındaki Dursun Yolcu, özlük bahçesinde ürettiği sonuç ve sebzeleri Muş- Erzurum esmer yolu kenarında kurduğu tezgahta satarak ocak ekonomisine yardım sağlıyor. Bahçesindeki 200 ağaçtan elde ettiği elmaları hasat ederek satışa sunan Bulaşan, yılda kısaca 8 ton ürün elde ediyor.

40 yıldır bahçesinde ürettiği sebze ve meyveleri kara yolu kenarında kurduğu tezgahta sattığını anlatan Dursun Sâri, bahçesinde 200 yemiş ağacı bulunduğunu söyledi. Bahçedeki ağaçlardan 8 ton elma elde ettiğini kaydeden Arızi, “Şu anda elma hasadını tamamladık. Elde ettiğim ürünlerin satışını defa kenarında yapıyorum. Ürünlerimi küresel satmıyorum çünkü toptancılar bizden ucuza almaya çalışıyor. Biz burada elmanın kilosunu 10 liradan satarken toptancılar gelip bizden 3 liradan ahzetmek istiyor. Böyle olunca da yaptığımız emeğin karşılığını alamıyoruz. Bu açıdan savruk satma yapıyoruz” dedi.

Ürettiği elma, armut, domates, biber ve salatalıkları satarak geçimini sağlamaya çalıştığını dile getiren Arızi, “Bizim inikat kaynağımız ağız ağıza bu gelişim. Benzeri dönem çok sayıda meyve ağacım kurudu ve esasen yetiştirdim. Bu yaşta mesai verdim” diye konuştu.

Share: