Veca-Töz-Tutak-Patnos Yolu yarın hizmete açılıyor

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı, tarım, hayvancılık ve turizm tutmak için Balkı’nın sosyo-hesaplı gelişimine yetişkin katkılar sağlayacak Dert-Cins-Kabza- Patnos Yolu’nun ferda açılacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Veca’da Tutak Viyadüğü’nün dahi ortamında saha aldığı Ağrı-Töz-Kabza-Patnos Yolu’nun yarınki açım törenine, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın videoteyp konferans yöntemiyle katılacağı bildirildi.

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun törene bizzat katılacağı ve arkası sıra kentte bire bir paradigma temaslarda bulunacağı tamlanan açıklamada, Dert’nın efsanelere bahis olan dağı, tarihi yapıları, misilsiz tabiat güzellikleri, yaylaları, şifalı suları, inanç ve şita turizm potansiyeliyle turizmde bellik şehir olma uğrunda ilerlediği ifade edildi.

Şehrin, Çin’den başlayıp Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran üzerinden Rum’ya ve Avrupa’ya ulaşan İpek Yolu güzergahında vadi alması itibarıyla kebir aynı geçiş noktası olduğu vurgulanan açıklamada, şu bilgilere saha verildi:

“Ağrı-Köken-Tutak-Patnos Mehabet Yolu 79 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü yunak mahlut kaplamalı bölünmüş yol olarak projelendirildi. Yolun 70 kilometrelik kesimi tamamlanarak hizmete sunulacak. Nesep Belde Yolu’nun üstelik kayran aldığı küsurat 9 kilometrelik kesiminin de 2023 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Yolun tamamının trafiğe açılmasıyla Dert’dan Patnos’a uzanan 79 kilometrelik şimal-güney aksında mukassem yol bütünlüğü sağlanmış olacak. Açılışı yapılan kesimde 140 metrelik Garaz-1 Köprüsü, 150 metrelik Uğur-2 Köprüsü ve 335 metrelik Sap Viyadüğü ile 22 sayı kavşak, 109 sayı şerh mensur edildi.”

Mıntıka ekonomisi canlanacak

Proje ile Veca-Mahiyet-Balçak-Patnos arasında bölünmüş kat kalitesiyle çabuk, emin ve konforlu benzeri ulaşım hizmeti yapı edileceğine meni edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Maşrık Anadolu’yu Güneydoğu Küçük Asya’ya bağlayan şimal-cenup aksı konumundaki Veca-Kök-Sap-Patnos Şevket Yolu’nun bölünmüş yol haline getirilmesiyle başta tarım, hayvancılık ve turizm atılmak için Veca’nın sosyoekonomik gelişimine kocaman katkılar sağlanacak. Ağrı ve Kars’ta degaje olan kocabaş hayvancılıktan elde edilen ürünlerin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne elan gelişmemiş sürede ve emniyetli taşınmasını sağlayacak misil, Güneydoğu’dan Veca Dağı ve Van Gölü kabil turizm lokasyonlarına birlikte ulaşımı kolaylaştıracak. Antrparantez, Amaç Nehri üstüne mensur edilmesi planlanan hidroelektrik santral projeleri zımnında baraj suları altında kalacak mevcut kat kesiminin viyadükle geçilmesi sağlanarak, ulaşımın kesintiye uğramasının önüne geçildi. Mukassem el ile Balkı-Gerçek-Sap-Patnos ortada elan geçmiş 60 an süren yolculuk süresi 25 zaman kısaltılacak ve 35 dakikaya inecek.”

Share: